Dziś: środa, 26 stycznia 2022
Imieniny: Paulina, Wanda, Tytus

  • Co będzie - aktualności
  • kontakt

Zaloguj się
Nie mogę wyświetlić obrazka

Film interpretujący najnowsze orędzie papieża na Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu 2013. Social media to dzisiaj konieczność czy jeszcze wybór? Co można zrobić, by nasza obecność w mediach społecznościowych przynosiła realne dobro dla wspólnoty? Czy Kościół powinien być obecny na Facebooku, Twitterze czy blogach internetowych? Jak ta nowa droga ewangelizacji wpisuje się w tradycję Kościoła?

Zasięg i możliwości social media oceniają młodzi medioznawcy z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego i Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie – mgr Joanna Szegda i mgr Piotr Łuczuk. O możliwościach ewangelizacji poprzez media społecznościowe mówią: ks. Tomasz Gap, ks. Przemek Kawecki, zespół „Porozumienie” oraz młodzież z KSM. Na ile media społecznościowe budują wspólnotę i uczą tolerancji, wypowiadają się założycielki portalu „Łam stereotypy – o sprawnych inaczej” Anna Dąbrowska oraz Joanna Pąk, a także młodzi ludzie z Centrum Wolontariatu: Wojciech Wciseł, Armine Ożga-Margaryan i Justyna Orzechowska.

Na ile media społecznościowe będą przez nas wykorzystywane, a nie my przez nie, zależy od naszej intencji korzystania z social media oraz od szukania dobrych wzorców. Jakże istotne są tu słowa, którymi papież Benedykt XVI pointuje swoje orędzie na Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu: „Gdybym mówił językami ludzi i aniołów, a miłości bym nie miał, stałbym się jak miedź brzęcząca albo cymbał brzmiący” (1 Kor 13, 1).

 

 

***

Joanna Sosnowska
Autorka filmu

Dr Joanna Sosnowska – adiunkt w Katedrze Realizacji Filmowej i Telewizyjnej w Instytucie Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej KUL. Z wykształcenia polonistka, teolog i dziennikarka. Dziennikarz TVP. Od 2010 roku dyrektor dydaktyczny Studium Telewizyjnego TVP LUBLIN. Reżyser filmów dokumentalnych, m.in. „Profesor Maciejewski”, „Ich bin Deutsche”. Autor cyklów programów społecznych: „Pytając o Boga” TVP2, „Czas seniora” TVP INFO oraz edukacyjnych: „Wyjeżdżam – zostaję?” TVP1, „Kwadrans akademicki” TVP LUBLIN. Współautor telenoweli dokumentalnej „Zupełnie zwyczajne życie” TVP LUBLIN oraz wielu reportaży społecznych i kulturalnych, m.in. dla europejskiej „Circom Regional TV”. Nagrodzona m.in. za cykl „Wyjeżdżam – zostaję?” w Ogólnopolskim Konkursie na program telewizyjny o polskiej emigracji „MIGRAVALUE” 2007 oraz na Ogólnopolskim Konkursie Oddziałów Regionalnych TVP za program „Pytając o Boga” 2011. Pokazy specjalne m.in. prezentacja filmu dokumentalnego „Profesor Nikodemowicz” w Filharmonii Lubelskiej podczas uroczystego koncertu z okazji nadania tytułu Honorowego Obywatela Miasta Lublina prof. Andrzejowi Nikodemowiczowi oraz prezentacja reportażu „Lublin na weekend” na międzynarodowej wystawie multimedialnej „Lublin – Lwów. Wspólne piękno Europy” organizowanej przez Pracownię Promocji Dziedzictwa Kulturowego Centrum Kultury w Lublinie i Miejski Pałac Kultury we Lwowie.

***

Mówią bohaterowie filmu

Nie być w mediach społecznościowych jako wychowawca młodzieży jest dzisiaj niemożliwe” (ks. Przemysław Kawecki, salezjanin).

Nie każdy przyjdzie w niedzielę do kościoła pod ambonę, a do bloga zajrzy, to moja współczesna ambona” (ks. Tomasz Gap, KSM).

Ludzie piszą, że to jest bardzo potrzebne, że dzięki temu się aktywizują” (Joanna Pąk, sprawna inaczej).

My na swoim Facebooku rozmawiamy o różnych ważnych sprawach, również duchowych, bo takie niesiemy przesłanie” (członkowie zespołu „Porozumienie”).

Dla mnie media społecznościowe to miejsce zrozumienia, dlaczego ktoś myśli inaczej, jakim jest człowiekiem” – (Wojciech Wciseł, Centrum Wolontariatu, Lublin).


liczba odsłon: 1687 | dodano: 2013-10-31 13:14:57

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Dobre strony

Z Chrystusem

www.zchrystusem.pl - forum katolickie dla ludzi chcących w przyjaznej i kulturalnej atmosferze porozmawiać o wierze chrześcijańskiej i nie tylko.

www.hli.org.pl - Human Life International Polska. Prolife news.

www.rekolekcje.info - Rekolekcje z franciszkanami w Białym Dunajcu

www.milujciesie.org.pl - dobra księgarnia, nie tylko dla młodych, i do tego niedroga :) a oprócz książek także koszulki

www.katecheza.info - katecheza wirtualna

Fotogalerie

ADM Chojna 2021 - Msza Święta i wieczór w kościele

Archidiecezjalne Dni Młodych Chojna 2021...

ADM Chojna 2021 - koncert niemaGOtu

Wspólny czas Dni Młodych w Chojni...

ADM Chojna 2021 - świadectwo s. Nulli UK

W popołudniowym programie Archidiecezjal...

blog ichtis

Facebook