Dziś: środa, 19 czerwca 2024
Imieniny: Gerwazy, Protazy, Julianna

  • Co będzie - aktualności
  • kontakt

Wesprzyj ideę Światowych Dni Młodzieży 2015 w Krakowie
Nie mogę wyświetlić obrazka

Czy Kraków będzie gospodarzem Światowych Dni Młodzieży w 2015 r.? Zakon Rycerzy Jana Pawła II uruchomił specjalną stronę internetową www.krakow2015.org.pl, na której można poprzeć tę ideę (zakładka „poprzyj nas"). Do tej pory pomysł poparło blisko 1000 osób. Wydarzenie, które gromadzi młodzież z całego świata dostarczyło by głębokich przeżyć duchowych, a także wpłynęło na rozwój turystyki religijnej w Krakowie. Pod Wawelem jest ok.160 miejsc i przedmiotów kultu religijnego, wiele miejsc związanych z bł. Janem Pawłem II i ponad 20 kościołów z grobami.

„Światowe Dni Młodzieży w Krakowie zbiegłyby się z 10. rocznicą śmierci bł. Jana Pawła II. Są szanse, aby tak było. Co raz więcej głosów dociera do Ojca Świętego Benedykta XVI z tą prośbą – informuje Zakon Rycerzy Jana Pawła II, inicjator pomysłu uruchomienia strony. Po raz pierwszy idea zorganizowania Światowych Dni Młodzieży w Polsce pojawiła się w sierpniu. Metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz zdradził wówczas, że rozpoczął starania o to, by spotkanie to odbyło się w 2015 r. w Krakowie. O swych planach hierarcha mówił Radiu Watykańskiemu w Erfurcie, gdzie wraz z oficjalną delegacją władz Małopolski i z grupą pielgrzymów uczestniczył w Mszy podczas pielgrzymki Benedykta XVI do Niemiec.

Zdaniem Marcina Nowaka, prezesa Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży w Krakowie Światowe Dni Młodzieży mają dwa wymiary - duchowy i organizacyjny. „Przede wszystkim moglibyśmy w swoim mieście przeżyć spotkanie młodych katolików z całego świata. To okazja do pogłębienia swojej wiary, do doświadczenia powszechności i różnorodności Kościoła" - powiedział w rozmowie z KAI. „Młodzież z całego świata przyjechałaby do naszej Archidiecezji. Ciekaw jestem wymiany myśli, doświadczenia Boga i zwykłej młodzieńczej radości" - dodał. Według prezesa KSM przyjazd ogromnej rzeszy ludzi wiąże się z dużym wyzwaniem organizacyjnym. „Goście muszą być odpowiednio przyjęci. Pewnie w to dzieło będzie zaangażowana cała diecezja, jednak właśnie od grup młodzieżowych - KSM, Ruchu Światło-Życie czy Grup Apostolskich będzie wymagało dużego wkładu organizacyjnego" - uważa Marcin Nowak. I dodaje, że młodzież potrafi robić wielkie rzeczy, a połączone siły trzech największych grup młodzieżowych diecezji na pewno wpłynie na dobrą jakość przygotowań i na rozkwit życia w tych grupach i stowarzyszeniach. Światowe Dni Młodzieży w Krakowie byłyby również ważnym wydarzeniem dla rozwoju turystyki religijnej. W samym Krakowie jest około 160 miejsc i przedmiotów kultu religijnego, 20 kościołów z grobami i wiele miejsca związanych z bł. Janem Pawłem II. Prof. Antoni Jackowski z Zakładu Geografii Religii Uniwersytetu Jagiellońskiego podkreśla, że na korzyść turystyki religijnej w Małopolsce oddziałują istniejące już ważne szlaki pielgrzymkowe i centra życia duchowego - sanktuaria przyciągające pielgrzymów z regionu oraz z zagranicy. „Silnie rozwija się nurt pielgrzymkowy związany z kultem Chrystusa Miłosiernego. Jego symbolem jest święty obraz z Łagiewnik i kult świętej Faustyny" – mówi prof. Jackowski.

led / Kraków, fot. www.akcjadobrapolskaszkola.com.


liczba odsłon: 2082 | dodano: 2011-12-01 13:37:53

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Dobre strony

Z Chrystusem

www.zchrystusem.pl - forum katolickie dla ludzi chcących w przyjaznej i kulturalnej atmosferze porozmawiać o wierze chrześcijańskiej i nie tylko.

www.hli.org.pl - Human Life International Polska. Prolife news.

www.rekolekcje.info - Rekolekcje z franciszkanami w Białym Dunajcu

www.milujciesie.org.pl - dobra księgarnia, nie tylko dla młodych, i do tego niedroga :) a oprócz książek także koszulki

www.katecheza.info - katecheza wirtualna

Fotogalerie

ADM Wolin 2024 - foto

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z A...

XX Marsz dla Życia przeszedł ulicami Szczecina!

Ulicami miasta już po raz 20 przemaszero...

ADM Wolin 2023 - koncert Siewców Lednicy

Pierwszy dzień naszego wspólnego ...

blog ichtis

Facebook