Dziś: niedziela, 21 lipca 2024
Imieniny: Andrzej, Wiktor, Daniel

  • Co będzie - aktualności
  • kontakt

Wystawa o barokowych kapelach Jasnej Góry i Poznania
Nie mogę wyświetlić obrazka

Wystawę prezentującą barokowe rękopisy muzyczne oraz instrumentarium dwóch wybitnych zespołów muzycznych tego czasu – kapeli klasztoru oo. Paulinów na Jasnej Górze oraz poznańskiej kapeli kościoła św. Marii Magdaleny – otwarto 30 grudnia w Muzeum Narodowym w Poznaniu. Ekspozycja czynna będzie do 10 marca 2013 r.

Aleksandra Sobocińska, rzecznik prasowy Muzeum Narodowego w Poznaniu podkreśla, że w XVIII-wiecznej Polsce rządzonej przez Sasów oraz Stanisława Augusta Poniatowskiego preferowano kompozytorów francuskich, włoskich czy niemieckich. Lokalna twórczość muzyczna mogła rozwijać się dzięki wsparciu miejskich włodarzy. – W kapelach klasztornych czy parafialnych nie tylko zatrudniano muzyków, ale i dbano o ich edukację, kupowano instrumentarium i zapewniano codzienną egzystencję – zauważa Sobocińska. Typowym zespołem działającym przy parafii, a wspieranym przez władze miejskie, była m.in. poznańska kapela kościoła św. Marii Magdaleny.

Na wystawie w Muzeum Narodowym będzie można obejrzeć rękopisy muzyczne, które stanowiły jej repertuar i zachowały się do naszych czasów w Archiwum Archidiecezjalnym w Poznaniu. Najstarsze pochodzą z lat 60. XVIII w. Instrumenty, którymi posługiwał się poznański zespół, zostały odtworzone na podstawie kolekcji Muzeum Instrumentów Muzycznych. Na ekspozycji zostaną też zaprezentowane instrumenty niezwykle cenne, bo te, które rzeczywiście były używane przez muzyków kapeli jasnogórskiej. Zwiedzający obejrzą też rękopisy muzyczne zachowane w Archiwum oo. paulinów na Jasnej Górze.

msz / Poznań


liczba odsłon: 1977 | dodano: 2012-12-31 10:18:37

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Dobre strony

Z Chrystusem

www.zchrystusem.pl - forum katolickie dla ludzi chcących w przyjaznej i kulturalnej atmosferze porozmawiać o wierze chrześcijańskiej i nie tylko.

www.hli.org.pl - Human Life International Polska. Prolife news.

www.rekolekcje.info - Rekolekcje z franciszkanami w Białym Dunajcu

www.milujciesie.org.pl - dobra księgarnia, nie tylko dla młodych, i do tego niedroga :) a oprócz książek także koszulki

www.katecheza.info - katecheza wirtualna

Fotogalerie

ADM Wolin 2024 - foto

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z A...

XX Marsz dla Życia przeszedł ulicami Szczecina!

Ulicami miasta już po raz 20 przemaszero...

ADM Wolin 2023 - koncert Siewców Lednicy

Pierwszy dzień naszego wspólnego ...

blog ichtis

Facebook