Dziś: poniedziałek, 25 września 2023
Imieniny: Aurelia, Władysław, Kamil

  • Co będzie - aktualności
  • kontakt

Zakończył się X Przystanek Jezus
Uroczystą Mszą Świętą pod przewodnictwem Biskupa Zielonogórsko-Gorzowskiego Stefana Regmunta zakończyła się tegoroczna Ogólnopolska Inicjatywa Ewangelizacyjna Przystanek Jezus w Kostrzynie n/Odrą. Przystanek Jezus skierowany był do ludzi młodych uczestniczących w Przystanku Woodstock, celem prezentacji osoby Jezusa Zmartwychwstałego, przynoszącego dar zbawienia.
W homilii wygłoszonej podczas Mszy Świętej, biskup Regmunt powiedział: Przybywamy tu do Kostrzyna, oczekujemy że zbliżymy się sami do Boga, że będziemy umieli odczytać w jaki sposób pragnie nas tu dzisiaj wykorzystać.” Zauważamy że nie jesteśmy już tymi samymi ludźmi (…) siostry zakonne, księża i wy droga młodzieży. Każdy kto miał kontakt z Przystankiem Jezus wróci stąd odmieniony, ubogacony, zadziwiony Bogiem i Duchem.

Bp Regmunt podzielił się również własnym doświadczeniem Przystanku Woodstock. Na pewno doświadczenie spotkania z uczestnikami Przystanku Woodstock jest też nowym doświadczeniem. Tak się składa że organizatorzy drugi rok mnie wiozą tam w centrum, bym na własne oczy zobaczył jak młodzi ludzie szukają tej wspólnoty, szukają dobrej muzyki, szukają tego bycia razem. Nie po to aby pokazać że tam jest świat gorszy a tu lepszy, tylko po prostu że taki jest świat w którym przychodzi nam posługiwać, w którym przychodzi nam być. I dlatego też jako biskup mam inne, nowe doświadczenie i wcale nie będę się czuł bohaterem kiedy będę się spotykał z innymi i powiem: wiecie co ja widziałem? Widziałem świat! Mogę się zamknąć gdzieś tam w czterech ścianach, studiować księgi teologiczne a później pokazywać paragrafy i inne bardzo mądre myśli. Widzieliśmy jak drugi człowiek woła, woła o odpowiedzi! I Dlatego tez uczyliśmy się słuchać drugiego człowieka, być z drugim człowiekiem, ale także uczyliśmy się poprzez czyny świadczyć dobra, miłość, tworząc poczucie bezpieczeństwa dla każdego kto był wokół nas.

Biskup podziękował uczestnikom Przystanku za każdy uśmiech i za każde słowo. Zaznaczył że młodzi ludzie są najpiękniejszymi kiedy są otwarci na Boga i drugiego człowieka.

Tematami poszczególnych dni Przystanku Jezus stały się zagadnienia: Boga jako największej miłości, Trójcy Świętej, Ducha Świętego, Eucharystii, Krzyża oraz Maryi w obrazie Matki Cierpliwie Słuchającej z Rokitna. Hasłem Przystanku stały się słowa „Przysiądź się” – to celowa prowokacja, zachęta dla każdego człowieka, by podjąć ważne decyzje: najpierw zatrzymać się, by pozostać ; dołączyć do istniejącej wspólnoty Osób; mieć doświadczenie że jest się wyczekiwanym, upragnionym, a w końcu przyjętym do szczególnej wspólnoty relacji.

Pierwsze trzy dni trwania Przystanku, były rekolekcjami, które prowadził Biskup Koszalińsko-Kołobrzeskiej Edward Dajczak, związany z inicjatywą nieprzerwanie od samego początku jej trwania. W tym roku, organizatorzy skupili się w sposób szczególny na rozważaniu ikony „Trójca Święta” autorstwa Andrieja Rublowa.

Jak mówi ks. Artur Godnarski ze Wspólnoty św. Tymoteusza z Gubina: Trójca Święta uczy nas relacji między osobami, nachylenia Ojca ku Synowi i Syna ku Ojcu, chcemy uczyć się odkrywania tej relacji pełnej miłości, szacunki i atencji na druga osobę.

Ewangelizacja na placu Przystanku Woodstock rozpoczęła się w środowe popołudnie. Uczestnicy Przystanku Jezus, ustawili na Polu Woodstock 15 metrowy biały Krzyż symbolizujący ich obecność pośród uczestników festiwalu. Krzyż poświęcił biskup Edward Dajczak. „Wioska” Przystanku Jezus na polu Woodstocku, stała się od tego dnia miejscem spotkań, rozmów i dzielenia z młodymi. Stałymi punktami dnia były modlitwy: Anioł Pański, Koronka do Miłosierdzia Bożego i Apel Jasnogórski. Pod Krzyżem nie zabrakło także radosnego uwielbienia, tańców i śpiewów. Uczestnicy wyszli na Pole w pomarańczowych koszulkach z napisem: „Z kim przystajesz takim się stajesz”.

W piątek ewangelizatorzy wzięli aktywny udział w otwarciu tegorocznego festiwalu Przystanek Woodstock . Organizatorzy zaprosili na scenę przedstawicieli Przystanku Jezus, którzy pojawili się na niej z flagami i literami, ułożonymi w słowa: „JEZUS ŻYJE!”.

Piątkowy wieczór zakończył się Adoracją Krzyża i Najświętszego Sakramentu. Podczas Nabożeństwa odśpiewana została Męka Pańska wg Św. Jana.. W wygłoszonym słowie bp Dajczak zatrzymał się nad tajemnicą Krzyża. Zaznaczył, iż „w śmierci Krzyżowej Jezusa, Bóg tak bardzo ukochał człowieka, że jest to miłość w najbardziej radykalnej formie”.

W tegorocznym Przystanku Jezus wzięło udział 562 ewangelizatorów z całej Polski, z pośród 655 zarejestrowanych., w tym 287 kobiet oraz 368 mężczyzn. Na tę liczbę składa się 390 osób świeckich, 57 księży, 15 sióstr zakonnych,14 diakonów, 6 braci oraz 5 ojców.

Duchowymi przystankowiczami było 246 osób z 11 krajów: Austrii, Francji, Irlandii, Izraela, Kamerunu, Kanady, Niemiec, Polski, Ugandy, Wielkiej Brytanii i Włoch.

 
Źródło: Biuro X Przystanku Jezus


liczba odsłon: 2357 | dodano: 2009-08-04 12:37:36

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Dobre strony

Z Chrystusem

www.zchrystusem.pl - forum katolickie dla ludzi chcących w przyjaznej i kulturalnej atmosferze porozmawiać o wierze chrześcijańskiej i nie tylko.

www.hli.org.pl - Human Life International Polska. Prolife news.

www.rekolekcje.info - Rekolekcje z franciszkanami w Białym Dunajcu

www.milujciesie.org.pl - dobra księgarnia, nie tylko dla młodych, i do tego niedroga :) a oprócz książek także koszulki

www.katecheza.info - katecheza wirtualna

Fotogalerie

ADM Wolin 2023 - koncert Siewców Lednicy

Pierwszy dzień naszego wspólnego ...

ADM Wolin 2023 - obiad i Plac przed Biblioteką

Gościnne progi Biblioteka Publiczna Gmin...

ADM Wolin 2023 - Msza Święta i rozpoczęcie spotkania

Święta, święta i po świętach... Ale mamy...

blog ichtis

Facebook