Dziś: piątek, 9 czerwca 2023
Imieniny: Anna, Pelagia, Felicjan

  • Co będzie - aktualności
  • kontakt

Życie jak komputerowa gra
Nasze życie od gry komputerowej różni fakt, że mamy tylko jedno życie – nie można uruchomić gry od nowa i dlatego, tak ważne jest, by dobrze wykorzystać każdą szansę na czynienie dobra i na walkę o Niebo, a w trudnościach szukać ratunku w Sakramentach Świętych.
Gdy byłem w 6 klasie szkoły podstawowej na rynku pojawiła się zapierająca dech w piersiach nowość – komputery osobiste (tzw. PC-ty). Dotychczas jedynymi komputerami były: Atari, Commodore, Amiga, w których całość elektroniki mieściła się pod klawiaturą, a za monitor służył telewizor w dużym pokoju. Komputery osobiste znaliśmy tylko z filmów: mały monitor, pod nim „skrzynia” ze stacją dysków, osobna klawiatura i myszka – szczyt marzeń. Te „PC-ty” miały jeszcze bardzo wolne procesory i niewielkie pamięci, ale rozpoczynały już nową erę w technologiach komputerowych. Pamiętam, że udało nam się namówić rodziców na kupno tej maszyny m.in. dlatego, że nie można jej było używać do gier komputerowych – miała za małe możliwości graficzne. Pisało się na niej programy komputerowe, rozwiązywało zadania matematyczne, tworzyło bazy danych itp. Po pewnym czasie znalazła się jednak gra, która nas bardzo wciągała: „Prince of Persia”. Główny bohater - Książę Persji - musi uratować księżniczkę, ale zanim to zrobi czeka go szereg przygód. Tajemne przejścia, pułapki, ochroniarze, czarownicy, dzikie bestie itp. Wszystko w klimacie tajemniczości i egzotyki wciągało nas na tyle, że pomimo słabych efektów graficznych potrafiliśmy z bratem przesiedzieć wiele godzin nad kolejnymi poziomami gry. Przypomniałem sobie o niej całkiem niedawno. Gdy wpisałem w wyszukiwarkę „Prince of Persia” oniemiałem z wrażenia. Po prawie 20 latach książę zmienił się nie do poznania... Nie zamierzam w tym miejscu rozpisywać się na temat gry, bo to nie ta rubryka. Napisałem o niej, bo dla mnie to doskonały sposób na lepsze zrozumienie życia chrześcijanina i roli Sakramentów Świętych.
 
