Dziś: niedziela, 3 marca 2024
Imieniny: Kunegunda, Maryna, Tycjan

  • Co będzie - aktualności
  • kontakt

Z Bogiem im po drodze
Nie mogę wyświetlić obrazka

Niecodzienna akcja odbyła się w Pyrzycach. Po raz pierwszy w tym mieście młodzi katolicy wyszli na ulicę i zapraszali do wspólnej modlitwy. Razem z przechodniami przez dwie godziny grali, śpiewali i modlili się w intencji pyrzyckich dzieci i młodzieży przed nowym rokiem szkolnym. Organizatorem akcji „Z Bogiem nam po drodze” był oddział Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży działający przy parafii księży chrystusowców w Pyrzycach.

– Pomysł zorganizowania ulicznej ewangelizacji zrodził się w czasie Światowych Dni Młodzieży w Krakowie. Pomyśleliśmy wtedy, że warto wyjść z murów kościoła do ludzi i  dać świadectwo naszej wiary – mówi Wiktor Stankiewicz, prezes oddziału KSM. – Chcieliśmy pokazać mieszkańcom Pyrzyc młody, a przede wszystkim żywy kościół, który nie boi się wyjść na ulicę, nawet w regionie, w którym na niedziele Msze uczęszcza około 20 procent wiernych – dodaje Remigiusz Pajor-Kubicki, koordynujący organizacją akcji. – Śpiewaliśmy różne utwory. Od radosnych, po prostu wychwalających Jezusa, przez śpiewanie o łaskach, które daje Bóg, aż po utwory maryjne – mówi.

Przez dwie godziny członkowie KSM, którzy nie byli na wakacyjnych wyjazdach, grali i śpiewali radosne religijne utwory, a także modlili się różańcem i koronką do Miłosierdzia Bożego. Towarzyszyły im w niej obraz Jezusa Miłosiernego oraz portret patronki młodzieży – bł. Karoliny Kózkówny. – Trwamy w roku miłosierdzia, więc nie wyobrażaliśmy sobie, żeby wyjść bez Jezusa Miłosiernego, natomiast bł. Karolina jest patronką naszego stowarzyszenia – tłumaczy W. Stankiewicz. – Poza tym chcieliśmy się też wyróżnić. Z ewangelizacji ulicznej znane są głównie kościoły protestanckie. U katolików nie często spotyka się takie akcje, więc przyszliśmy z symbolami, które najbardziej pokazują katolicką duchowość – kultem Miłosierdzia Bożego i prośbą o wstawiennictwo świętych – stwierdza R. Pajor-Kubicki.

Do akcji spontanicznie dołączało się wielu przechodniów, inni wyrażali swoją aprobatę symbolicznym uśmiechem lub gestem podniesionego kciuka. Wszyscy zainteresowani byli zapraszani na najbliższą środę do kościoła parafialnego na wspólną modlitwę przed rozpoczęciem roku szkolnego w intencji dzieci, młodzieży oraz pracowników oświaty. – Pokazaliśmy dzisiaj, że z Bogiem jest nam po drodze i chcemy wszystkim ludziom głosić Jego ewangelię – mówi ks. Witalij Melnyk SChr, duszpasterz młodzieży parafii pw. św. Ottona. – Pokazujemy obraz młodego kościoła, który nie tylko nie umiera, ale ma się świetnie i cały czas się rozwija. Początkowo mieliśmy stać przez godzinę przy Rossmannie, a później przez drugą przy Urzędzie Miejskim, ale reakcje ludzi skłoniły nas do przejścia się przez centrum Pyrzyc i spontanicznego śpiewania – dodaje R. Pajor-Kubicki.

Organizatorzy byli zaskoczeni wyjątkowo pozytywnym odbiorem akcji. – To było bardzo ciekawe doświadczenie i dla nas, jako młodzieży i dla przechodniów, po których było widać, że  młodzież, nie wstydząca się swojej wiary i wychodząca na ulice skłania ich do refleksji – twierdzi Iwona Małas, która w czasie akcji grała na gitarze. I chociaż początkowo miało to być jednorazowe wydarzenie zapraszające na czuwanie modlitewne, to już wiadomo, że rozśpiewani młodzi ludzie na tym nie poprzestaną. – Będziemy chcieli robić więcej takich akcji. Dzisiejsza była niebywałym sukcesem, choćby dlatego, że na twarzach wielu ludzi dostrzegliśmy uśmiech, a to dla nas naprawdę wiele znaczy – zgodnie twierdzą młodzi ludzie. – Podsumowując akcję powiem po prostu: Jezu, ufam Tobie! – mówi duszpasterz młodzieży.

 
Tekst i fot.: Oddział nr 6 KSM - Pyrzyce


liczba odsłon: 975 | dodano: 2016-09-12 14:45:56

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Dobre strony

Z Chrystusem

www.zchrystusem.pl - forum katolickie dla ludzi chcących w przyjaznej i kulturalnej atmosferze porozmawiać o wierze chrześcijańskiej i nie tylko.

www.hli.org.pl - Human Life International Polska. Prolife news.

www.rekolekcje.info - Rekolekcje z franciszkanami w Białym Dunajcu

www.milujciesie.org.pl - dobra księgarnia, nie tylko dla młodych, i do tego niedroga :) a oprócz książek także koszulki

www.katecheza.info - katecheza wirtualna

Fotogalerie

ADM Wolin 2023 - koncert Siewców Lednicy

Pierwszy dzień naszego wspólnego ...

ADM Wolin 2023 - warsztaty tematyczne

Uczestnicy tegorocznych Archidiecezjalne...

ADM Wolin 2023 - obiad i Plac przed Biblioteką

Gościnne progi Biblioteka Publiczna Gmin...

blog ichtis

Facebook