Dziś: wtorek, 30 maja 2023
Imieniny: Joanna, Feliks, Ferdynand

  • Co będzie - aktualności
  • kontakt

Premiera: Syn gwiazdy
23.02.2008 Szczecin, Teatr Lalek "Pleciuga"
W najbliższą sobotę (23.02.08, g. 17:00) Teatr Lalek "Pleciuga" zaprasza na premierę spektaklu pt. "Syn gwiazdy" według Oskara Wilde'a (tłumaczenie: Irena Tuwim). Ta rzadko wystawiana baśń angielskiego pisarza to wzruszająca historia odnalezionego przypadkiem Syna Gwiazdy, który wyrasta na pięknego, ale egoistycznego i pozbawionego wyższych uczuć młodzieńca. Nic dziwnego więc, że wyrzeka się swojej matki, jednak za ten haniebny czyn zostaje srogo ukarany i wyrusza w świat, by odkupić swą winę...
***

Petr Nosalek - mówi o sobie: jestem reżyserem starej daty, dla którego słowa Zbigniewa Herberta z wiersza "Przesłanie Pana Cogito": "Powtarzaj stare zaklęcia ludzkości, bajki i legendy" stanowią ciągle twórcze wyzwanie. "Teatr jest dla mnie szukaniem nadziei, wiary w to, że w nas, małych więcej jest dobra niż zła." Właśnie dlatego wybrał dziewiętnastowieczną baśń Oskara Wilde`a pt. "Syn gwiazdy". Razem z Pavlem Hubičką, scenografem spróbowali odnaleźć sposobu na wystawienie tego "muzealnego" tekstu i w poszukiwaniu dlań nowych przestrzeni znaleźli się... w muzeum, w którym rozmawiają nie tylko wypchane zwierzęta, ale ożywają lalki. Jak powiedział reżyser, postanowili "przeopowiadać" Wilde`a, obudować go scenami bliskimi naszej rzeczywistości, w której tak jak i dawniej ogarnięte pychą dzieci wypierają się swoich rodziców. Wilde opisuje jeszcze jedno zjawisko, które zaczyna dominować we współczesnej kulturze - jest to narcyzm, ów niebezpieczny zarówno dla człowieka, jak i jego otoczenia samozachwyt i egoizm, któremu towarzyszą potrzeba dominacji i postawa braku szacunku dla drugiego człowieka. (z Gazetki Teatralnej "Gabit" nr 27)

 
23.02.08 r. Teatr Lalek "Pleciuga", godz. 17.00
"Syn Gwiazdy" ("The Star-Child")

przedstawienie w planie żywym i lalkowym, dla widzów od lat 6

adaptacja i reżyseria - Petr Nosálek
scenografia - Pavel Hubička
muzyka - Pavel Helebrand
tłumaczenie - Irena Tuwim
 


liczba odsłon: 2308 | dodano: 2008-02-22 16:21:23

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Dobre strony

Z Chrystusem

www.zchrystusem.pl - forum katolickie dla ludzi chcących w przyjaznej i kulturalnej atmosferze porozmawiać o wierze chrześcijańskiej i nie tylko.

www.hli.org.pl - Human Life International Polska. Prolife news.

www.rekolekcje.info - Rekolekcje z franciszkanami w Białym Dunajcu

www.milujciesie.org.pl - dobra księgarnia, nie tylko dla młodych, i do tego niedroga :) a oprócz książek także koszulki

www.katecheza.info - katecheza wirtualna

Fotogalerie

Ogień i deszcz - Michael W. Smith

W niedzielę 16 kwietnia w ogromnej hali ...

ADM Chojna 2021 - Msza Święta i wieczór w kościele

Archidiecezjalne Dni Młodych Chojna 2021...

ADM Chojna 2021 - koncert niemaGOtu

Wspólny czas Dni Młodych w Chojni...

blog ichtis

Facebook