Dziś: niedziela, 21 kwietnia 2024
Imieniny: Anzelm, Bartosz, Feliks

  • Co będzie - aktualności
  • kontakt

Wspólnota Jonasz
Wszystko zaczęło się od księdza Andrzeja Dowala, pełnego zapału neoprezbitera, który przyszedł do nas (Kamień Pomorski) w grudniu 1985 roku zaraz po święceniach kapłańskich. On to najpierw zabrał na pieszą pielgrzymkę grupę młodzieży z parafii, a potem wpadł na pomysł stworzenia zespołu.

Pod koniec września 1986 odbyło się spotkanie organizacyjne i pierwsza próba jeszcze przy filharmonii, nie był to jednak szczyt marzeń. W październiku po nabożeństwie różańcowym pojawił się młody chłopak z gitarą. Przyszedł i został - tak się to wszystko zaczęło, nikt wtedy nie myślał o jakiej długotrwałej historii zespołu.

Z czasem próby czysto muzyczne przekształciły się w spotkania gdzie dyskutowaliśmy na tematy wiary. Te próbo - spotkania odbywały się dwa razy w tygodniu w poniedziałki i piątki

A w niedzielę oczywiście śpiewaliśmy na Mszy Świetej ,,młodzieżowej”. Pamiętam, że przygotowania do tej naszej pierwszej w życiu Mszy Świętej, podczas której śpiewaliśmy trwały cały miesiąc. Na przestrzeni tych 20 lat wspólnota przeszła szereg przeobrażeń, kolejni gitarzyści i księża opiekunowie odchodzili i przychodzili, nie zliczę kryzysów, które pojawiały się średnio, co jakieś dwa lata. Pamiętam nawet czas, że zostało nas do śpiewania 5 osób i wydawało się wtedy, że to już jest definitywny koniec, ale Pan Bóg jak widać chciał zupełnie inaczej. Dzięki Niemu te 20 lat minęło jak sen i ciągle wydaje mi się, że nie dalej jak wczoraj odbyła się pierwsza próba.

Wspólnota z racji tego że uzdolniona w szczególny sposób muzycznie ma na swoim koncie udział w festiwalach piosenki religijnej w Szczecinie organizowanych przez duszpasterstwo akademickie przy ko ciele Najświętszego Serca Pana Jezusa, udział w rekolekcjach dla muzyków chrześcijan w Ludmierzu, udział w rekolekcjach dla muzyków chrześcijan Szczecin, wspólny wyjazd do Paryża w 1994 żeby wziąć udział w spotkaniu organizowanym przez braci z Taize, a konkretnie śpiewać w międzynarodowym chórze, udział w festiwalu kolędowym u Ojców Dominikanów w Szczecinie.

Od 1997 służymy śpiewem w czasie liturgii Triduum Paschalnego, a w ciągu ostatnich 6 lat tradycją stał się coroczny koncert kolęd, który w tym roku przybrał formę Bożonarodzeniowego Misterium. Nie sposób nie wymienić tych, którzy przez te lata po kolei brali na siebie odpowiedzialność za stronę muzyczną i duchową wspólnoty:

-Księża Opiekunowie: Ks. Andrzej Dowal, Ks. Krzysztof Frydrych, Ks. Jarosław Borowczyk, Ks. Andrzej Maćkowski, Ks. Jan Uzdowski, Ks. Janusz Mieszkowski, Ks. Mirosław Kwidziński, Ks. Mariusz Szymczak, Ks. Robert Masalski, Ks. Waldemar Piątek i obecnie Ks Sławomir Błachowiak.

 -Muzycy: Wojciech Jędrzejewski (obecnie Ojciec Dominikanin), Sławomir Pawlak (ksiądz diecezjalny), Jan Kurowski, Tomasz Kostyk, Lidia Szymczak, Magdalena Jambor - Kałużniak, Agata Sobala, Ewa Feret, Hubert Kowalski, Monika Kordaczuk, Małgorzata Marusieńska - Kowalska, Krzysztof i Krystian Kowalscy, Marcin Milczarski, Michał Bierwiaczonek i w ostatnim czasie Gosia Blatkiewicz, Ola Rużewicz, Leszek Stańczuk, Rafał Kajzler i Szymon Kupczyk.
 

Trudno jest skończyć ten "historyczny" wywód! Cóż- mam nadzieje, że Pan Bóg przygotował dla nas, co najmniej, następne 21 pięknych lat.

 

Ewa Feret

Jonasz w sieci:

www.jonasz2006.republika.pl
www.jonasz-kamien.blog.onet.pl


liczba odsłon: 10978 | dodano: 2007-11-22 23:18:41

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Dobre strony

Z Chrystusem

www.zchrystusem.pl - forum katolickie dla ludzi chcących w przyjaznej i kulturalnej atmosferze porozmawiać o wierze chrześcijańskiej i nie tylko.

www.hli.org.pl - Human Life International Polska. Prolife news.

www.rekolekcje.info - Rekolekcje z franciszkanami w Białym Dunajcu

www.milujciesie.org.pl - dobra księgarnia, nie tylko dla młodych, i do tego niedroga :) a oprócz książek także koszulki

www.katecheza.info - katecheza wirtualna

Fotogalerie

XX Marsz dla Życia przeszedł ulicami Szczecina!

Ulicami miasta już po raz 20 przemaszero...

ADM Wolin 2023 - koncert Siewców Lednicy

Pierwszy dzień naszego wspólnego ...

ADM Wolin 2023 - warsztaty tematyczne

Uczestnicy tegorocznych Archidiecezjalne...

blog ichtis

Facebook