Dziś: środa, 6 grudnia 2023
Imieniny: Mikołaj, Emilian, Leontyna

  • Co będzie - aktualności
  • kontakt

Film „Świadectwo” wkrótce w kinach
„Świadectwo”, filmowa opowieść o życiu Jana Pawła II widzianym oczami jego sekretarza i przyjaciela – kard. Stanisława Dziwisza, 17 października wchodzi na ekrany polskich kin. Jak zapowiada producent, dzięki filmowi będzie można poznać wiele nieznanych faktów z życia Karola Wojtyły, z których część „ma charakter wręcz sensacyjny”.
Film powstał na podstawie wydanej w 2007 r. książki pod tym samym tytułem, będącej zapisem rozmów metropolity krakowskiego z włoskim dziennikarzem Gian Franco Svidercoschim. Książka została przetłumaczona na kilkanaście języków, a w Polsce ukazała się w nakładzie ponad miliona egzemplarzy i była bestsellerem roku 2007. Jak ujawnia producent filmu, Przemysław Häuser, pomysł przeniesienia na ekran opowieści kardynała Dziwisza pojawił się jeszcze przed wydaniem książki. „Gdy pokazałem znajomym pierwsze próbne wydruki, usłyszałem, że książka jest bezcenna. Kardynał mówił wiele rzeczy ważnych, o których nie wiedzieliśmy dotychczas, co najwyżej ich się domyślając” – opowiada. Książka, licząca ponad 240 stron, z konieczności musiała być jednak tylko pewnym wyborem. „Kardynał Dziwisz przez 40 lat codziennie zapisywał jedną stronę w swoim notatniku. Postanowiłem namówić go, by zrobić film – dokumentalny, choć z elementami fabuły. Chcieliśmy rozwinąć pewne wątki, ale i powiedzieć o rzeczach zupełnie nieznanych. Nie zdradzając nic z filmu, powiem tylko, że niektóre mają charakter wręcz sensacyjny” – stwierdza Häuser. Nowe fakty dotyczą m.in. lat młodzieńczych Karola Wojtyły oraz prywatnego życia papieża.

Część materiałów dokumentalnych do tej pory nie była jeszcze prezentowana publicznie. Autorzy filmu korzystali z archiwów watykańskich i dotychczas niepublikowanych materiałów zdjęciowych. Wydarzenia nieutrwalone na taśmie filmowej odtwarzane są przez aktorów w fabularyzowanej części opowieści. Poszczególne wątki i różne formy spaja w zwartą całość postać narratora, zagrana przez wybitnego aktora Michaela Yorka znanego m.in. z filmu „Kabaret” Boba Fossa czy „Jezus z Nazaretu” Franco Zefirellego. Muzykę stworzyli Vangelis (zdobywca Oscara za muzykę do filmu „Rydwany ognia”) i Robert Janson (założyciel i lider zespołu Varius Manx). Reżyserem filmu jest Paweł Pitera, znany m.in. z serialu telewizyjnego „Tajemnice Watykanu”. Film trwa półtorej godziny, a wersja telewizyjna obejmie trzy 50-minutowe odcinki.

maj, pw / Warszawa
 


liczba odsłon: 2294 | dodano: 2008-08-27 19:29:01

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Dobre strony

Z Chrystusem

www.zchrystusem.pl - forum katolickie dla ludzi chcących w przyjaznej i kulturalnej atmosferze porozmawiać o wierze chrześcijańskiej i nie tylko.

www.hli.org.pl - Human Life International Polska. Prolife news.

www.rekolekcje.info - Rekolekcje z franciszkanami w Białym Dunajcu

www.milujciesie.org.pl - dobra księgarnia, nie tylko dla młodych, i do tego niedroga :) a oprócz książek także koszulki

www.katecheza.info - katecheza wirtualna

Fotogalerie

ADM Wolin 2023 - koncert Siewców Lednicy

Pierwszy dzień naszego wspólnego ...

ADM Wolin 2023 - warsztaty tematyczne

Uczestnicy tegorocznych Archidiecezjalne...

ADM Wolin 2023 - obiad i Plac przed Biblioteką

Gościnne progi Biblioteka Publiczna Gmin...

blog ichtis

Facebook