Krzyż i Ikona Światowych Dni Młodzieży w Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej |
Dnia 22 kwietnia 1984 r., na zakończenie obchodów Nadzwyczajnego Jubileuszu Odkupienia, Jan Paweł II podarował młodym Krzyż Roku Świętego, który pielgrzymuje razem z nimi na drogach świata.
Jan Paweł II przekazując wówczas Krzyż młodzieży wypowiedział słowa, które są wyryte na Krzyżu w czterech językach: „Nieście go na cały świat jako znak miłości Pana Jezusa do ludzkości i głoście wszystkim, że tylko w Chrystusie umarłym i zmartwychwstałym jest zbawienie i odkupienie”.
W tym roku minie 25 lat od tego historycznego wydarzenia. Z tej okazji od 25 kwietnia do 14 czerwca br. w Polsce odbywać się będzie pielgrzymka Krzyża Światowych Dni Młodzieży. Uroczyste przekazanie Krzyża polskiej młodzieży nastąpi 22 kwietnia br. w Watykanie.
Nasza modlitwa przy Krzyżu ŚDM będzie wielkim dziękczynieniem za Tajemnicę Odkupienia, za miłość i ofiarę Jezusa Chrystusa. Będziemy także prosić Pana Boga o pomoc w wypełnieniu polecenia Chrystusa, który powiedział: „Jeśli kto chce iść za Mną, niech się zaprze samego siebie, niech co dnia bierze krzyż swój i niech Mnie naśladuje!” (Łk 9,23). Razem z Krzyżem przybędzie do Polski ikona Matki Bo1esnej „Salus Populi Romani”, która towarzyszy Krzyżowi od 2003 r. Te dwa znaki: Krzyż i ikona Matki Bo1esnej - symbol papieskiej miłości Jana Pawła II do młodych - pokonują każdego roku długą drogę, aby młodzi całego świata mogli spotkać przy nich Jezusa Chrystusa i zdać sprawę z nadziei, która w nich jest.
Pierwszym etapem pielgrzymki Krzyża Światowych Dni Młodzieży w Polsce będzie Ogólnopolska Pielgrzymka Akademicka na Jasna Górę 25 kwietnia. Krzyż będzie towarzyszył także m.in. 30. rocznicy spotkania młodzieży z Janem Pawłem II na krakowskiej Skałce 30 maja, a dzień później - pielgrzymce mężczyzn i młodzieży męskiej do Piekar Śląskich. Towarzyszyć też będzie ogólnopolskiemu Czuwaniu Ruchów i Stowarzyszeń Katolickich w 30. rocznice papieskiego wołania ,,Niechaj zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi, tej ziemi" w Warszawie (6 czerwca) oraz Międzynarodowemu Kongresowi ,,Jan Paweł z młodymi" organizowanemu w Kielcach w dniach 7-8 czerwca.
Ważnym elementem obchodów XXIV Światowego Dnia Młodzieży w Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej będą Dni Młodych organizowane od 1 do 3 maja 2009 r. w Myśliborzu. Z radością pragniemy poinformować, że podczas tegorocznych Dni Młodych będzie obecny Krzyż Światowych Dni Młodzieży i Ikona Matki Bolesnej, które będziemy przyjmować pierwszy raz w historii naszej Archidiecezji. Znaki te przybędą do nas z diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej, a po Dniach Młodych zostaną przekazane do diecezji Koszalińskiej.
Niech zachętą do udziału w Dniach Młodych, a zarazem do spotkania z symbolami Światowego Dnia Młodzieży będą słowa Ojca Świętego Benedykta XVI, wypowiedziane 22 grudnia 2008 r. do Kurii Rzymskiej: „Trzeba przede wszystkim mieć na uwadze to, że Światowe Dni Młodzieży nie ograniczają się do tego jednego tygodnia, w którym stają się widzialne dla świata. Prowadzi do nich długa droga zewnętrzna i wewnętrzna. Krzyż, któremu towarzyszy obraz Matki Pana, pielgrzymuje przez kraje. Wiara, na swój sposób, potrzebuje widzieć i dotykać. Spotkanie z krzyżem, którego się dotyka i który jest niekiedy wewnętrznym spotkaniem z Tym, który umarł za nas na krzyżu. Spotkanie z krzyżem budzi w młodych ludziach pamięć o tym Bogu, który zechciał stać się człowiekiem i z nami cierpieć. I widzimy Niewiastę, którą On nam dał za Matkę. Uroczyste dni są tylko zwieńczeniem długiej drogi, na której ludzie spotykają się ze sobą i razem idą na spotkanie z Chrystusem.”
Serdecznie zapraszamy zatem do udziału w Dniach Młodych Archidiecezji, które odbędą się w dniach od 1 do 3 maja w Myśliborzu. Opiekunów grup prosimy o rejestracje uczestników na stronie: www.zapisy.ichtis.info
Kilka słów o Światowym Dniu Młodzieży
Światowy Dzień Młodzieży jest spotkaniem, w którym na zaproszenie Ojca Świętego biorą udział młodzi z całego świata. Spotykają się oni w wyznaczonym przez papieża miejscu, aby wspólnie słuchać Słowa Bożego, celebrować Eucharystię i doświadczać radości wiary w jedności z Ojcem Świętym. Każdy ŚDM ma swój określony temat i podejmuje bardzo konkretną tematykę dotyczącą życia chrześcijańskiego. Pogłębienie tych prawd odbywa się poprzez specjalne katechezy głoszone przez biskupów oraz poprzez przemówienia i homilie wygłaszane przez Ojca Świętego. Ważne miejsce zajmują również spotkania i panele tematyczne organizowane przez różne ruchy, wspólnoty i zgromadzenia zakonne. Najważniejsze jest wyszukanie dla siebie tego, co pozwoli na nowo przyjąć Chrystusa i pogłębić swoją wiarę w Niego.
Droga Światowych Dni Młodzieży rozpoczęła się od spotkania z okazji Nadzwyczajnego Jubileuszu Młodych, które odbyło się 15 kwietnia 1984 r. z udziałem Jana Pawła II w Rzymie. Dwa lata później 23 marca 1986 r. odbył się I Światowy Dzień Młodzieży. Od tamtego czasu w każdą Niedziele Palmowa obchodzony jest ŚDM w wymiarze diecezjalnym, a co dwa-trzy lata młodzi gromadzą się na spotkaniu międzynarodowym. W Polsce Światowy Dzień Młodzieży odbył się w 1991 r. w Częstochowie na Jasnej Górze.
liczba odsłon: 5043 | dodano: 2009-03-21 12:19:08
Komentarze