Szczecin u stóp Krzyża 2020 |
Za nami druga edycja ogólnopolskiej akcji pt. Polska pod Krzyżem. Tegoroczne obchody tego święta stanowią II Stację 14-letniego programu przygotowania do Jubileuszu 2000-lecia Męki i Śmierci Jezusa Chrystusa, który będziemy przeżywać w roku 2033.
W poniedziałek 14 września, w Święto Podwyższenia Krzyża Świętego, szczecinianie licznie przybyli do Bazyliki Archikatedralnej pw. św. Jakuba Apostoła, by w blasku Krzyża Chrystusowego wypraszać łaskę zachowania wiary w naszych rodzinach oraz modlić się w intencji przebłagania za grzechy i zgorszenia w naszej Ojczyźnie, a także o opanowanie pandemii i zachowanie Bożego ładu w Polsce.
Uroczystościom przewodniczył Ks. Abp Andrzej Dzięga Metropolita Szczecińsko-Kamieński. Głosząc Słowo Boże kierował ku zgromadzonym zachętę do kontemplacji tajemnicy krzyża i z wiary wypływającego zawierzenia pod nim wszystkich spraw życia, wskazując na płynące z otwartego serca Jezusa miłosierdzie. Przypomniał, jak wskutek rodzących się na przestrzeni wieków osiągnięć człowieka, objawiających się czy to w nurtach filozoficznych, czy w pragmatycznej organizacji życia społecznego lub też postępie technicznym, z łatwością dokonywał on marginalizacji roli Boga w świecie. Należy pamiętać, zdecydowanie podkreślił Metropolita, że nie człowiek stawia warunki Panu Bogu - to Bóg wyznacza kryteria. Wskazał również, iż istnieje ciągła potrzeba zapatrzenia w krzyż i głoszenia, tak, jak czynili to Apostołowie, Chrystusa ukrzyżowanego i zmartwychwstałego oraz wzywania do nawrócenia. Trudne jest chrześcijaństwo – mówił – a jednocześnie bardzo ważne dla tych, którzy wiarę w sobie wyznawszy, krzyż Chrystusa przyjąwszy, idą ze zmartwychwstałym drogą życia, bowiem kto przyjmie Chrystusa umęczonego i zmartwychwstałego, kto przyjmie Jego krzyż, ten prowadzony mocą Ducha Świętego idzie drogą życia. Metropolita apelował, by ciągle z wiarą i nadzieją wracać pod krzyż, aby czerpać na nowo od Chrystusa, którego serce jest otwarte i obficie obdarowuje ludzkość miłosierdziem przebaczającym, sprawiedliwym i niewyczerpanym, wypływającym tym obficiej, im jest bardziej przyjmowane. A przyjmować – podkreślił pasterz – to znaczy obiecywać Bogu życie według Jego myśli, Jego świętej woli, Jego planu.
W ubiegłym roku Święto Podwyższenia Krzyża Świętego obchodzone było jako I Stacja przygotowań do Jubileuszu 2000-lecia Zbawienia i Odkupienia w 2033 roku. W Szczecinie odbyła się wówczas Diecezjalna Droga Krzyżowa, zmierzająca procesyjnie ulicami miasta spod Archikatedry do Figury św. Jana Pawła II na Jasnych Błoniach. Tam odbyła się adoracja Krzyża. Tam zgromadzeni wierni po wyznaniu wiary wyrazili pragnienie postawienia na nowo Chrystusa Ukrzyżowanego w centrum życia osobistego, rodzinnego i społecznego. W odpowiedzi na apel Ks. Abp. Metropolity w wielu kościołach archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej uczczono Krzyż Święty poprzez adoracje przed ołtarzem eucharystycznym oraz wspólne modlitwy o ochronę dla polskich rodzin przed demoralizacją oraz o zachowanie jej Bożego planu jako sakramentalnego związku mężczyzny i kobiety.
W tym roku uroczystości przebiegały w szczecińskiej katedrze. Wydarzenie centralne stanowiła Msza święta pod przewodnictwem Ks. Abp. Andrzeja Dzięgi Metropolity Szczecińsko-Kamieńskiego, a po niej adoracja Krzyża i Droga Krzyżowa w świątyni. Każdy z przybyłych mógł indywidualnie podejść do Krzyża i uczcić Relikwie Drzewa Krzyża. Uczynić to w szczególnej, wypełnionej modlitwą atmosferze. Każdy też, warto o tym pamiętać, może czynić to codziennie i wszędzie – patrząc na Krzyż w otwartym sercu Jezusa szukać odpowiedzi, pociechy, pokrzepienia, miłości.
Tekst i foto: Adam Szewczyk