Dziś: sobota, 25 marca 2023
Imieniny: Maria, Wieńczysław, Ireneusz

  • Co będzie - aktualności
  • kontakt

Zamiast nocy duchów - chrześcijańska alternatywa wobec Halloween
Nie mogę wyświetlić obrazka

Halloween – ta amerykańska tradycja powoli zyskuje sobie zwolenników także i w Polsce. Chrześcijanom ten fakt nie może pozwolić spać spokojnie. Poniższy tekst jest dowodem na to, że jako Kościół możemy i powinniśmy pokazać światu przeżartemu wirusem popkultury, że dwa pierwsze listopadowe dni warto przeżyć inaczej – głębiej, piękniej, bardziej prawdziwie.

fragment mozaiki w absydzie Bazyliki św. Pawła za murami w Rzymie


Gniezno
Gniezno, rok 2009. Chłodny, październikowy wieczór. Z miejscowego kościoła garnizonowego wysypuje się tłum młodych ludzi, którzy za parę chwil ze śpiewem na ustach docierają na gnieźnieński rynek. Parę minut wcześniej adorowali oni Jezusa obecnego w Najświętszym Sakramencie i modlili się Nieszporami. Na rynku słuchają w skupieniu fragmentu Apokalipsy św. Jana, a od zapalonego Paschału odpalają przyniesione przez siebie świece. Po odmówieniu krótkiej modlitwy w intencji miasta, ruszają procesyjnie do katedry. Śpiewają przy tym Litanię do Wszystkich Świętych. Na miejscu czeka już na nich miejscowy arcybiskup Henryk Muszyński, który intonuje pieśń „Te Deum" i przewodniczy modlitwie o rychłą kanonizację bł. bp Michała Kozala. Na zakończenie spotkania każdy z jego uczestników otrzymuje papierową różę z wypisanym imieniem jakiegoś świętego – to właśnie on przez najbliższy rok będzie patronem osoby obdarowanej kwiatem... To gnieźnieńska „Noc Świętych", organizowana w tym roku już po raz piąty. Zainteresowanie imprezą rośnie z roku na rok.


fragment mozaiki z kościoła św. Praksedy


Kielce
Kielce, ten sam październikowy wieczór. Przypadkowy przechodzień być może ze zdziwieniem spojrzy w stronę miejscowej katedry, z której dobiegają odgłosy modlących się i śpiewających młodych ludzi. To przedstawiciele pokolenia JP2 - czuwają na modlitwie wpatrzeni w relikwie świętych i błogosławionych, zaraz otworzą brewiarze i do nieba nad lekko sennymi Kielcami wzniesie się modlitwa Nieszporów.

Stojący przed sklepem mężczyźni drapią się po głowach, bo gromada młodych idzie na plac Jana Pawła II, by tam wziąć udział w apelu świętych i odśpiewać „Te Deum". To pierwsza kielecka „Noc Świętych". Z pewnością nie ostatnia.
Bielsko-Biała

Paweł i Kasia z Bielska-Białej mogli spędzić ten wieczór inaczej, mieli zaproszenie od znajomych z liceum na małą imprezę z okazji Halloween. Odmówili, a teraz trzymając się za ręce, idą ulicami swojego miasta w trzecim „Korowodzie Świętych". Z zainteresowaniem obserwują idących obok nich swoich rówieśników. Niektórzy przebrali się za świętych – św. Faustynę, św. Jana Marię Vianneya, św. Pawła. Wszyscy idą do katedry, gdzie odbędzie się Eucharystia, a swój nietypowy pochód rozpoczęli chwilę wcześniej w kościele św. Trójcy, gdzie ucałowali relikwie świętych i odmówili wspólnie różaniec. Za organizację odpowiada miejscowe Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży.


fragment mozaiki w absydzie Bazyliki św. Pawła za murami w Rzymie


Europa i.. cały świat
Takie rzeczy to tylko w... Polsce? Nic bardziej mylnego. W Paryżu młodzi chrześcijanie wykorzystują nastrój wigilii dnia Wszystkich Świętych do ewangelizacji swoich rówieśników i głoszą im Chrystusa Zmartwychwstałego, w twórczy sposób wykorzystując symbolikę śmierci. W hiszpańskiej diecezji Alcalá de Henares wspólnota Emmanuel prowadzi nocne czuwanie modlitewne z wystawieniem Najświętszego Sakramentu. Po nim przygotowano muzykę i tańce. Natomiast w Santiago de Chile Kościół organizuje nietypowy festiwal przebierańców, którego uczestnicy przebierają się nie za postaci z horrorów, lecz za świętych.

