Dziś: niedziela, 3 marca 2024
Imieniny: Kunegunda, Maryna, Tycjan

  • Co będzie - aktualności
  • kontakt

Festiwal Filmowy w Locarno: Nagroda Ekumeniczna dla filmu „Mar Nero“
Włosko-rumuński film Federico Bondiego „Mar Nero” otrzymał Nagrodę Ekumeniczną na 61. Festiwalu Filmowym w Locarno. Film opowiada o przyjaźni dwóch kobiet pochodzących z różnych narodów i z różnych pokoleń. Uznanie Jury Ekumenicznego spotkało też rosyjski film „Jurjew Den” (Dzień w Jurjewie).
Reżyser „Mar Nero“- posługujący się w swoim filmie na przemian językiem rumuńskim i włoskim - otrzymuje nagrodę za „pięknie opowiedzianą historię” - stwierdziło Jury Ekumeniczne. Podkreśliło, że na tle problemów ekonomicznych i politycznych, związanych z integracją Rumunii z Unią Europejską, film Bondiego jest „budzącym emocje dziełem o tolerancji, wzajemnej akceptacji, przebaczeniu i nadziei”.

Pochwałę Jury Ekumenicznego otrzymał rosyjski film „Jurjew Den” Kiryła Serebrennikowa. Jury Ekumeniczne podkreśliło, że film ma wiele odniesień do ikonografii chrześcijańskiej, a także do rosyjskiej kultury i twórczości filmowej. Film wyróżnia jego „wysoka jakość artystyczna oraz język obrazów symbolicznych i metaforycznych”. Za najlepszy film 61. Festiwalu Filmowego w Locarno jury międzynarodowe uznało meksykański „Parque Via“ Enrique Rivero. Na przykładzie losu jednej postaci film opowiada o nędzy całej grupy ludności meksykańskiej. W filmie reżyser wykorzystał losy głównego odtwórcy Nolberto Corii. „Parque Via” otrzymał też nagrodę krytyki filmowej „Fipresci”.

Nagroda Ekumeniczna wynosi 20 tys. franków szwajcarskich i jest ufundowana przez Kościół katolicki oraz Kościoły reformowane Szwajcarii.

ts / Locarno
 


liczba odsłon: 2573 | dodano: 2008-08-19 14:08:45

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Dobre strony

Z Chrystusem

www.zchrystusem.pl - forum katolickie dla ludzi chcących w przyjaznej i kulturalnej atmosferze porozmawiać o wierze chrześcijańskiej i nie tylko.

www.hli.org.pl - Human Life International Polska. Prolife news.

www.rekolekcje.info - Rekolekcje z franciszkanami w Białym Dunajcu

www.milujciesie.org.pl - dobra księgarnia, nie tylko dla młodych, i do tego niedroga :) a oprócz książek także koszulki

www.katecheza.info - katecheza wirtualna

Fotogalerie

ADM Wolin 2023 - koncert Siewców Lednicy

Pierwszy dzień naszego wspólnego ...

ADM Wolin 2023 - warsztaty tematyczne

Uczestnicy tegorocznych Archidiecezjalne...

ADM Wolin 2023 - obiad i Plac przed Biblioteką

Gościnne progi Biblioteka Publiczna Gmin...

blog ichtis

Facebook