Dziś: piątek, 31 maja 2024
Imieniny: Aniela, Petronela, Kamila

  • Co będzie - aktualności
  • kontakt

Adoracje, zwiedzanie, Festiwal Młodych – REPORTAŻ
Światowe Dni Młodzieży to nie tylko Msze św., spotkania z papieżem i katechezy. To także Festiwal Młodych, obejmujący koncerty, spektakle, dyskusje, ale również możliwość spowiedzi, adoracji eucharystycznej, spotkania z nowymi wspólnotami kościelnymi.
Uczestnicy ŚDM w Sydney mają do dyspozycji 18 „ośrodków duchowości i misji”, prowadzonych w rożnych kościołach miasta. Można tam przyjść na adoracje Najświętszego Sakramentu, rozmowę, wspólnotową modlitwę. Kilka z nich ma charakter ekumeniczny.

pb (KAI Sydney) / Sydney


ŚDM w Sydney: adoracje, zwiedzanie, Festiwal Młodych
 

Światowe Dni Młodzieży to nie tylko Msze św., spotkania z papieżem i katechezy. To także Festiwal Młodych, obejmujący koncerty, spektakle, dyskusje, ale również możliwość spowiedzi, adoracji eucharystycznej, spotkania z nowymi wspólnotami kościelnymi.

Uczestnicy ŚDM w Sydney mają do dyspozycji 18 „ośrodków duchowości i misji”, prowadzonych w rożnych kościołach miasta. Można tam przyjść na adoracje Najświętszego Sakramentu, rozmowę, wspólnotową modlitwę. Kilka z nich ma charakter ekumeniczny.
 
 
Oaza spokoju

Dobrze znana w Europie Wspólnota z Taizé otworzyła swój ośrodek w anglikańskim kościele św. Jakuba, położonym w sąsiedztwie katolickiej katedry i rezydencji Benedykta XVI. Proponuje kilka razy dziennie modlitwę opartą na słynnych śpiewach z Taizé. Ich instrumentalna wersja sączy się z głośników przez cały dzień, czyniąc ze świątyni oazę spokoju w tej ruchliwej części śródmieścia Sydney.

Brat Guilleme wyjaśnia w rozmowie z KAI, że Wspólnota z Taizé uczestniczy w Światowych Dniach Młodzieży od samego początku, na zaproszenie papieża. Już podczas pierwszych ŚDM w Rzymie Jan Paweł II zaprosił założyciela Wspólnoty, brata Rogera i matkę Teresę z Kalkuty do przygotowania rozważań Drogi Krzyżowej w Koloseum. Od tamtej pory zawsze jesteśmy częścią ŚDM – mówi zakonnik.

Wspólnota jest obecna w Australii od dawna. Brat Guilleme po raz pierwszy przyjechał tu w 1985 r., a od 1991 r. jest tu każdego roku na zaproszenie Ekumenicznej Rady Kościołów, której członkiem jest tu także Kościół katolicki. Dziś wieczorem do młodych gromadzących się na modlitwie w kościele św. Jakuba dołączy następca brata Rogera – brat Alois.
 
 
Czy jesteś apostołem?

Z kolei w katolickiej parafii św. Piotra Juliana Eymarda trwa Festiwal św. Jana. Swój „ośrodek duchowości i misji” stworzyły tu wspólnie Wspólnota św. Jana i Wspólnota Błogosławieństw. Na co dzień w czasie przerwy obiadowej odbywają się tu Msze św. dla pracowników okolicznych biurowców. Swoje Msze mają tu także katolicy chińscy z pobliskiego Chinatown – dzielnicy chińskich restauracji, chętnie odwiedzanych zarówno przez mieszkańców Sydeny i turystów, jak też przez uczestników ŚDM.

W południe Msze św. dla katolików z rożnych stron świata mówiących po francusku odprawił tam kard. Philippe Barbarin. W homilii żywo gestykulujący metropolita Lyonu wyjaśnił hasło ŚDM w Sydney, wżywające młodych do przyjęcia mocy Ducha Świętego. - Przyjąć moc Ducha Świętego, to pozwolić Mu zmienić swoje życie - tłumaczył hierarcha. - Jesteś ochrzczony i bierzmowany, ale czy zająłeś już swoje miejsce w Kościele? Czy jesteś apostołem Chrystusa wśród swojego rodzeństwa, krewnych? To jest nakaz Chrystusa - przekonywał kardynał w wypełnionej po brzegi świątyni. Młodzież siedziała nawet na stopniach ołtarza.
 
 
Neokatechument śpiewa

Nie wszyscy uczestnicy ŚDM uczęszczają na katechezy. Niektórzy wybrali zwiedzanie Sydeny. Po mieście chodzą grupy roześmianych młodych ludzi z narodowymi flagami w dłoniach lub przypiętymi do plecaków. Są i tacy, którzy zakładają je na ramiona niczym ubranie.

