Dziś: sobota, 27 kwietnia 2024
Imieniny: Felicja, Teofil, Zyta

  • Co będzie - aktualności
  • kontakt

Iskry Niepodległej na ADM Wolin 2023
Nie mogę wyświetlić obrazka

Iskry Niepodległej podróżują po Polsce - dotrą także na Archidiecezjalne Dni Młodych w Wolinie! Mobilne widowisko edukacyjne biura „Niepodległa” prezentuje Polki i Polaków, którzy zmieniali świat. Naczepa ekspozycyjna dostępna będzie bezpłatnie w Wolinie w dniach 9 i 10 czerwca br. Serdecznie zapraszamy na pokazy VR oraz do odwiedzenia tego podróżującego projektu.

Nowoczesny spektakl podróżujący – Iskry Niepodległej
W projekcie Iskry Niepodległej zastosowano unikalne rozwiązania technologiczne, by stworzyć dla odbiorcy niezapomniane doświadczenie działające na zmysły. Nowoczesne technologie wizualne służą prezentacji faktów i postaci, które składają się na niesamowitą opowieść o potencjale naszej wspólnoty. Celem projektu jest m.in. wzmacnianie wspólnoty obywatelskiej wokół wartości wspólnych dla polskiej historii i tożsamości. Organizatorzy mają nadzieję, że wychodząc ze spektaklu każdy będzie mógł poczuć, że niezależnie od swoich talentów, może stać się
Iskry Niepodległej i zmieniać świat wokół siebie.

Iskry Niepodległej to wybitne postaci Polek i Polaków XIX, XX i XXI wieku, których cechą wspólną była chęć zmieniania świata i przekuwanie potencjału na działanie. Bohaterowie z różnych dziedzin życia tworzących naszą codzienność: techniki, medycyny, nauki, pracy społecznej, kultury, eksploracji świata i kosmosu, sportu dziś wpływają na nasze życie. Dla każdego rozdziału opowieści przygotowano charakterystyczny design graficzny i skomponowano oryginalną muzykę, a razem tworzą one spójny spektakl. Narratorem prowadzącym odbiorców drogą polskich dokonań jest wykreowany cyfrowy byt. Podczas tworzenia spektaklu wykorzystano także nowoczesne narzędzia, jak mobilny ekran transparentny czy obrazy wykreowane przez sztuczną inteligencję.

Iskry Niepodległej posiadają udogodnienia dla osób z niepełnosprawnościami. Nad zwiedzającymi w trakcie pokazów zawsze czuwają animatorzy, którzy służą także niezbędną pomocą. Na potrzeby osób mających problemy z poruszaniem się dostępna jest winda, która łączy poziom chodnika z wnętrzem naczepy.

Dla osób z niepełnosprawnością wzroku przygotowaliśmy Audiowstęp. Kilkuminutowe nagranie do odsłuchania przed spektaklem na kanale YT Niepodległa zawiera informacje na temat warstwy wizualnej zaprezentowanych treści. Z kolei dla osób z niepełnosprawnością słuchu dostępne jest tłumaczenie na Polski Język Migowy. W trakcie spektaklu w naczepie należy włączyć film z tłumaczem (kanał YT Niepodległa) na swoim smartfonie, by móc jednocześnie podążać za prezentowanymi obrazami i wypowiadanymi przez lektora kwestiami. Audiowstęp i tłumaczenie na PJM powstały dzięki współpracy Biura „Niepodległa” z Fundacją Kultury Bez Barier.
naczepa iskry niepodległej, na środku mężczyzna obsługujący windę, na platformie której znajduje się osoba na wózku inwalidzkim

Projekt Iskry Niepodległej powstał dzięki współpracy Biura „Niepodległa” i polskich producentów z różnych branż. Podczas wypracowywania formuły mobilnego spektaklu zaprojektowano nowoczesne narzędzia i przygotowano pasującą do nich narrację. O wielomiesięcznym procesie powstawania Iskry Niepodległej opowiada film:


iskryniepodleglej.pl – o projekcie Iskry Niepodległej
Wraz z premierą naczep ekspozycyjnych 27 lutego 2023 roku uruchomiono stronę internetową iskryniepodleglej.pl. Witryna pozwala poznać więcej informacji o projekcie
Iskry Niepodległej. Na aktualnej mapie zaznaczone są przystanki projektowe, a z każdej miejscowości, która została odwiedzona, publikowane jest pamiątkowe zdjęcie. Trasę można także śledzić w kanałach social media Biura „Niepodległa”: Facebook, Twitter i Instagram.

Aplikacja Iskry Niepodległej z rozszerzoną rzeczywistością
Doświadczenie wizyty w naczepie ekspozycyjnej wspiera aplikacja z rozszerzoną rzeczywistością. W Aplikacji
Iskry Niepodległej można znaleźć ponad 100 biogramów wybitnych Polek i Polaków, którzy zmieniali świat – od ojców niepodległości po współczesnych sportowców i odkrywców. Jednak najwięcej frajdy, zarówno młodszym jak i starszym, sprawić mogą efekty AR. Poprzez zaanimowane atrybuty bohaterów (np. biegające dinozaury, lecący myśliwiec, igloo) zapraszają do poznawania 10 wyjątkowych postaci. Aplikację można pobrać ze sklepów Google Play oraz AppStore.

Aby skorzystać z efektu Augmented Reality trzeba znajdować się przy naczepie
Iskry Niepodległej lub posiadać specjalnie przygotowany bilet. Osoby czekające na wejście do naczep, po ściągnięciu aplikacji na telefon i jej odpaleniu powinny nakierować aparat na boczną ścianę okleiny i poczekaj aż uruchomią się efekty AR. W warunkach domowych, zamiast na naczepę, aparat należy skierować wygenerowany bilet dostępny pod linkiem: https://niepodlegla.gov.pl/bilet-iskry-niepodleglej/.

Iskry Niepodległej to projekt podróżujący, który dzięki mobilnej formie daje szansę wyjątkowego doświadczenia mieszkańcom każdego zakątka Polski. Spektakl dzięki nowoczesnym technologiom przyciąga i inspiruje do działania.
 

 


liczba odsłon: 1047 | dodano: 2023-06-05 13:15:30

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Dobre strony

Z Chrystusem

www.zchrystusem.pl - forum katolickie dla ludzi chcących w przyjaznej i kulturalnej atmosferze porozmawiać o wierze chrześcijańskiej i nie tylko.

www.hli.org.pl - Human Life International Polska. Prolife news.

www.rekolekcje.info - Rekolekcje z franciszkanami w Białym Dunajcu

www.milujciesie.org.pl - dobra księgarnia, nie tylko dla młodych, i do tego niedroga :) a oprócz książek także koszulki

www.katecheza.info - katecheza wirtualna

Fotogalerie

XX Marsz dla Życia przeszedł ulicami Szczecina!

Ulicami miasta już po raz 20 przemaszero...

ADM Wolin 2023 - koncert Siewców Lednicy

Pierwszy dzień naszego wspólnego ...

ADM Wolin 2023 - warsztaty tematyczne

Uczestnicy tegorocznych Archidiecezjalne...

blog ichtis

Facebook