Śladami ks. Jana Twardowskiego |
Z okazji sto pierwszej rocznicy urodzin oraz dziesiątej rocznicy śmierci ks. Jana Twardowskiego, patrona Gimnazjum nr 29 w Szczecinie, przedstawiciele uczniów wraz z opiekunami: Ireną Kaftan-Krawczyk, Małgorzatą Danilecką, ks. Dawidem Szymkowiakiem i ks. Pawłem Wiśniewskim, udali się do Warszawy, podążając do miejsc, w których żył i posługiwał patron szkoły.
Dnia 27 kwietnia 2016 r. gimnazjaliści z wychowawcami wyruszyli na 3-dniową wycieczkę szkolną, podczas której zobaczyli pamiątki po sławnych ludziach nauki, kultury i sztuki, takich jak: Maria Skłodowska-Curie, Fryderyk Chopin czy ks. Jan Twardowski. Najpierw udali się do Centrum Nauki „Kopernik”, w którym znajduje się ponad 450 różnych eksponatów. Było to miejsce niezwykłe, rozbudzające ciekawość młodzieży i pozwalające zrozumieć im świat. Następnie oglądaliśmy gwiazdy i planety w planetarium astronoma. Tak zakończył się pierwszy dzień pobytu w stolicy.
W drugim dniu rano, po śniadaniu, cała wycieczka pojechała tramwajem do centrum Warszawy. Tu nastąpiło zwiedzanie miasta z przewodnikiem, który oprowadził przybyłych po Krakowskim Przedmieściu oraz opowiedział historię związaną z Pałacem Prezydenckim i innymi zabytkami. Po czym skierowano się do Placu Trzech Krzyży, na Nowy Świata i na Aleje Ujazdowskie. Nasza polonistka, pani Irena Kaftan-Krawczyk, zwróciła szczególną uwagę na miejsce śmierci Krzysztofa Kamila Baczyńskiego oraz plac i ulice, na których rozgrywała się akcja lektury „Kamienie na szaniec”. Dopełnieniem literacko-historycznej wędrówki okazał się Rynek Starego Miasta, warszawska Syrenka, Zamek Królewski i Barbakan. Chwilę później ruszyliśmy zwiedzać Stadion Narodowy - trasę piłkarza. Niespodzianką stał się krótki odpoczynek w Złotych Tarasach przy Pałacu Kultury i Nauki. Ostatnim punktem wycieczki, w tym dniu, była uczta duchowa, tj. spektakl Stanisława Mrożka pt. „Emigranci”, który mogliśmy obejrzeć w Teatrze Polskim.
W trzecim dniu wszyscy podążyli śladami ks. Jana Twardowskiego. Nasz patron - żył, posługiwał i tworzył głównie w Warszawie i właśnie tu uczniowie Gimnazjum nr 29 mieli okazję spotkać się z osobami bliskimi poecie-księdzu, m.in.: panem Tadeuszem Olszewskim /przyjacielem i sąsiadem/ oraz siostrami wizytkami. Niezapomniane wrażenie pozostawiło w nas bardzo skromne mieszkania kapłana, w pełni nawiązujące do tematyki jego wierszy. Ksiądz Twardowski mieszkał na Krakowskim Przedmieściu przy kościele ss. Wizytek. Z jedną z nich mieliśmy okazję przez chwilę porozmawiać. W tej świątyni uczestniczyliśmy w Mszy Świętej, której przewodniczył ks. Dawid Szymkowiak, a słowo Boże wygłosił ks. Paweł Wiśniewski. W swojej homilii ks. Paweł wskazał na podwójne powołanie ks. Jana Twardowskiego – kapłańskie i literackie. W kościele zwrócono również naszą uwagę na klęcznik-epitafium z zapisem ostatniego wiersza poety. Pan Tadeusz Olszewski, obecnie pełniący rolę organisty i wykładowcy na wydziale muzycznym UW, przez długie lata związany był z ks. Twardowskim. Opowiedział nam o życiu i twórczości patrona. Z kolei na skwerze ks. J. Twardowskiego , przy ławeczce z jego postacią, mogliśmy wysłuchać wierszy poety. Było to możliwe dzięki małemu przyciskowi, który pozwalał odtworzyć dźwięk głosu kapłana z głośników. Ksiądz Twardowski pochowany został w Świątyni Opatrzności Bożej w panteonie Wielkich Polaków na warszawskim Wilanowie, gdzie złożyliśmy kwiaty i zapaliliśmy znicze. Po czym wyruszyliśmy w drogę powrotną.
Późnym wieczorem wszyscy wrócili szczęśliwie do Szczecina- pełni wrażeń, ubogaceni postacią wielkiego, a zarazem skromnego człowieka – ks. Jana Twardowskiego.
Tekst: Nikola Prasał
Foto: ks. Paweł Wiśniewski