Dziś: poniedziałek, 27 maja 2024
Imieniny: Juliusz, Magdalena, Jan

  • Co będzie - aktualności
  • kontakt

Myśli Jana Pawła II
4 lipca 1958 r. ks. Karol Wojtyła otrzymał z rąk papieża Piusa XII nominację na biskupa pomocniczego Archidiecezji Krakowskiej. Centrum Myśli Jana Pawła II (CMJP2) przygotowało z tej okazji krótki film wspomnieniowy uczestników tamtych wydarzeń. Nominacja biskupia nadeszła, kiedy Karol Wojtyła był na kajakach ze studentami na mazurach.
Ks. Jerzy Bryła, przypomniał, że kiedy ks. Wojtyła zgłosił się do kard. Stefana Wyszyńskiego i otrzymał wiadomość o nominacji, powiedział: „ale ja teraz jestem ze studentami na Mazurach”. Kardynał miał odpowiedzieć, „dobrze, proszę dalej być na kajakach, a konsekrację zrobi się w innym czasie”. Kiedy biskup-nominat wrócił do studentów powiedział „Wujek pozostaje ciągle Wujkiem”. Jednak młodzi, obecni także na konsekracji na Wawelu, ciągle zastanawiali się jak, to będzie, kiedy Wujek będzie biskupem. Kard. Henryk Gulbinowicz, wspomina w filmie, sytuację, kiedy studenci poprosili, bp. Wojtyłę, zaznaczając na wstępie, że pewnie nie będą go już widywali, aby ostatni raz zaśpiewał im swój numer, o którym wiedzieli, że go bardzo lubi – amerykańska balladę „Stary kowboj”.

Mediateka to archiwum materiałów filmowych, dźwiękowych i prasowych dotyczących Jana Pawła II. Na stronie internetowej znajdują się informacje o zbiorach multimedialnych pozyskanych, jak i wyprodukowanych przez Centrum Myśli Jana Pawła II. Film wspomnieniowy, dotyczący momentu nominacji ks. Karola Wojtyły na biskupa znajduje się na stronie intermetowej http:// www.centrumjp2.pl/node/3371.

ju / Warszawa
 


liczba odsłon: 4385 | dodano: 2008-07-04 22:49:16

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Dobre strony

Z Chrystusem

www.zchrystusem.pl - forum katolickie dla ludzi chcących w przyjaznej i kulturalnej atmosferze porozmawiać o wierze chrześcijańskiej i nie tylko.

www.hli.org.pl - Human Life International Polska. Prolife news.

www.rekolekcje.info - Rekolekcje z franciszkanami w Białym Dunajcu

www.milujciesie.org.pl - dobra księgarnia, nie tylko dla młodych, i do tego niedroga :) a oprócz książek także koszulki

www.katecheza.info - katecheza wirtualna

Fotogalerie

XX Marsz dla Życia przeszedł ulicami Szczecina!

Ulicami miasta już po raz 20 przemaszero...

ADM Wolin 2023 - koncert Siewców Lednicy

Pierwszy dzień naszego wspólnego ...

ADM Wolin 2023 - warsztaty tematyczne

Uczestnicy tegorocznych Archidiecezjalne...

blog ichtis

Facebook