Dziś: środa, 19 czerwca 2024
Imieniny: Gerwazy, Protazy, Julianna

  • Co będzie - aktualności
  • kontakt

XII Szczeciński Marsz dla Życia: Święty człowiek. Święte życie
Nie mogę wyświetlić obrazka

"Święty człowiek. Święte życie" – to tegoroczne hasło największego w Polsce Marszu dla Życia, który 18 maja 2014 r. przeszedł z Jasnych Błoni ulicami Szczecina, aż pod Bazylikę Archikatedralną pw. św. Jakuba. Wydarzenie ponownie przyciągnęło przedstawicieli różnych pokoleń, z których najbardziej widoczni byli, zaangażowani w organizację Marszu, młodzi ludzie. Frekwencja po raz kolejny pokazała, że wartość życia nie jest obojętna szczecinianom, w wydarzeniu wzięło udział ponad 20 tysięcy osób.

Hasło XII Szczecińskiego Marszu dla Życia, zorganizowanego przez Katolickie Stowarzyszenie Civitas Christiana oddział w Szczecinie i Bractwo Małych Stópek, nie było przypadkowe. Manifestacja mocno nawiązywała do postaci św. Jana Pawła II, jednego z największych obrońców życia. To właśnie za sprawą papieża Polaka i jego encykliki "Evangelium Vitae" - idea marszy w obronie życia tak mocno zaistniała nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie. W intencji dziękczynienia za łaskę kanonizacji Karola Wojtyły o godzinie 14.00 na Jasnych Błoniach została odprawiona Msza Święta, którą celebrował Ks. Abp Metropolita Szczecińsko-Kamieński Andrzej Dzięga. Podczas Eucharystii można było podjąć się Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego, czyli specjalnej 9­miesięcznej modlitwy różańcowej w intencji nienarodzonego dziecka.

Po Mszy Świętej, o godz. 15.30, spod Urzędu Miasta w kierunku Bazyliki Archikatedralnej wyruszył marsz obrońców życia. Na jego czele szła młodzież z napisem „Marsz dla Życia”, a za nimi tłumy uczestników niosących kolorowe flagi, balony i wykrzykujący hasła: "Święty człowiek. Święte życie", "My jesteśmy armia, która broni życia", "Uśmiech malucha dodaje ducha" i inne. Nie zabrakło także muzyki, którą zapewniły grupy muzyczne z Bractwa Małych Stópek i Katolickiego Stowarzyszenia "Civitas Christiana". Okrzyki, muzyka i śpiew młodych niosły się po całym centrum, przez które przechodzili manifestujący wartość życia mieszkańcy miasta. Koordynator szczecińskiego Marszu dla Życia - ks. Tomasz Kancelarczyk - zapytany skąd tak duże zaangażowanie młodzieży w tego typu wydarzenie odpowiada: ­ Tak to się dzieje, że nasza młodzież została potraktowana poważnie. "Młodzież na marszu" to nie jest dla nas puste hasło, którym można się gdzieś pochwalić, lecz hasło w pełni zrealizowane. Wszędzie jest to możliwe, lecz z młodzieżą trzeba naprawdę współpracować, a nie tylko o niej mówić, jak to często ma miejsce.

Podczas demonstracji młodzi prowadzący marsz opisywali również rozwój prenatalny dziecka oraz przypominali słowa św. Jana Pawła II dotyczące idei obrony życia. Kordon przemaszerował ulicami Wielkopolską i Wojska Polskiego aż ok. godz. 17.30 dotarł pod Bazylikę Archikatedralną. Wówczas uczestnicy mogli zwiedzić nową inicjatywę organizatorów marszu, czyli Miasteczko Życia. Tam zainteresowani mogli oddać krew, skorzystać ze słodkiego poczęstunku i co najważniejsze - dowiedzieć się więcej o podejmowanych w naszym rejonie działaniach pro­life.

­ Tak naprawdę, to cały rok jest jednym wielkim marszem dla życia. Przygotowywanie wystaw, czasem pikiety, zbieranie głosów przy ustawach, które bezpośrednio dotykają tematu obrony życia. Materialne wspieranie kobiet w ciąży lub samotnych matek – tłumaczył ks. Tomasz.

Choć tego dnia pogoda nie zachęcała do brania udziału w marszu ulicami miasta, to na manifestacji za życiem pojawiły się liczne rodziny z dziećmi. Szczecińscy obrońcy życia nie dali się zastraszyć pogodzie.
liczba odsłon: 1795 | dodano: 2014-05-19 12:24:09

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Dobre strony

Z Chrystusem

www.zchrystusem.pl - forum katolickie dla ludzi chcących w przyjaznej i kulturalnej atmosferze porozmawiać o wierze chrześcijańskiej i nie tylko.

www.hli.org.pl - Human Life International Polska. Prolife news.

www.rekolekcje.info - Rekolekcje z franciszkanami w Białym Dunajcu

www.milujciesie.org.pl - dobra księgarnia, nie tylko dla młodych, i do tego niedroga :) a oprócz książek także koszulki

www.katecheza.info - katecheza wirtualna

Fotogalerie

ADM Wolin 2024 - foto

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z A...

XX Marsz dla Życia przeszedł ulicami Szczecina!

Ulicami miasta już po raz 20 przemaszero...

ADM Wolin 2023 - koncert Siewców Lednicy

Pierwszy dzień naszego wspólnego ...

blog ichtis

Facebook