Dziś: niedziela, 21 kwietnia 2024
Imieniny: Anzelm, Bartosz, Feliks

  • Co będzie - aktualności
  • kontakt

Kawaler srebrnej róży - VIP PREMIERA
Kawaler srebrnej róży - Der Rosenkavalier. Opera komiczna. To niezwykle wyrafinowana komedia muzyczna, skomponowana mistrzowska ręką Ryszarda Straussa do subtelnego libretta Hogo von Hoffmannstahla. Współpraca obydwu wielkich artystów oraz siła wzajemnej inspiracji, stanowią w świecie opery zjawisko bezprecedensowe, porównywalne jedynie do relacji Mozarta i Lorenza da Ponte.
 
Pełna pikanterii i subtelnej ironii akcja stopniowo odsłania swe drugie dno, które stanowi głęboko humanistyczne rozważania na temat istoty miłości i przemijania. Postać marszałkowej von Wanderberg opromieniona genialnymi kreacjami takich gwiazd wokalistyki jak Kiri Te Kanawa czy Renée Fleming przypomina dylematy wielu współczesnych kobiet, za wszelką cenę chcących zachować młodość i piękno, tak boleśnie konfrontowane z upływającym czasem. Galerii postaci dopełnia rubaszny Baron Ochs, namiętny Oktawian, dziewczęca i wrażliwa Sophie oraz włoski tenor pieszczący uszy marszałkowej jedna z najpiękniejszych arii w historii opery. Partytura Straussa to wielkie wyzwanie dla wszystkich wykonawców, zaś dla odbiorców prawdziwa uczta piękna.
 
Miejsce: Opera na Zamku
Wstęp: płatny
Data i godzina: sobota, 19.01.2008 - 19:00

Tradycją jest, że pierwsza premiera roku jest dedykowana osobie szczególnej, wybranej przez Kapitułę VIP Premiery.

 
Kierownictwo muzyczne: Warcisław Kunc
Reżyseria: Günter Mayr
Scenografia: Jacek Mocny
Kostiumy Małgorzata: Słoniowska
Współpraca muzyczna: Eckart Manke
Przygotowanie chóru: Małgorzata Bornowska
 

Komedia muzyczna w trzech aktach. Akcja rozgrywa się w Wiedniu, w pierwszych latach panowania Marii Teresy.

 
Akt I

Księżna von Werdenberg potajemnie przyjmuje swojego młodego kochanka, Oktawiana Rofrano. Bojąc się powracającego z polowania męża, pośpiesznie przebiera go w strój pokojówki. Niespodziewanym gościem okazuje się jednak baron Ochs von Lerchenau. Zamierza ożenić się z młodziutką Zofią Faninal, córką bogatego dostawcy wojskowego, ale ma pewien problem. Potrzebny jest mu posłaniec, ponieważ według zwyczaju oświadczając się, należy posłać ukochanej srebrną różę. Księżna postanawia, że to Oktawian zostanie gońcem. Rzekoma pokojówka jest, nawiasem mówiąc, synem barona. A że ma ładną twarz, baron zerka w jej stronę. Plany małżeńskie zupełnie go przy tym nie krępują.

 
Akt II

Gdy Oktawian jako posłaniec spotyka Zofię Faninal, natychmiast zakochuje się w niej z wzajemnością. Budzi to sprzeciw zarówno starego Faninala, jak i, rzecz jasna, wcześniejszego kandydata na męża. Kiedy obydwaj wyrażają swoje oburzenie, Oktawian w energicznych słowach demaskuje barona jako podstarzałego uwodziciela i łowcę posagów. Wyzywa go na pojedynek, a tchórzliwy arystokrata poddaje się zaraz po lekkim zranieniu go w rękę. Takie zachowanie kompromituje go w oczach Zofii. Jednak po chwili wraca mu dobry humor, bo dowiaduje się, że „pokojówka” księżnej zaprasza go na schadzkę do pobliskiej oberży.

 
Akt III

Przybyły na umówione miejsce baron staje się ofiarą spisku. Ludzie wynajęci przez włoskiego intryganta Valzacchiego, co chwilę przerywają mu umizgi do przebranego za pokojówkę Oktawiana. Towarzyszka Valzacchiego, Anni-na, po założeniu czarnego wdowiego stroju zjawia się w pewnym momencie w gospodzie z czwórką dzieci i odgrywa scenę porzuconej przez barona nieszczęśliwej małżonki. Wreszcie przyglądający się zajściu komisarz policji aresztuje barona pod zarzutem próby uwie-dzenia niewinnego dziewczęcia. A gdy w drzwiach gospody staje Faninal z Zofią, baronowi wydaje się, że oszalał - ale i komisarz policji domyśla się już, że wydarzenia w których uczestniczy są farsą. Stary baron zostaje więc całkowicie ośmieszony. Zaproszona do gospody księżna Werdenberg rozumie, że traci Oktawiana, ale wie również że lata jej urody minęły i nie ma prawa zatrzymywać kochanka.

Źródło: Echo Szczecina


liczba odsłon: 3780 | dodano: 2008-01-03 19:55:39

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Dobre strony

Z Chrystusem

www.zchrystusem.pl - forum katolickie dla ludzi chcących w przyjaznej i kulturalnej atmosferze porozmawiać o wierze chrześcijańskiej i nie tylko.

www.hli.org.pl - Human Life International Polska. Prolife news.

www.rekolekcje.info - Rekolekcje z franciszkanami w Białym Dunajcu

www.milujciesie.org.pl - dobra księgarnia, nie tylko dla młodych, i do tego niedroga :) a oprócz książek także koszulki

www.katecheza.info - katecheza wirtualna

Fotogalerie

XX Marsz dla Życia przeszedł ulicami Szczecina!

Ulicami miasta już po raz 20 przemaszero...

ADM Wolin 2023 - koncert Siewców Lednicy

Pierwszy dzień naszego wspólnego ...

ADM Wolin 2023 - warsztaty tematyczne

Uczestnicy tegorocznych Archidiecezjalne...

blog ichtis

Facebook