Dziś: niedziela, 21 lipca 2024
Imieniny: Andrzej, Wiktor, Daniel

  • Co będzie - aktualności
  • kontakt

Wywiad z koordynatorem Dni Młodych z Gryfic
Nie mogę wyświetlić obrazka

Twa młodzież dziś podąża wraz z Maryją, Oblubienicą zdobną w łaski Pana. To z Nią będziemy głosić Twe zwycięstwo, Nad śmiercią, co została pokonana. (Fragment hymnu XXVI Światowych Dni Młodzieży „Mocni w wierze"). Z wikariuszem parafii p. w. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Gryficach, księdzem Pawłem Wiśniewskim rozmawia Agata Dziuba.

Agata Dziuba: Jak wyglądały początki Światowych Dni Młodzieży?
Ks. Paweł Wiśniewski: Kiedy błogosławiony Jan Paweł II, wpadł na pomysł, aby do jednego miasta, zaprosić młodzież z całego świata, doradcy mówili: „... to się nie uda, Ojcze Święty. Jak to możliwe, aby zgromadzić taka rzeszę młodych ludzi w jednym miejscu. To na pewno się nie uda." Ale słowiańska krew płynęła w żyłach Papieża Polaka. I Światowe Dzień Młodzieży odbył się w Rzymie w 1986 roku w Niedzielę Palmową. „Dzień Młodzieży znaczy wyjście na spotkanie Boga" – mówił Jan Paweł II.

Natomiast Archidiecezjalne Dni Młodych, to spotkania na szczeblu lokalnym. Do jednego miasta, zapraszamy młodzież z całej archidiecezji i nie tylko. Łączymy się, poprzez wiarę w Boga. W 2012 roku Dni Młodych odbywać się będą w Gryficach.

Do kogo kierowane są te spotkania?
Na Archidiecezjalne Dni Młodych zapraszamy wszystkich, którzy skończyli trzecią klasę gimnazjum, górnej granicy wieku nie ma.

Co mogą zyskać młodzi ludzie?
Przede wszystkich, zjednoczenie we wspólnej wierze. Są to spotkania z rówieśnikami, którzy maja podobny światopogląd. Oprócz tych dziedzin wiary, mogą uczestniczyć w różnych zajęciach sportowych, rekreacyjnych, jak i w zajęciach warsztatowych. Daje im to, możliwość wykazania się np. w fotografii, tańcu, muzyce. Jest wiele dziedzin, w których młodzi chcą brać udział, a my chcemy im to umożliwić.

W jaki sposób można dołączyć się do uczestników?
Zapisy rozpoczynają się wiosną. Za pośrednictwem strony internetowej - Portalu Młodych Ichtis - zapisują się opiekunowie czyli księża, katecheci, siostry zakonne, którzy wpisują nazwiska chętnych do wzięcia udziału w spotkaniach. W 2012 roku, Gryfice będą gospodarzami. W związku z tym, szukamy wolontariuszy, chętnych do pomocy przy organizacji Dni Młodych. Spotkania organizacyjne, odbywają się od września, w każdy piątek o godzinie 15.30 na plebanii parafii p. w. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Gryficach.

Jak wyglądają przygotowania do Archidiecezjalnych Dni Młodych?
Organizatorem jest Wydział Duszpasterski Kurii Metropolitarnej w Szczecinie, którym kieruje ks. dr Piotr Skiba. Do współpracy zostali poproszeni ks. Dziekan Jerzy Sosna i ks. Proboszcz Ireneusz Pastryk. Czynny udział w Dniach Młodych wezmą: burmistrz Gryfic Andrzej Szczygieł oraz starosta Powiatu Gryfickiego Kazimierz Sać. Pracami organizacyjnymi koordynować będą ks. Dyrektor Sylwester Marcula i ks. Paweł Wiśniewski.

Dziękuję za rozmowę.
Dziękuję.


liczba odsłon: 2722 | dodano: 2011-11-20 08:21:38

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Dobre strony

Z Chrystusem

www.zchrystusem.pl - forum katolickie dla ludzi chcących w przyjaznej i kulturalnej atmosferze porozmawiać o wierze chrześcijańskiej i nie tylko.

www.hli.org.pl - Human Life International Polska. Prolife news.

www.rekolekcje.info - Rekolekcje z franciszkanami w Białym Dunajcu

www.milujciesie.org.pl - dobra księgarnia, nie tylko dla młodych, i do tego niedroga :) a oprócz książek także koszulki

www.katecheza.info - katecheza wirtualna

Fotogalerie

ADM Wolin 2024 - foto

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z A...

XX Marsz dla Życia przeszedł ulicami Szczecina!

Ulicami miasta już po raz 20 przemaszero...

ADM Wolin 2023 - koncert Siewców Lednicy

Pierwszy dzień naszego wspólnego ...

blog ichtis

Facebook