Dziś: środa, 21 lutego 2024
Imieniny: Eleonora, Feliks, Kiejstus

  • Co będzie - aktualności
  • kontakt

Krajowe Forum Duszpasterstwa Młodzieży
Dlaczego Kościół traci młodzież? Czy Internet może być tak samo ważny jak ambona i sala katechetyczna? Wieczernik czy areopag? To tylko niektóre z wielu trudnych pytań, jakie padną podczas zbliżającego się Krajowego Forum Duszpasterstwa Młodzieży.

Przygotowywane po raz piąty przez Krajowe Biuro Organizacyjne Światowych Dni Młodzieży (2000, 2001, 2004, 2007, 2008) stanowi ważny moment refleksji Kościoła w Polsce nad stanem duszpasterstwa młodzieży. Zainspirowani treścią Orędzia Ojca Świętego Benedykta XVI do młodych całego świata „Duch Święty zstąpi na was, otrzymacie Jego moc i staniecie się moimi świadkami” (Dz 1,8) organizatorzy Forum zaprezentują podczas spotkania program pracy duszpasterskiej „Wyzwolić moc świadectwa”. Będzie on trzecią częścią duchowej drogi na XXIII Światowe Dni Młodzieży, stanowiąc z dwoma poprzednimi „Wyzwolić prawdę” (2006) i „Wyzwolić miłość” (2007), swoisty tryptyk refleksji nad obecnością i misją Ducha Świętego w formacji młodego chrześcijanina. Doświadczając wzajemnej wspólnoty, słuchając wykładów i trwając na modlitwie uczestnicy Forum, kapłani i świeccy, poszukiwać będą źródeł duchowej mocy w apostołowaniu oraz odpowiednich środków ewangelizacji, tak by orędzie Jezusa dotarło aż „na krańce świata” młodzieżowej kultury i różnych współczesnych subkultur. W sytuacji, kiedy stosunkowo niewielu uda się na Światowe Dni Młodzieży w Sydney, poszukiwać będziemy „krańców świata”, które nie koniecznie leżą na innej półkuli, czy na innym kontynencie. Także i blisko nas są przestrzenie, gdzie Duch Święty jeszcze nie owocuje i gdzie potrzeba młodzieńczej werwy, radości wiary oraz odważnego świadectwa. Szczególnym Patronem tych poszukiwań duszpasterstwo młodzieży w Polsce chce uczynić postać św. Pawła apostoła. Ogłoszenie przez Benedykta XVI obecnego roku rokiem św. Pawła wpisuje się jednocześnie w cykl wydarzeń ogólnokościelnych. Od Damaszku, poprzez ateński areopag, najdalsze misyjne wyprawy, aż po świadectwo męczeńskiej wierności - to droga rozpisana w duchowym programie dla młodzieży na trzy zasadnicze tematy: Ja i Chrystus (okres Wielkiego Postu), Ja i Wspólnota (okres wielkanocny), Ja i świat (okres wakacyjny). Z uczestnikami Forum spotkają się m.in.: abp Józef Michalik - przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, bp Stanisław Budzik - sekretarz generalny KEP, bp Henryk Tomasik - przewodniczący Rady ds. Duszpasterstwa Młodzieży. W czasie Forum nie zabraknie miejsca na głos samej młodzieży oraz na dyskusję i wymianę myśli pomiędzy nią a obecnymi duszpasterzami. (www.sdm.org.pl, zob. program www.episkopat.pl/)


liczba odsłon: 1722 | dodano: 2008-01-18 15:31:16

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Dobre strony

Z Chrystusem

www.zchrystusem.pl - forum katolickie dla ludzi chcących w przyjaznej i kulturalnej atmosferze porozmawiać o wierze chrześcijańskiej i nie tylko.

www.hli.org.pl - Human Life International Polska. Prolife news.

www.rekolekcje.info - Rekolekcje z franciszkanami w Białym Dunajcu

www.milujciesie.org.pl - dobra księgarnia, nie tylko dla młodych, i do tego niedroga :) a oprócz książek także koszulki

www.katecheza.info - katecheza wirtualna

Fotogalerie

ADM Wolin 2023 - koncert Siewców Lednicy

Pierwszy dzień naszego wspólnego ...

ADM Wolin 2023 - warsztaty tematyczne

Uczestnicy tegorocznych Archidiecezjalne...

ADM Wolin 2023 - obiad i Plac przed Biblioteką

Gościnne progi Biblioteka Publiczna Gmin...

blog ichtis

Facebook