Dziś: poniedziałek, 27 maja 2024
Imieniny: Juliusz, Magdalena, Jan

  • Co będzie - aktualności
  • kontakt

Z perspektywy dwóch kółek
1 maja 2009: kilkunastoosobowa grupka bliżej nieokreślonych „typków” w podejrzanych, bo zbyt kłujących oczy, odblaskowo żółtych kamizelkach czeka o nietypowej porze (kto, będący przy zdrowych zmysłach, w dzień wolny nie śpi o 7:30? ) pod kościołem w Podjuchach. Okazuje się, że ci straceńcy to nie kto inny jak księża, uczniowie i absolwenci Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego w Szczecinie!
Czekamy jeszcze na spóźnialskich, odmawiamy modlitwę (tu moja indywidualna propozycja, by patronem wycieczki uczynić św. Tadeusza Judę ;) i ruszamy. Na rowerach, oczywiście! Jakie było moje zdziwienie, gdy przejeżdżając przez Gryfino, na tamtejszym zegarze zobaczyłam godzinę dziewiątą (rano!) – po szybkiej kalkulacji stwierdziłam, że nasza średnia prędkość to 18 km/h (wynik ten został pozytywnie zweryfikowany z licznikiem kilometrów) i przez całą trasę była ona mniej więcej stała. Aby nienadwyrężać zbyt swoich sił, w trakcie naszej sześciogodzinnej wyprawy zrobiliśmy cztery przystanki. Podczas jednego z nich pewien uczestnik, łącząc przyjemne z pożytecznym, wjechał rowerem na dość wysoką, bujnie porośniętą trawą górkę – stawką w zakładzie była ocena z religii (szóstka), co było dla niego niesamowitą motywacją. Kiedy indziej, leżąc w Rowie, rozluźnialiśmy nasze zobolałe mięśnie i z niesamowitym apetytem (charakteryzującym ludzi od ok. pięciu godzin siedzących na twardym rowerowym siodełku) zajadaliśmy kanapki.

W Myśliborzu byliśmy po godzinie 13. Od razu zajechaliśmy na stadion. Wjazd naszej lekko zdyszanej, umorusanej ekipy, przyodzianej w sławetne kamizelki, wywołał poruszenie wśród uczestników, bo przecież nie na co dzień widzi się takich bohaterów, prawda? Po ceremonii otwarcia każdy z nas miał przed oczyma jeden cel: wannę lub łóżko. Umyci i w miarę wypoczęci wreszcie mogliśmy w pełni skorzystać z bogactwa programu Dni Młodych.

W tym czasie każdy z nas znalazł coś dla siebie. Mnie najbardziej w pamięć zapadła Droga Krzyżowa i Celebracja Sakramentu Pokuty, których przesłanie prawdy o Męce, Śmierci, Zmartwychwstaniu Jezusa Chrystusa, a przede wszystkim o jego niezmiernej Miłości, było niezwykle mocne (i dlatego trafiające do wielu młodych, poszukujących serc). Poza tym będę wspominać niesamowitą atmosferę – pałających chęcią pomocy wolontariuszy, nowe znajomości zawarte z uczestnikami, pozytywnie zakręconych księży, kleryków, siostry zakonne.

Niestety, Archidiecezjalne Dni Młodych trwały zdecydowanie za krótko! Z bólem serca wyjeżdżaliśmy z Myśliborza w niedzielę rano. Po tej wyprawie, podczas której musieliśmy zmierzyć się z samymi sobą i z własnymi słabościami, każdy z nas zyskał, oprócz czerwonej, jednostronnej opalenizny i dwudniowych zakwasów, cenne doświadczenia.

Na koniec pragnę podziękować: księżom – Robertowi (bezsprzeczny lider peletonu) oraz Wojtkowi („Starszy kierownik imprezy” – ten napis na kamizelce księdza dyrektora raczej nie był przypadkowy ;), ekipie technicznej: tacie księdza Roberta, Asi i Ani za wspieranie nas dwoma, bardziej doskonałymi, a przynajmniej potrzebującymi mniej wysiłku ludzkich mięśni, pojazdami (już sama myśl o stałej obecności samochodu – wybawienia była niezwykle budująca), no i oczywiście podziękowania kieruję do „towarzyszy niedoli”.

Emilia


liczba odsłon: 2225 | dodano: 2009-06-07 17:40:10

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Dobre strony

Z Chrystusem

www.zchrystusem.pl - forum katolickie dla ludzi chcących w przyjaznej i kulturalnej atmosferze porozmawiać o wierze chrześcijańskiej i nie tylko.

www.hli.org.pl - Human Life International Polska. Prolife news.

www.rekolekcje.info - Rekolekcje z franciszkanami w Białym Dunajcu

www.milujciesie.org.pl - dobra księgarnia, nie tylko dla młodych, i do tego niedroga :) a oprócz książek także koszulki

www.katecheza.info - katecheza wirtualna

Fotogalerie

XX Marsz dla Życia przeszedł ulicami Szczecina!

Ulicami miasta już po raz 20 przemaszero...

ADM Wolin 2023 - koncert Siewców Lednicy

Pierwszy dzień naszego wspólnego ...

ADM Wolin 2023 - warsztaty tematyczne

Uczestnicy tegorocznych Archidiecezjalne...

blog ichtis

Facebook