Wystawa o barokowych kapelach Jasnej Góry i Poznania |
Wystawę prezentującą barokowe rękopisy muzyczne oraz instrumentarium dwóch wybitnych zespołów muzycznych tego czasu – kapeli klasztoru oo. Paulinów na Jasnej Górze oraz poznańskiej kapeli kościoła św. Marii Magdaleny – otwarto 30 grudnia w Muzeum Narodowym w Poznaniu. Ekspozycja czynna będzie do 10 marca 2013 r.
Aleksandra Sobocińska, rzecznik prasowy Muzeum Narodowego w Poznaniu podkreśla, że w XVIII-wiecznej Polsce rządzonej przez Sasów oraz Stanisława Augusta Poniatowskiego preferowano kompozytorów francuskich, włoskich czy niemieckich. Lokalna twórczość muzyczna mogła rozwijać się dzięki wsparciu miejskich włodarzy. – W kapelach klasztornych czy parafialnych nie tylko zatrudniano muzyków, ale i dbano o ich edukację, kupowano instrumentarium i zapewniano codzienną egzystencję – zauważa Sobocińska. Typowym zespołem działającym przy parafii, a wspieranym przez władze miejskie, była m.in. poznańska kapela kościoła św. Marii Magdaleny.
Na wystawie w Muzeum Narodowym będzie można obejrzeć rękopisy muzyczne, które stanowiły jej repertuar i zachowały się do naszych czasów w Archiwum Archidiecezjalnym w Poznaniu. Najstarsze pochodzą z lat 60. XVIII w. Instrumenty, którymi posługiwał się poznański zespół, zostały odtworzone na podstawie kolekcji Muzeum Instrumentów Muzycznych. Na ekspozycji zostaną też zaprezentowane instrumenty niezwykle cenne, bo te, które rzeczywiście były używane przez muzyków kapeli jasnogórskiej. Zwiedzający obejrzą też rękopisy muzyczne zachowane w Archiwum oo. paulinów na Jasnej Górze.
msz / Poznań