Na ulicach można spotkać także grupy młodzieży z neokatechumenatu, które maszerując śpiewają pieśni religijne. Na czele niosą krzyż procesyjny i flagę watykańską. Jednak ich monotonne melodie w niezrozumiałym dla Australijczyków języku hiszpańskim nie bardzo przyciągają uwagę przechodniów. Inaczej jest przed katedrą, gdzie neokatechumeni nie tylko próbują śpiewać po angielsku, ale także tańczą w rytm wybijany na gitarze i tamburynach. Dołączają się tam do nich uczestnicy ŚDM, a przechodnie ich fotografują.

W Hyde Parku koło katedry stoją dziś rzeźby Chrystusa z rozpostartymi szeroko ramionami i wyraźnie zaznaczonym sercem. Każda z nich, wyglądająca nieco inaczej, wykonana z innego materiału lub będąca w innym kolorze, przedstawia inny aspekt misji Chrystusa. Można je spotkać także w innych częściach miasta, po którym „wędrują” przez okres trwania ŚDM.

Tuż obok młodzież i siostry zakonne rozdają książkę o katolickim pojmowaniu seksualności. Może być to odpowiedź na zapowiedz przeciwników ŚDM i wizyty papieża, którzy zamierzali rozdawać pielgrzymom prezerwatywy.
 
 
Oblężona katedra

Sama katedra i przylegający do niej Dom Katedralny, gdzie już dziś wieczorem zamieszka Benedykt XVI, przypominają oblężoną twierdzę. Okalający je teren został zamknięty wysokimi płotami osadzonymi na betonowych podstawach. Na pobliskich ulicach ustawiono zasieki, pilnowane przez wojsko. Wywołuje to zdziwienie tych mieszkańców Sydney, którzy pozostali w mieście. Część z nich bowiem, jak donoszą media, wyjechała na tydzień. - Rząd popadł w paranoje – komentują złośliwie nadzwyczajne środki bezpieczeństwa.

Oburzało ich zwłaszcza wprowadzenie przez władze stanu Nowa Południowa Walia, którego Sydney jest stolicą, przepisów zakazujących w czasie ŚDM antypapieskich i antykościelnych demonstracji, a nawet tego typu publicznych wypowiedzi. Jednak wczoraj australijski sąd federalny anulował najbardziej kontrowersyjne zapisy tłumacząc, że naruszają one prawo do swobody wypowiedzi.
 
 
Franciszkanie w mekce surfingu

Oprócz „ośrodków duchowości i misji” uczestnicy ŚDM mogą uczestniczyć w adoracji eucharystycznej w krypcie katedry i czterech innych obiektach miasta, często nieoczekiwanych, jak np. gmach Opery, uniwersytet, miejskie parki. W parku Moore'a adoracja jest prowadzona m.in. po polsku.

Od 12 do 16 lipca odbywają się w Sydney i okolicach spotkania narodowe lub wspólnotowe. Największym z dotychczasowych było spotkanie 20 tys. maronitów na stadionie w Parramatta, któremu przewodniczył 88-letni patriarcha Nasrallah Pierre Sfeir. Dziś w Sydney spotyka się m.in. 10 tys. Włochów i 10 tys. młodzieży franciszkańskiej, która zgromadziła się na jednej z najbardziej znanych tu plaż - Bondi, mekce miłośników windsurfingu.
 
 
Festiwal młodych

Najbardziej rzucającym się w oczy aspektem ŚDM jest Festiwal Młodych. Na rozsianych w rożnych punktach miasta scenach prezentują się zarówno profesjonalne zespoły muzyczne, jak i sami uczestnicy ŚDM, przedstawiający swoje narodowe stroje, tańce, śpiewy. Polskim akcentem dzisiejszego dnia będzie występ zespołu „Wileńszczyzna” z Litwy. Zaprezentuje się on na scenie ustawionej na terenach zielonych Domain, na tyłach katedry. Również dziś wystąpią m.in. znany w Polsce o. Stan Fortuna, a także aktorzy z popularnego musicalu „The Altar Boyz” (Ministranci), który na co dzień można oglądać na scenie jednego z teatrów. Przewidziane sa projekcje filmów, kilka spektakli teatralnych, warsztaty dyskusyjne i wiele innych imprez. Czas na ŚDM młodzież z całego świata ma bardzo dobrze wypełniony!
 
 
 
Paweł Bieliński


liczba odsłon: 1818 | dodano: 2008-07-17 11:11:45

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Dobre strony

Z Chrystusem

www.zchrystusem.pl - forum katolickie dla ludzi chcących w przyjaznej i kulturalnej atmosferze porozmawiać o wierze chrześcijańskiej i nie tylko.

www.hli.org.pl - Human Life International Polska. Prolife news.

www.rekolekcje.info - Rekolekcje z franciszkanami w Białym Dunajcu

www.milujciesie.org.pl - dobra księgarnia, nie tylko dla młodych, i do tego niedroga :) a oprócz książek także koszulki

www.katecheza.info - katecheza wirtualna

Fotogalerie

XX Marsz dla Życia przeszedł ulicami Szczecina!

Ulicami miasta już po raz 20 przemaszero...

ADM Wolin 2023 - koncert Siewców Lednicy

Pierwszy dzień naszego wspólnego ...

ADM Wolin 2023 - warsztaty tematyczne

Uczestnicy tegorocznych Archidiecezjalne...

blog ichtis

Facebook