Z kolei młodzi Włosi ze wspólnoty Stróżowie Poranka zachęcają swych rówieśników do lepszego poznania świętych patronów. Pomysł jest genialny w swej prostocie – młodzi chcą po prostu pokazać ich oblicza, ich bezkonkurencyjne piękno. Wizerunki świętych widać na ulicach i na balkonach, kilkuosobowe ekipy młodych rozdają je osobom spędzającym sobotni wieczór w pubach i dyskotekach. Akcja odbywa się równocześnie w 35 włoskich diecezjach, w każdej z nich kościoły są otwarte od 22 do 2 w nocy. Aż się prosi, by spędzić chwilę ze świętymi!

Podobne odczucia ma – bagatela – kilkaset tysięcy młodych Włochów, i to od kilku lat. Media są zaskoczone. Tak bardzo, że nie napiszą o akcji więcej niż dwa słowa.


Nietypowa litania
„Niech Pan udzieli mocy swemu ludowi, niech Pan błogosławi swój lud..." – słowa tej znanej religijnej piosenki znów niosą się po okolicach Stoczni Gdańskiej. W kolebce „Solidarności" po raz piętnasty odbywa się „Litania Miast" – spotkanie modlitewne przy pomniku Poległych Stoczniowców. Do akcji w tym roku przyłącza się 16 innych miast, w tym Kraków, gdzie do zebranych pod „papieskim oknem" przemawia kard. Stanisław Dziwisz. W innych miastach młodzi spotykają się z „ludźmi wielkiego ducha" – osobami związanymi z danym regionem, którzy wsławili się odwagą, bohaterstwem, świętością. Za pomocą łącz satelitarnych mogą to zobaczyć uczestnicy „Litanii" z innych miast, a także telewidzowie z całej Polski. Na zakończenie wszędzie odbywają się procesje ze świecami do miejsc pamięci o tych bohaterach. Nie może zabraknąć Litanii do Wszystkich Świętych.

Piotr Niedzielski

PS. Powyższy tekst został napisany przed rokiem. Jednak opisane przeze mnie inicjatywy odbędą się także i w tym roku. Będzie tak np. w przypadku VI „Nocy Świętych" w Gnieźnie, której bohaterem będzie bł. ks. Jerzy Popiełuszko. Z kolei w Warszawie na Krakowskim Przedmieściu odbędzie się pochód „Holy Wins" („Święty zwycięża"), organizowany przez Wspólnotę Emmanuel. Przemarsz ten również ma być chrześcijańską alternatywą wobec Halloween i uczczeniem uroczystości Wszystkich Świętych. Obie akcje odbędą się w niedzielę, 31 października. Tradycyjnie już 1 listopada wieczorem, po raz kolejny rozpocznie się Litania Miast – to już 16 edycja tej akcji, do której dołączyły kolejne miejscowości. Jak zatem widać, religijne Halloween w dalszym ciągu się rozwija.

Źródło: www.oaza.pl.liczba odsłon: 1685 | dodano: 2011-10-27 22:58:09

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Dobre strony

Z Chrystusem

www.zchrystusem.pl - forum katolickie dla ludzi chcących w przyjaznej i kulturalnej atmosferze porozmawiać o wierze chrześcijańskiej i nie tylko.

www.hli.org.pl - Human Life International Polska. Prolife news.

www.rekolekcje.info - Rekolekcje z franciszkanami w Białym Dunajcu

www.milujciesie.org.pl - dobra księgarnia, nie tylko dla młodych, i do tego niedroga :) a oprócz książek także koszulki

www.katecheza.info - katecheza wirtualna

Fotogalerie

ADM Chojna 2021 - Msza Święta i wieczór w kościele

Archidiecezjalne Dni Młodych Chojna 2021...

ADM Chojna 2021 - koncert niemaGOtu

Wspólny czas Dni Młodych w Chojni...

ADM Chojna 2021 - świadectwo s. Nulli UK

W popołudniowym programie Archidiecezjal...

blog ichtis

Facebook