Odkryć plan, a potem dotrzeć do Nieba

Życie każdego z nas jest bardzo podobne do misji perskiego księcia. W momencie Chrztu Świętego otrzymujemy od Pana Boga misję: masz odnaleźć drogę do Nieba. Żyjąc na ziemi, pośród różnych wydarzeń, zadań, spotkań masz odkryć plan, który Pan Bóg ma dla twojego życia. Kierując się tym planem masz dotrzeć do Nieba. W momencie Chrztu Świętego otrzymujemy też pełną zbroję i zapas amunicji. To jest uwolnienie od grzechu pierworodnego, wiara i zdolność do modlitwy. Książę w czasie podróży odnajdywał specjalne eliksiry wzmacniające i uzdrawiające. Dla chrześcijanina umocnieniem wiary jest sakrament bierzmowania i Eucharystii. Bierzmowanie – nazywane sakramentem dojrzałości chrześcijańskiej – ma rozwinąć i pogłębić to, co otrzymaliśmy na Chrzcie i rozpocząć dojrzałe życie chrześcijanina. Eucharystia to pokarm na drogę. Każdego dnia możemy przyjmować Ciało Pana Jezusa, które daje nam siły do dźwigania krzyża, do przebaczania, do miłości nieprzyjaciół. Eliksirem uzdrawiającym ze zranień grzechu jest pokuta. To w sakramencie spowiedzi Pan Bóg przez posługę prezbitera leczy nas ze śmiertelnej choroby duszy, jaką jest grzech. Spowiedź nie tylko usuwa grzechy, ale daje też moc Ducha Świętego, do dalszego realizowania misji. Pan Bóg leczy także nasze ciało. Sakrament chorych jest właśnie po to, abyśmy w jakiejkolwiek chorobie nie pozostali sami, ale żebyśmy doświadczali mocy Bożej i Bożego uzdrowienia. Błędnie uważa się go za ostatni sakrament i zaleca tylko ludziom starszym. W rzeczywistości każdy z nas może z niego korzystać w każdej poważniejszej chorobie. Wojownik Jezusa Chrystusa musi być zdrowy na duchu i na ciele, aby skutecznie spełnić swoją misję. W pewnym momencie naszej drogi stajemy na rozdrożu i mamy do wyboru troje drzwi, prowadzących do różnych korytarzy: małżeństwo, kapłaństwo, życie samotne. Każdy z tych korytarzy ostatecznie prowadzi do jednego celu, jakim jest Niebo, ale na każdej z dróg czekają nas inne przygody i inne pomoce, których udziela Pan Bóg. Wybór jest trudny i właściwie nieodwracalny. Gdy drzwi się za nami zamkną musimy iść przed siebie aż do końca. Patrząc na rozbite małżeństwa i księży porzucających kapłaństwo widzimy, że niełatwo jest wytrwać na raz wybranej drodze powołania. Wierność powołaniu staje się możliwa tylko dzięki przyjaźni z Jezusem – to On jest z nami od samego początku naszej życiowej drogi i to On pomaga nam w Sakramentach Świętych. W czasie drogi musimy wielokrotnie staczać walkę ze złym duchem, który zastawia na nas pułapki pokus. Często musimy szukać ukrytych przejść i zapadni, czyli szukać woli Bożej dzięki światłu Ducha Świętego. Finałem tej gry przygodowej jest koniec naszego życia. Wtedy wchodzimy do tej ostatniej komnaty, w której czeka na nas Pan Bóg i zaczyna się ten poziom gry, o którym wiemy tylko tyle, że nie ma tam już walki i cierpienia. Jest tylko szczęście.

Gra się kończy i możemy zacząć od nowa albo czekać na wydanie kolejnych wersji „Prince of Persia”. Tym co na pewno różni nasze życie od gry komputerowej jest fakt, że mamy tylko jedno życie – nie można uruchomić gry od nowa i dlatego tak ważne jest, by dobrze wykorzystać każdą szansę na czynienie dobra i na walkę o Niebo, by dobrze przemyśleć każdy wybór a w trudnościach szukać ratunku w Sakramentach Świętych.

 
ks. Jacek Zjawin
 
Wybicie: Finałem gry przygodowej czyli naszego życia jest jego koniec. Wtedy wchodzimy do tej ostatniej komnaty, w której czeka na nas Pan Bóg i zaczyna się ten poziom gry, o którym wiemy tylko tyle, że nie ma tam już walki i cierpienia. Jest tylko szczęście
 
Zadanie: Wyobraź sobie, że jesteś twórcą nowej przygodowej gry komputerowej o tematyce biblijnej. Spróbuj stworzyć postać głównego bohatera (możesz nadać mu imię, narysować go, wymyślić jego życiorys) i zaplanować misję, którą ma do wykonania. Pamiętaj, że na drodze musi walczyć ze złem i szukać pomocy i lekarstw. Ostatecznym celem misji ma być osiągnięcie świętości czyli Nieba. Być może za inspirację mogą posłużyć przygody św. Pawła opisane w Dziejach Apostolskich.


liczba odsłon: 1791 | dodano: 2008-12-13 13:17:09

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Dobre strony

Z Chrystusem

www.zchrystusem.pl - forum katolickie dla ludzi chcących w przyjaznej i kulturalnej atmosferze porozmawiać o wierze chrześcijańskiej i nie tylko.

www.hli.org.pl - Human Life International Polska. Prolife news.

www.rekolekcje.info - Rekolekcje z franciszkanami w Białym Dunajcu

www.milujciesie.org.pl - dobra księgarnia, nie tylko dla młodych, i do tego niedroga :) a oprócz książek także koszulki

www.katecheza.info - katecheza wirtualna

Fotogalerie

Ogień i deszcz - Michael W. Smith

W niedzielę 16 kwietnia w ogromnej hali ...

ADM Chojna 2021 - Msza Święta i wieczór w kościele

Archidiecezjalne Dni Młodych Chojna 2021...

ADM Chojna 2021 - koncert niemaGOtu

Wspólny czas Dni Młodych w Chojni...

blog ichtis

Facebook