Dziś: sobota, 9 grudnia 2023
Imieniny: Aneta, Leokadia, Wiesław

  • Co będzie - aktualności
  • kontakt

Betlejemskie Światło Pokoju - "Pokój jest w nas!"
Nie mogę wyświetlić obrazka

Po raz 23. w Polsce i po raz 27. w Europie zapłonie Betlejemskie Światło Pokoju. Skauci z całej Europy, w tym harcerze z ZHP, niosąc lampiony ze światłem z Groty Narodzenia Pańskiego w Betlejem, chcą podzielić się radosną nowiną i krzewić w ten sposób uniwersalne wartości braterstwa i pokoju. Światło trafi do parafii, szkół, szpitali, urzędów i domów. Zgodnie z tradycją odbierze je także Prezydent RP.

Idea Betlejemskiego Światła Pokoju ma swój początek w Betlejem, w Grocie Narodzenia Pańskiego - tam bowiem płonie wieczny ogień, od którego co roku odpala się jedną świeczkę. Jej płomień jest niesiony przez skautów w wielkiej sztafecie przez kraje i kontynenty. W ten sposób ogień z Betlejem obiega świat. Do Polski płomień trafi już po raz 23., do Europy po raz 27. Polscy harcerze tradycyjnie odbiorą go z rąk słowackich skautów. Przekazanie światła odbywa się naprzemiennie w Polsce i na Słowacji. W tym roku uroczyste przekazanie ognia odbędzie się 14 grudnia w miejscowości Svit, niedaleko Popradu. Na Słowację ogień trafi z Wiednia, gdzie dzień wcześniej, 13 grudnia, skauci przywiozą go z Betlejem. - To ważna okazja, by poprzez symbol zaszczepić w młodych ludziach wartości - dodał hm. Krzysztof Budziński. W uroczystej ceremonii w wiedeńskiej katedrze weźmie także udział oficjalna delegacja ZHP. Do udziału w tym wydarzeniu zostaną zaproszeni harcerze ze wszystkich chorągwi.

W zimowej stolicy Polski, w Zakopanem, na ogień będzie oczekiwać blisko 2 tys. harcerzy, którzy w dniach 12-14 grudnia wezmą udział w Zlocie. W programie zaplanowano m.in. grę miejską, "warsztaty duchowe", koncert i ognisko. A przede wszystkim - wspólne oczekiwanie na Betlejemskie Światło Pokoju, które stamtąd rozpocznie swoją drogę po polskich miastach. Światło trafi do parafii, szpitali, urzędów i prywatnych domów. - Chcemy, żeby światło było na każdym wigilijnym stole - powiedział podczas konferencji prasowej w Warszawie hm. Krzysztof Budziński, zastępca naczelnika ZHP. Betlejemskie Światło Pokoju odbierze także Prezydent RP Bronisław Komorowski i Premier Ewa Kopacz. Płomień z Groty Narodzenia Pańskiego ma być znakiem pokoju, wzajemnego zrozumienia i symbolem pojednania między narodami. Symbolicznym momentem będzie w tym roku przekazanie światła przez ukraińskich skautów skautom z Rosji. Tegoroczne hasło akcji to "Pokój jest w nas". - Poprzez to hasło chcemy przypomnieć, że pokój zaczyna się w nas samych. I do tego w tym wyjątkowym czasie chcemy nakłonić - powiedziała Monika Kubacka, rzecznik ZHP. Informacje o Betlejemskim Świetle Pokoju oraz o miejscach, w których będzie można odebrać płomień, można znaleźć na stronie internetowej www.swiatlo.zhp.pl.

am / Warszawa


liczba odsłon: 1114 | dodano: 2014-12-09 11:54:18

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Dobre strony

Z Chrystusem

www.zchrystusem.pl - forum katolickie dla ludzi chcących w przyjaznej i kulturalnej atmosferze porozmawiać o wierze chrześcijańskiej i nie tylko.

www.hli.org.pl - Human Life International Polska. Prolife news.

www.rekolekcje.info - Rekolekcje z franciszkanami w Białym Dunajcu

www.milujciesie.org.pl - dobra księgarnia, nie tylko dla młodych, i do tego niedroga :) a oprócz książek także koszulki

www.katecheza.info - katecheza wirtualna

Fotogalerie

ADM Wolin 2023 - koncert Siewców Lednicy

Pierwszy dzień naszego wspólnego ...

ADM Wolin 2023 - warsztaty tematyczne

Uczestnicy tegorocznych Archidiecezjalne...

ADM Wolin 2023 - obiad i Plac przed Biblioteką

Gościnne progi Biblioteka Publiczna Gmin...

blog ichtis

Facebook