Dziś: niedziela, 21 kwietnia 2024
Imieniny: Anzelm, Bartosz, Feliks

  • Co będzie - aktualności
  • kontakt

Wywiad z Ks. Abp. A. Dzięgą
"Nie bójcie się iść ku Panu Bogu" - zachęcał nas Ksiądz Arcybiskup Andrzej Dzięga podczas wywiadu udzielonego w trakcie Archidiecezjalnych Dni Młodych w Choszcznie. O idei ADM, o młodych i do młodych - kilka słów. Zapraszamy do wysłuchania całego wywiadu.Ewelina Jamik: Księże Arcybiskupie hasło tegorocznych Dni Młodych brzmi: „Odkryj lepsze życie” - jak Kościół i duchowni mogą pomóc młodym w dzisiejszych czasach odkryć to lepsze życie?

Ksiądz Arcybiskup Andrzej Dzięga: Tak naprawdę zawsze identycznie. To słowo lepsze musi być w zestawieniu z jakimś innym słowem. Pytanie czy chodzi o tzw. zwyczajne, codzienne czy chodzi o przeciwstawienie do życia szarego, nieciekawego, nudnego, czy chodzi o przeciwstawienie życia wiecznego, niebiańskiego - życiu doczesnemu. Można to bardzo różnie interpretować.

Lepsze oznacza spróbuj coś zmienić, by było ciekawiej, mądrzej, lepiej, żeby było więcej miłości. To lepsze oznacza zawsze podążanie w kierunku Pana Boga i to oznacza, że gdziekolwiek człowiek się znajduje, w jakiejkolwiek sytuacji życiowej, moralnej, etycznej, kulturowej czy duchowej szeroko rozumianej - niezależnie od tej sytuacji zawsze można iść w kierunku Pana Boga.

Nie ma takiego grzechu, nie ma takiego bagna moralnego, nie ma takich przyzwyczajeń, takich nałogów, z których nie można by było iść ku Panu Bogu. Dlatego szukaj lepszego, czyli idź w kierunku Pana Boga, a w rzeczywistości Pan Bóg zawsze jest źródłem i tego, że istniejemy i tego, że żyjemy dzień po dniu. Natomiast chciałby też być źródłem tego, jacy jesteśmy - bylebyśmy mogli Mu pomoc i chcieli Mu pomoc.

E.J.: Jak ksiądz Arcybiskup ocenia ideę Archidiecezjalnych Dni Młodych?

Ks. Abp: Rok temu ta idea lekko mnie zaskoczyła, bo nie przypuszczałem, że w ramach jednej diecezji może istnieć aż takie bogactwo i metod pracy i warsztatów i takie zgromadzenie młodzieży. To jest świetna sprawa, ponieważ młodzież na co dzień zaangażowana w ruchy, stowarzyszenia, grupy modlitewne, albo też młodzież szukająca spotyka  się żeby nawzajem dzielić się tym, co ma w sercu i w umyśle swoim, aby dzielić się doświadczeniami, również duszpasterskimi.

To jest wszystko charyzmat Ducha Świętego. Duch Święty prowadzi i staje się to takim spotkaniem w Duchu Świętym, które jest pomnażaniem rzeczywistości. Dzielenie się, przekazywanie z serca do serca pewnych doświadczeń czy metody pracy nie zubaża nikogo, a pomnaża w drugim człowieku, to czym my się z nim dzielimy, stad jest to wielkie pomnożenie chleba, tego duchowego chleba. Niech się ten chleb mnoży.

E.J.: Jakie słowa chciałby ksiądz Arcybiskup skierować do zebranej tutaj młodzieży?

Ks. Abp: Naprawdę jesteście nadzieją, bo macie w sobie i szczerość i ryzyko i odwagę. Nie bójcie się iść ku Panu Bogu, bo chociaż droga Pana Boga, droga boża jest drogą trudną, dlatego jest dla odważnych, ale jest drogą, która może dać wiele trudu i wiele cierpienia nawet, ale najwięcej radości i satysfakcji. To życie wtedy jest spełnione. Nie bójcie się idźcie do przodu, tak zachęca Jan Paweł II. Nie lękajcie się. Szczęść Wam Boże.


Z księdzem Arcybiskupem Metropolitą Szczecińsko-Kamieńskim Andrzejem Dzięgą rozmawiała Ewelina Jamik.


liczba odsłon: 3065 | dodano: 2010-05-06 17:37:31

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Dobre strony

Z Chrystusem

www.zchrystusem.pl - forum katolickie dla ludzi chcących w przyjaznej i kulturalnej atmosferze porozmawiać o wierze chrześcijańskiej i nie tylko.

www.hli.org.pl - Human Life International Polska. Prolife news.

www.rekolekcje.info - Rekolekcje z franciszkanami w Białym Dunajcu

www.milujciesie.org.pl - dobra księgarnia, nie tylko dla młodych, i do tego niedroga :) a oprócz książek także koszulki

www.katecheza.info - katecheza wirtualna

Fotogalerie

XX Marsz dla Życia przeszedł ulicami Szczecina!

Ulicami miasta już po raz 20 przemaszero...

ADM Wolin 2023 - koncert Siewców Lednicy

Pierwszy dzień naszego wspólnego ...

ADM Wolin 2023 - warsztaty tematyczne

Uczestnicy tegorocznych Archidiecezjalne...

blog ichtis

Facebook