Dziś: środa, 6 grudnia 2023
Imieniny: Mikołaj, Emilian, Leontyna

  • Co będzie - aktualności
  • kontakt

Prayer – płyta Chóru Katedry Warszawsko-Praskiej „Musica Sacra”
Nie mogę wyświetlić obrazka

Chór Katedry Warszawsko-Praskiej „Musica Sacra” pod dyrekcją Pawła Łukaszewskiego wydał nową płytę PRAYER, która jest antologią polskiej i światowej muzyki chóralnej, w większości o tematyce religijnej. Jest to ósma płyta chóru, tym razem w obsadzie żeńskiej w zróżnicowanych konfiguracjach: a cappella lub z towarzyszeniem fortepianu, unisono lub w układach wielogłosowych (do ośmiu głosów).

Na płycie znalazło się 19 dzieł, a wśród nich zarówno utwory jeszcze bardzo młodych twórców (Łukasz Farcinkiewicz, ur. 1981), jak również – kompozytorów wielkich nazwisk – Messiaen, Panufnik, Górecki, Lutosławski. Jednym z utworów albumu jest premierowe nagranie miniatury „Lord Tennyson song” Witolda Lutosławskiego. W ten sposób wykonawcy wpisują się w światowe obchody 100. rocznicy urodzin kompozytora.

Musica Sacra jest chórem Katedry Warszawsko Praskiej od 2004 r., gdy abp Sławoj Leszek Głódź wydał dekret, w którym powierzył prof. Pawłowi Łukaszewskiemu obowiązki dyrygenta i dyrektora chóru. Emisję głosu i opiekę wokalną prowadzi Joanna Łukaszewska (żona profesora – muzyk i pedagog). W chórze przeważają osoby z wykształceniem muzycznym, jednak zdecydowana większość nie utrzymuje się z muzyki. Główną działalność chóru stanowi oprawa muzyczna Mszy św. w katedrze św. Floriana i św. Michała Archanioła przy ul. Floriańskiej w Warszawie i tu najczęściej można go usłyszeć. Mimo to lista festiwali, nagród i miejsc koncertowych na świecie, gdzie był oklaskiwany, jest bardzo długa.

aw / Warszawa


liczba odsłon: 1472 | dodano: 2014-01-27 14:36:38

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Dobre strony

Z Chrystusem

www.zchrystusem.pl - forum katolickie dla ludzi chcących w przyjaznej i kulturalnej atmosferze porozmawiać o wierze chrześcijańskiej i nie tylko.

www.hli.org.pl - Human Life International Polska. Prolife news.

www.rekolekcje.info - Rekolekcje z franciszkanami w Białym Dunajcu

www.milujciesie.org.pl - dobra księgarnia, nie tylko dla młodych, i do tego niedroga :) a oprócz książek także koszulki

www.katecheza.info - katecheza wirtualna

Fotogalerie

ADM Wolin 2023 - koncert Siewców Lednicy

Pierwszy dzień naszego wspólnego ...

ADM Wolin 2023 - warsztaty tematyczne

Uczestnicy tegorocznych Archidiecezjalne...

ADM Wolin 2023 - obiad i Plac przed Biblioteką

Gościnne progi Biblioteka Publiczna Gmin...

blog ichtis

Facebook