Dziś: środa, 24 kwietnia 2024
Imieniny: Aleks, Grzegorz, Aleksander

  • Co będzie - aktualności
  • kontakt

Na wolności można budować
Z bratem Aloisem, przeorem Wspólnoty z Taizé, o Europejskim Spotkaniu Młodych, które odbędzie w 2010 roku w Rotterdamie w Holandii rozmawia ks. Dariusz Madejczyk.
Dlaczego Rotterdam?

- Nigdy jeszcze nie było Europejskiego Spotkania Młodych w Holandii, a jesteśmy tam bardzo oczekiwani, bo stamtąd wielu młodych każde roku przyjeżdża do Taizé. To jest nasza odpowiedź na obecność młodzieży holenderskiej w Taizé. 

Czego można się spodziewać po spotkaniu w Rotterdamie?

- Młodzież  w Holandii szuka nowego oblicza Kościoła. To nie jest łatwe. Mamy nadzieję, że spotkanie europejskie pomoże im w tych poszukiwaniach i w coraz lepszym rozumieniu Kościoła i tego, czym Kościół jest.

Holandia charakteryzuje się bardzo dużą różnorodnością Kościołów. Są katolicy i jest wiele wyznań protestanckich. Jesteśmy bardzo szczęśliwi, że przygotowania do Europejskiego Spotkania Młodych przez te Kościoły zostały podjęte wspólnie. Jedną rzeczą jest bowiem dyskutować o jedności, a zupełnie inną przeżywać ekumenizm w praktyce, działać razem w duchu ekumenicznym i razem się modlić. 

Byłem świadkiem, jak w minionym roku do Taizé przyjechała którejś niedzieli grupa ponad 400 młodych Holendrów. Co można powiedzieć o holenderskiej młodzieży, która tak licznie odwiedza Waszą Wspólnotę?

- Młodzież  holenderska ma niezwykle głęboką świadomość wolności. I to jest dobre. Jest to bardzo ważne życiowe doświadczenie. Stawia nas ono jednak przed poważnymi wyzwaniami, zwłaszcza że zdecydowanie mniej wagi młodzi w Holandii przywiązują do instytucji i do tradycji. Uważam jednak, że nie można się bać tych trudności. Świadomość wolności prowadzi ich do osobistych poszukiwań i pozwala im otwierać się na wiarę. Jest to postawa, na której możemy wiele zbudować. 

Biskup Everard de Jong z Roermond mówi, że obecne pokolenie nie kontestuje już Kościoła, jak to miało miejsce kiedyś, że jest zdecydowanie bardziej otwarte i wolne od uprzedzeń…

- Też mi się tak wydaje. Jest mniej krytyki w odniesieniu do Kościoła i jest bardzo głębokie pragnienie i poszukiwanie duchowości. Nie idzie to jednak w parze z obecnością w Kościele. Pod tym względem nasze przyszłoroczne spotkanie może być, mówiąc obrazowo, liną pomiędzy wolnością i poszukiwaniem duchowości a Kościołem. To jest właśnie powołanie Taizé – żeby być liną, która łączy wszystkich razem. 

Na koniec proszę  Brata o krótkie podsumowania spotkania w Poznaniu.

- Wspaniałe przyjęcie. W rodzinach, w parafiach i w ogóle ze strony Kościoła. Byliśmy niezwykle wzruszeni obecnością ponad 20 biskupów i kardynałów z Księdzem Prymasem. To dla nas wielki znak zaufania, jakie łączy Kościół w Polsce z Taizé. Zostawił nam to jako dziedzictwo brat Roger i jesteśmy bardzo dumni, że możemy to dzieło kontynuować i rozszerzać na kolejne pokolenia Polaków.

 

Artykuł publikujemy dzięki życzliwości Wydawnictwa Św. Wojciech.
Źródło: Przewodnik Katolicki nr 2/2010.

 liczba odsłon: 2517 | dodano: 2010-01-07 06:43:50

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Dobre strony

Z Chrystusem

www.zchrystusem.pl - forum katolickie dla ludzi chcących w przyjaznej i kulturalnej atmosferze porozmawiać o wierze chrześcijańskiej i nie tylko.

www.hli.org.pl - Human Life International Polska. Prolife news.

www.rekolekcje.info - Rekolekcje z franciszkanami w Białym Dunajcu

www.milujciesie.org.pl - dobra księgarnia, nie tylko dla młodych, i do tego niedroga :) a oprócz książek także koszulki

www.katecheza.info - katecheza wirtualna

Fotogalerie

XX Marsz dla Życia przeszedł ulicami Szczecina!

Ulicami miasta już po raz 20 przemaszero...

ADM Wolin 2023 - koncert Siewców Lednicy

Pierwszy dzień naszego wspólnego ...

ADM Wolin 2023 - warsztaty tematyczne

Uczestnicy tegorocznych Archidiecezjalne...

blog ichtis

Facebook