Dziś: niedziela, 21 lipca 2024
Imieniny: Andrzej, Wiktor, Daniel

  • Co będzie - aktualności
  • kontakt

Fundacja księdza Wojtka
Nie mogę wyświetlić obrazka

W 11. rocznicę tragicznej śmierci ks. Wojciecha Manelskiego w Katolickim Liceum Ogólnokształcącym im. św. Maksymiliana Marii Kolbego w Szczecinie podpisano akt fundacyjny dotyczący powołania Fundacji księdza Wojtka. 

Wydarzenie zmierzające do nadania osobowości prawnej dzieła to efekt przyjęcia do realizacji pomysłu ks. abp. Andrzeja Dzięgi Metropolity Szczecińsko-Kamieńskiego utworzenia fundacji imienia ks. Wojciecha Manelskiego, przedstawionego w 10. rocznicę tragicznej śmierci kapłana. W spotkaniu prócz fundatora ks. abp. Andrzeja Dzięgi oraz dyrekcji Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego i Centrum Edukacyjnego Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej uczestniczyły wszystkie osoby biorące udział w opracowaniu statutu fundacji oraz powołane do składu zarządu i rady fundacji.

Maciej Muszyński, dyrektor KLO i gospodarz spotkania podkreślił, jak żywa jest pamięć o ks. Wojtku w szkole: „Owoce pracy księdza Wojtka cały czas nam towarzyszą, czujemy jego obecność, czujemy, że nas wspiera, a dzisiejsze wydarzenie traktuję jako wielką łaskę otrzymaną od Boga za jego wstawiennictwem”. Z kolei abp Dzięga, wspominając postać patrona powołanej fundacji wskazał na działania Bożej opatrzności, dzięki której przybył on z położonego na Mazowszu Skrwilna na Zachód. „Nasza ziemia potrzebuje ludzi z różnych regionów – mówił arcybiskup – z różną duchowością i doświadczeniem. Ksiądz Wojtek, którego duchowość i osobowość była wyrazistym dopełnieniem wielu doświadczeń, codziennych spraw i interpretacji modlitwy, przyszedł tutaj z Mazowsza. Bardzo brakuje nam jego patrzenia na możliwości i szanse tej ziemi”. Podzielił się również spostrzeżeniem, iż fakt odczuwanej bliskości ks. Wojtka, jego duchowej obecności w dziele edukacji katolickiej naszego regionu, nie odnosi się tylko do obecności jego mogiły w Szczecinie, a jej źródeł należy szukać w tajemnicy świętych obcowania.

Koncepcję oraz ideę powołania fundacji wyrażone zapisami statutu przedstawił prefekt KLO ks. Michał Mikołajczak, dokonując jednocześnie prezentacji składu rady i zarządu fundacji. „Wśród statutowych celów fundacji – mówi ks. Mikołajczak – zasadniczy skierowany jest na rozwój działającego w ramach Centrum Edukacyjnego Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej Liceum Katolickiego, ale także pomoc w rozwoju innych placówek wchodzących w skład Centrum. Do ważniejszych zadań zapisanych w statucie należy również tworzenie miejsc pamięci i podtrzymywanie pamięci o księdzu Wojtku”.

Dyrektor Archidiecezjalnego Centrum Edukacyjnego ks. Janusz Giec wyraził podziękowanie wszystkim zaangażowanym w utworzenie fundacji zachęcając do modlitwy za wstawiennictwem ks. Wojtka, by przynosiła ona piękne owoce dla liceum, dla jego uczniów i dla wszystkich uczniów szkół katolickich i wychowanków Centrum. Nad formalnym przebiegiem podpisania aktu fundacyjnego czuwał notariusz Paweł Cywiński. Akcentem kończącym spotkanie była modlitwa Anioł Pański odmówiona wspólnie ze wszystkimi uczniami szkoły pod przewodnictwem ks. abp. Andrzeja Dzięgi.

Przypomnijmy – ks. Wojciech Manelski rozpoczął posługę po święceniach kapłańskich otrzymanych w 2001 r. z rąk ks. abp. Zygmunta Kamińskiego. Pełnił ją jako wikariusz w parafii Miłosierdzia Bożego w Stargardzie, gdzie w okresie do 2003 r. uczył religii w tamtejszym Zespole Szkół nr 2 oraz sprawował obowiązki kapelana więziennego. We wrześniu 2003 r. powierzono mu funkcję prefekta w Katolickim Liceum Ogólnokształcącym oraz Katolickiej Szkoły Podstawowej im. Świętej Rodziny w Szczecinie. W 2007 r. został wyznaczony na stanowisko zastępcy dyrektora Centrum Edukacyjnego Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej. Cieszył się ogromnym autorytetem wśród uczniów, nauczycieli i pracowników szkół, przez których był ceniony za szczerość, życzliwość i wielkie oddanie, z którym realizował swoje powołanie. Zginął w wypadku samochodowym 16 września 2009 r. w wieku 36 lat.

Tekst i foto: Adam Szewczyk

 


liczba odsłon: 1210 | dodano: 2020-09-21 11:42:11

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Dobre strony

Z Chrystusem

www.zchrystusem.pl - forum katolickie dla ludzi chcących w przyjaznej i kulturalnej atmosferze porozmawiać o wierze chrześcijańskiej i nie tylko.

www.hli.org.pl - Human Life International Polska. Prolife news.

www.rekolekcje.info - Rekolekcje z franciszkanami w Białym Dunajcu

www.milujciesie.org.pl - dobra księgarnia, nie tylko dla młodych, i do tego niedroga :) a oprócz książek także koszulki

www.katecheza.info - katecheza wirtualna

Fotogalerie

ADM Wolin 2024 - foto

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z A...

XX Marsz dla Życia przeszedł ulicami Szczecina!

Ulicami miasta już po raz 20 przemaszero...

ADM Wolin 2023 - koncert Siewców Lednicy

Pierwszy dzień naszego wspólnego ...

blog ichtis

Facebook