Dziś: środa, 29 maja 2024
Imieniny: Magdalena, Teodozja, Maria

  • Co będzie - aktualności
  • kontakt

Siedem Bram Jerozolimy - pierwsze rekolekcje na Twitterze
Nie mogę wyświetlić obrazka

Rozpoczęły się pierwsze rekolekcje na Twitterze. Na temat „Siedem Bram Jerozolimy” – czyli miejsc spotkania człowieka z Bogiem „ćwierkają” polscy duchowni – zarówno diecezjalni, jak i zakonnicy, pracujący zarówno w Polsce, jak i poza jej granicami.

Przez cały tydzień będą publikować tweety na wybrany temat. Dziś zachęcają do refleksji na temat spowiedzi. „Pojednanie z Bogiem bez pojednania z Kościołem (ludźmi) nie istnieje” – pisze ks. Janusz Chyła, teolog i wicerektor Wyższego Seminarium Duchownego w Pelplinie. „Grzech powszedni jest jak nawarstwiający się kurz! Z dnia na dzień jest go więcej, a przez to stajemy się mniej przejrzyści...” - dodaje diakon Łukasz Przelazły z diecezji włocławskiej. „Przed Wielkanocą musimy się wszyscy zresetować - pójść do spowiedzi” – tweetuje znany duszpasterz akademicki o. Jan Góra OP. Jezuita Paweł Witkowski przypomina też słowa papieża Franciszka „Bóg nigdy nie zmęczy się, by nam przebaczać. Nas męczy proszenie Go o przebaczenie”. Jutro duchowni będą tweetować na temat cierpienia, a w następnych dniach - do 24 marca, o takich miejscach spotkania z Bogiem jakimi są modlitwa, wspólnota, seks, cisza, Eucharystia.

Pomysł rekolekcji zrodził się podczas skypowych rozmów pięciu duchownych, którzy, zainspirowani inicjatywą hiszpańskich księży, najpierw założyli konto @duchowni na Twitterze, a następnie postanowili zrobić następny krok – i poprowadzić rekolekcje dla użytkowników Twittera. W gronie tym są dwaj jezuici Paweł Witkowski SJ i Paweł Kowalski SJ, ks. Piotr Studnicki z archidiecezji krakowskiej, obecnie doktorant w Rzymie, ks. Damian Noga z archidiecezji przemyskiej i dk Łukasz Przelazły z diecezji włocławskiej. Oprócz nich, w gronie Twitterowych rekolekcjonistów są m.in. katecheta z Zespołu Szkół Plastycznych w Katowicach, seminarzysta z Warszawy, ale także dominikanin z Krakowa i werbista z Irlandii. W sumie ekipę tworzy 20 duchownych. - Przez najbliższy tydzień mają oni umieszczać tweety z hashtagiem #TTrekolekcje na swoich profilach, a profil @duchowni będzie je przekazywać dalej, promować i rozsyłać – zapewnił w rozmowie z KAI ks. Studnicki. - Chcemy dotrzeć z Chrystusem do jak największej liczby osób, to taki swoisty rodzaj "dziedzińca pogan" – dodaje diakon Przelazły.

Obecnie na Twitterze aktywnych jest ok. 150 duchownych, zarówno księży diecezjalnych jak i zakonnych. Swoje konta mają także przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Józef Michalik oraz biskup opolski Andrzej Czaja. Wielu zainteresowało się Twitterem po tym, jak powstał profil papieża Benedykta XVI. Od tego czasu można zaobserwować wyraźne zainteresowanie duchownych tym medium społecznościowym.

awo / Warszawa 


liczba odsłon: 1218 | dodano: 2013-03-19 13:44:32

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Dobre strony

Z Chrystusem

www.zchrystusem.pl - forum katolickie dla ludzi chcących w przyjaznej i kulturalnej atmosferze porozmawiać o wierze chrześcijańskiej i nie tylko.

www.hli.org.pl - Human Life International Polska. Prolife news.

www.rekolekcje.info - Rekolekcje z franciszkanami w Białym Dunajcu

www.milujciesie.org.pl - dobra księgarnia, nie tylko dla młodych, i do tego niedroga :) a oprócz książek także koszulki

www.katecheza.info - katecheza wirtualna

Fotogalerie

XX Marsz dla Życia przeszedł ulicami Szczecina!

Ulicami miasta już po raz 20 przemaszero...

ADM Wolin 2023 - koncert Siewców Lednicy

Pierwszy dzień naszego wspólnego ...

ADM Wolin 2023 - warsztaty tematyczne

Uczestnicy tegorocznych Archidiecezjalne...

blog ichtis

Facebook