Dziś: piątek, 8 grudnia 2023
Imieniny: Maria, Wirginia, Wirgiliusz

  • Co będzie - aktualności
  • kontakt

Fatima - 13. dzień
„13. dzień” to tytuł filmu o objawieniach w Fatimie, zrealizowany przez brytyjskich twórców. Polska premiera zaplanowana jest na 17 marca w Szczecinie w kinie Pionier.
Płytę dvd z „13. dniem” w polskiej wersji z napisami można uzyskać pisząc pod adres mailowy ks. Krzsztofa Musiałka TChr: krzysztofm@post.pl

„13. dzień” nakręcono w 2009 r. - był to wtedy pierwszy duży film fabularny od ponad pięćdziesięciu lat zrealizowany w oparciu o historię objawień fatimskich. Reżyserzy: Ian i Dominic Higgins początkowo planowali jedynie nakręcić krótką "rekonstrukcję" "cudu słońca" w Fatimie z 1917 roku, ale wkrótce projekt rozrósł się do rozmiarów filmu opowiadającego nie tylko historię objawień, ale i dzieci, które ich doświadczyły - Łucji, Hiacynty i Franciszka.

Film w większości zrealizowany jest w technice czarno-białej, kolory pojawiają się, by podkreślić niezwykłość objawień i cudu. Do ról Łucji, Hiacynty i Franciszka wybrano trójkę nieznanych wcześniej dzieci z rodzin portugalskich emigrantów, uczniów szkół katolickich w Leamington Spa. Zdjęcia do filmu kręcono w Wielkiej Brytanii i w Portugalii. Zbudowano studio w Earlswood, Solihull, z replikami wnętrz domów dzieci, a wiele plenerów kręcona w Fatimie i okolicach.

"Fatima - 13 Dzień" (The 13th Day) jest dziewiątą w historii próbą ekranizacji objawień Matki Bożej w Fatimie między majem a październikiem 1917 roku. Ta próba uznana została za najdoskonalszą - recenzje są entuzjastyczne! Więcej, twórcom udało się przekazać to, co w Fatimie najważniejsze - zaproponować przekaz, który dotyka serca widzów.

Pełne dramatyzmu doświadczenie trojga pastuszków staje się dziś doświadczeniem odbiorcy filmu. Niektórzy widzowie opuszczający sale kinowe mają łzy w oczach, inni mówią, że żałują, iż do tej pory nic nie zrobili, że zmarnowali tak wiele czasu.

Wartość tego filmu najlepiej ilustruje oświadczenie wydane przez sanktuarium fatimskie: "Sanktuarium uważa tę niezależną produkcję opartą na wydarzeniach związanych z objawieniami w Fatimie za film o wielkiej wartości. Trzymający w napięciu, ma w sobie ogromną wrażliwość. Widać w nim trud badań i poświęcenie twórców, a jego struktura jest właściwa. Od pierwszych spotkań z ekipą produkcyjną grupa tych ludzi udowadniała, że głównym celem ich pracy jest upowszechnienie orędzia z Fatimy. Po obejrzeniu finalnego produktu sanktuarium gratuluje całemu zespołowi i modli się, by główny cel wkrótce przyniósł owoce, tak by ludzkość, przez Matkę Najświętszą i to ważne wydarzenie dla Kościoła i świata, mogła powrócić do Boga".

Od 18 marca br. film ten będzie można obejrzeć w Szczecinie w kinie Pionier.


liczba odsłon: 4709 | dodano: 2011-03-13 12:59:16

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Dobre strony

Z Chrystusem

www.zchrystusem.pl - forum katolickie dla ludzi chcących w przyjaznej i kulturalnej atmosferze porozmawiać o wierze chrześcijańskiej i nie tylko.

www.hli.org.pl - Human Life International Polska. Prolife news.

www.rekolekcje.info - Rekolekcje z franciszkanami w Białym Dunajcu

www.milujciesie.org.pl - dobra księgarnia, nie tylko dla młodych, i do tego niedroga :) a oprócz książek także koszulki

www.katecheza.info - katecheza wirtualna

Fotogalerie

ADM Wolin 2023 - koncert Siewców Lednicy

Pierwszy dzień naszego wspólnego ...

ADM Wolin 2023 - warsztaty tematyczne

Uczestnicy tegorocznych Archidiecezjalne...

ADM Wolin 2023 - obiad i Plac przed Biblioteką

Gościnne progi Biblioteka Publiczna Gmin...

blog ichtis

Facebook