Dziś: poniedziałek, 27 maja 2024
Imieniny: Juliusz, Magdalena, Jan

  • Co będzie - aktualności
  • kontakt

TAIZE
Punkty Przygotowań do Europejskiego Spotkania Młodych. To w Genewie w 1940 roku brat Roger Schutz, szukał miejsca w którym mógłby założyć wspólnotę opartą na pojednaniu pomiędzy chrześcijanami. To z Genewy ruszył dalej w swoją pielgrzymkę zaufania aż zamieszkał w wiosce na wzgórzu, wiosce której nazwę po czasie przyjęła założona przez niego Wspólnota.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Tegoroczne Europejskie Spotkanie Młodych jest spotkaniem rocznicowym – trzydziestym, dlatego miejsce w którym się odbędzie jest dla Wspólnoty z Taizé bardzo symboliczne.

To w Genewie w 1940 roku brat Roger Schutz, szukał miejsca w którym mógłby założyć wspólnotę opartą na pojednaniu pomiędzy chrześcijanami. To z Genewy ruszył dalej w swoją pielgrzymkę zaufania aż zamieszkał w wiosce na wzgórzu, wiosce której nazwę po czasie przyjęła założona przez niego Wspólnota.

Dziś my chcemy kierować się z naszego miejsca zamieszkania do Szwajcarii – do Genewy, gdzie spotkamy się na wspólnej modlitwie, zostaniemy ugoszczeni w parafiach mieszkańców Genewy, okolicznych miejscowości i tych położonych we Francji tuż przy granicy.

Odpowiadając więc na to zaproszenie , organizujemy w naszej diecezji w Punktach przygotowań przygotowania i zapisy na Europejskie Spotkanie Młodych w Genewie.

Oto adresy Punktów w naszej diecezji:

• Szczecin, Karolina Wiśna; NSPJ, ul. Bogurodzicy 3; wtorki 19.00, salka Hlonda (wejście od ul. Więckowskiego)

• Szczecin, Andrzej Waś; Św. Jana Bosko, ul. Witkiewicza 64; poniedziałki 20.00, salka

• Nowogard, Ks. Marcin Szczodry; Wniebowzięcia NMP, ul. Kościelna 2A; drugie i czwarte piątki miesiąca 19:00, salka/kościół

• Świnoujście, Agata Drabarek; Chrystusa Króla, pl. Kościelny 1; czwartki 18.00, salka 2

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży: oddział Choszczno i Stargard Szczeciński: Monika Zapert, e-mail. monikazapert@o2.pl

Zgłoszenia osób indywidualnych jak i organizatorów którzy zgłaszają swoją grupę przyjmowane będą tylko do 18 listopada.

W Szczecinie od kilku lat spotykamy się na modlitwie ze śpiewami z Taize. Gościły nas już różne parafie, począwszy od 1999 roku kiedy to przez trzy lata gościła nas parafia p.w. św. Andrzeja Boboli przy ul. Pocztowej (jezuici), W 2003-2004 św. Jana Chrzciciela przy ul. Bogurodzicy, 2004-2006 Sanktuarium NSPJ przy pl. Zwycięstwa (chrystusowcy), 2005-2006 św. Dominika pl. Katyński (dominikanie), 2005-2007 św. Jana Bosko przy Witkiewicza (salezjanie)

W tym roku zawitaliśmy ponownie w gościnne progi Chrystusowców, gdzie co tydzień przygotowania do Spotkania rozpoczynają się piękną modlitwą opartą na śpiewie z Taize.

Na Spotkanie zaproszone są osoby w wieku od 18-35 lat. Osoby młodsze – 16-17 lat mogą jechać tylko z opiekunem, starsi powyżej 35 lat tylko jako opiekunowie osób niepełnoletnich lub odpowiedzialni za grupę. Szczegółowe informacje w Punktach Przygotowań i na stronie www.taize.fr/pl

Wspólnota nie animuje ruchu, na spotkania w Taize i na Europejskich Spotkaniach młodych przyjeżdża młodzi z różnych ruchów i wspólnot, z różnych krajów i kontynentów, z różnych też wyznań – aby przeżyć kilka dni na wspólnej modlitwie, rozmowach, wymianie doświadczeń. Dzięki możliwości poznania się burzymy barierę uprzedzeń i stereotypów. Odkrywamy że najważniejsze jest to co nas łączy a nie to co dzieli. Łączymy się we wspólnej modlitwie.

Owoce Spotkań Europejskich widać po czasie albo od razu. Młodzi okrywają radość płynącą z zaangażowania się w lokalnym kościele, angażują się w różne ruchy i wspólnoty. Oczywiście dla wielu to jedynie (a może aż) zaangażowanie tylko raz w roku, jednak jest to również ogromnie ważne bo w tym również widać pragnienie i wielką wiarę tych osób.


Taizé położone jest we Francji, na południu Burgundii. Tu właśnie w 1940 roku brat Roger założył międzynarodową wspólnotę ekumeniczną. Bracia zobowiązują się na całe życie do dzielenia ze sobą dóbr duchowych i materialnych, do zachowywania celibatu oraz do daleko idącej prostoty. Obecnie wspólnota liczy ponad stu braci pochodzenia ewangelickiego i katolików, więcej niż dwudziestu pięciu narodowości.

W centrum każdego dnia w Taizé jest trzykrotna modlitwa. Bracia utrzymują się wyłącznie z własnej pracy. Nie przyjmują osobistych darów ani prezentów. Niektórzy z nich - tworząc kilkuosobowe grupy, zwane „fraterniami” - żyją wśród najuboższych.

Od końca lat pięćdziesiątych tysiące młodych ludzi z wielu krajów odnajduje drogę do Taizé, aby brać udział w cotygodniowych, modlitewno-refleksyjnych spotkaniach. Niektórzy bracia z Taizé odwiedzają różne miejsca w Afryce, Ameryce Południowej, Azji i Europie, aby tam prowadzić małe i duże spotkania. Wszystkie są one etapami tej samej „pielgrzymki zaufania przez ziemię”.

Zainteresowanych Wspólnotą Taize zapraszamy do odwiedzenia strony http://www.taize.fr/pl. Aby dowiedzieć się więcej o działalności Wspólnoty Taize w Szczecinie napisz: taize07@wp.pl.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 


liczba odsłon: 6997 | dodano: 2007-11-02 12:18:13

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Dobre strony

Z Chrystusem

www.zchrystusem.pl - forum katolickie dla ludzi chcących w przyjaznej i kulturalnej atmosferze porozmawiać o wierze chrześcijańskiej i nie tylko.

www.hli.org.pl - Human Life International Polska. Prolife news.

www.rekolekcje.info - Rekolekcje z franciszkanami w Białym Dunajcu

www.milujciesie.org.pl - dobra księgarnia, nie tylko dla młodych, i do tego niedroga :) a oprócz książek także koszulki

www.katecheza.info - katecheza wirtualna

Fotogalerie

XX Marsz dla Życia przeszedł ulicami Szczecina!

Ulicami miasta już po raz 20 przemaszero...

ADM Wolin 2023 - koncert Siewców Lednicy

Pierwszy dzień naszego wspólnego ...

ADM Wolin 2023 - warsztaty tematyczne

Uczestnicy tegorocznych Archidiecezjalne...

blog ichtis

Facebook