Dziś: niedziela, 21 lipca 2024
Imieniny: Andrzej, Wiktor, Daniel

  • Co będzie - aktualności
  • kontakt

Akademia Muzaelna - Maria z Dzieciątkiem
Wizerunek Marii z Dzieciątkiem należy do najstarszych i najczęstszych przedstawień sztuki chrześcijańskiej. Maria z małym Jezusem na kolanach lub na ramieniu, siedząca na tronie lub na łące, pogodna lub smutno zadumana, szybująca w obłokach lub tuląca Dzieciątko.
Maria w różanym ogrodzie i w nawie kościoła, w ubogiej izbie i dostatnim mieszczańskim wnętrzu - przedstawienia Madonny z Dzieciątkiem odmieniały się na wiele sposobów, pod wpływem myśli teologicznej i w rytm przemian sztuki. Malowali je najwięksi europejscy malarze - Jan van Eyck, Giorgione, Leonardo da Vinci, Rembrandt, Peter Paul Rubens. I , oczywiście, Rafael Santi, którego maryjne wizerunki stały się sławne już za jego życia, a odkryte na nowo w XIX stuleciu, były tak często powielane, że uległy doszczętnemu zbanalizowaniu, stając się synonimem malarskiej słodyczy. Przedstawienia Marii z Dzieciątkiem tylko z pozoru są do siebie podobne. W rzeczywistości jest ich wielka różnorodność i kryją w sobie, jak większość obrazów dawnych mistrzów, treści i tajemnice, zarówno łatwe, jak i trudne do odkrycia i zrozumienia.

W poświąteczny czwartek Akademia Muzealna zaprasza na prześledzenie barwnej historii malarskich wyobrażeń Marii z małym Jezusem.

Muzeum Morskie, 27.12.2007 r., g. 17.00
Akademia Muzealna


liczba odsłon: 4731 | dodano: 2007-12-18 20:05:03

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Dobre strony

Z Chrystusem

www.zchrystusem.pl - forum katolickie dla ludzi chcących w przyjaznej i kulturalnej atmosferze porozmawiać o wierze chrześcijańskiej i nie tylko.

www.hli.org.pl - Human Life International Polska. Prolife news.

www.rekolekcje.info - Rekolekcje z franciszkanami w Białym Dunajcu

www.milujciesie.org.pl - dobra księgarnia, nie tylko dla młodych, i do tego niedroga :) a oprócz książek także koszulki

www.katecheza.info - katecheza wirtualna

Fotogalerie

ADM Wolin 2024 - foto

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z A...

XX Marsz dla Życia przeszedł ulicami Szczecina!

Ulicami miasta już po raz 20 przemaszero...

ADM Wolin 2023 - koncert Siewców Lednicy

Pierwszy dzień naszego wspólnego ...

blog ichtis

Facebook