Dziś: wtorek, 21 marca 2023
Imieniny: Lubomir, Benedykt, Mikołaj

  • Co będzie - aktualności
  • kontakt

Za tydzień 26. Światowy Dzień Młodzieży
Nie mogę wyświetlić obrazka

W przyszły wtorek, 16 sierpnia w Madrycie rozpocznie się 26. Światowy Dzień Młodzieży (ŚDM), którego hasłem będą słowa „Zakorzenieni i zbudowani na Chrystusie, mocni w wierze". Do stolicy Hiszpanii na spotkanie z Benedyktem XVI przyjechać może nawet milion młodych z całego świata, którzy w ten sposób będą chcieli dać wyraz swojej wierze. Czeka na nich bogaty program obchodów, przygotowywany od miesięcy w oparciu o najnowocześniejsze technologie. Polaków będzie prawdopodobnie mniej niż oczekiwano, bo ok. 12 tys., jednak nie oznacza to, że nie zaznaczymy w Hiszpanii swojej obecności.

Źródeł powstania ŚDM upatruje się zwykle w dwóch wydarzeniach mających miejsce za pontyfikatu Jana Pawła II. Pierwsze to międzynarodowe spotkanie młodych z racji Roku Odkupienia w Rzymie w Niedzielę Palmową 1984 r. Na spotkanie z papieżem przyjechało ponad 300 tys. młodych ludzi z całego świata. Wtedy też Jan Paweł II wręczył im Krzyż Roku Świętego, który dziś wędruje po świecie jako Krzyż ŚDM. Jednocześnie zbliżał się rok 1985, ogłoszony przez ONZ Międzynarodowym Rokiem Młodzieży. Papież ponownie zaprosił młodych do Rzymu na Niedzielę Palmową 31 marca 1985 r. jednocześnie publikując specjalny „List do młodych całego świata", w którym zachęcał do odkrywania własnego powołania życiowego oraz poszukiwania trwałych wartości mimo problemów młodzieńczego wieku.

Te dwa rzymskie spotkania, w roku 1984 i 1985, legły u podstaw decyzji Jana Pawła II o zorganizowaniu corocznego święta młodych, które wpisane byłyby do kalendarza wydarzeń kościelnych. Papież poinformował o tym kardynałów i pracowników Kurii Rzymskiej 20 grudnia 1985 r. ŚDM odbywać miał się regularnie w każdą Niedzielę Palmową w wymiarze lokalnym (diecezjalnym) - co miało miejsce już w roku 1986 - a co dwa, a następnie co trzy lata, jako wydarzenie o charakterze międzynarodowym, w wybranym mieście świata.

Rafał Łączny (KAI)/Madryt


liczba odsłon: 1390 | dodano: 2011-08-08 22:04:26

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Dobre strony

Z Chrystusem

www.zchrystusem.pl - forum katolickie dla ludzi chcących w przyjaznej i kulturalnej atmosferze porozmawiać o wierze chrześcijańskiej i nie tylko.

www.hli.org.pl - Human Life International Polska. Prolife news.

www.rekolekcje.info - Rekolekcje z franciszkanami w Białym Dunajcu

www.milujciesie.org.pl - dobra księgarnia, nie tylko dla młodych, i do tego niedroga :) a oprócz książek także koszulki

www.katecheza.info - katecheza wirtualna

Fotogalerie

ADM Chojna 2021 - Msza Święta i wieczór w kościele

Archidiecezjalne Dni Młodych Chojna 2021...

ADM Chojna 2021 - koncert niemaGOtu

Wspólny czas Dni Młodych w Chojni...

ADM Chojna 2021 - świadectwo s. Nulli UK

W popołudniowym programie Archidiecezjal...

blog ichtis

Facebook