Dziś: sobota, 28 stycznia 2023
Imieniny: Walery, Radomir, Karol

  • Co będzie - aktualności
  • kontakt

VIII Archidiecezjalny Marsz dla Życia
25 kwietnia 2010 r., o godz. 15.00 z Jasnych Błoni w Szczecinie wyruszył największy w Polsce Marsz dla Życia. Tegoroczny VIII Szczeciński Marsz dla Życia przeszedł w milczeniu, był on zarazem Marszem Pamięci ofiar katastrofy smoleńskiej. Demonstracja pro live zgromadziła ponad 6 tysięcy osób!
W Marszu uczestniczyła młodzież, studenci, młodzi pracujący oraz ruchy i stowarzyszenia katolickie. Hasłem tegorocznego Marszu były słowa: „Silniejszy Broni Słabszego”. Marsz ten wzywał nas, abyśmy my, żyjący, zawierzyli w tajemnicy świętych obcowania ofiary Katastrofy Katyńskiej Bożemu Miłosierdziu.

Prosiliśmy Boga o otwartość rodziców i innych osób życia publicznego na przyjęcie i ochronę każdego daru życia, tak potrzebnego dzisiaj Polsce. 
Tegoroczny Marsz przeszedł w milczeniu. Msza Święta kończąca Marsz dla Życia została odprawiona za Naród i Państwo Polskie oraz za Ofiary Katyńskie.

Symbolika znaków i treści nawiązywała do etosu i kodeksu rycerskiego, którego najważniejsze wyznaczniki opierają się na siedmiu podstawowych cnotach, stojących w opozycji do siedmiu grzechów głównych: wierność, pobożność, męstwo, roztropność, dworność, hojność i honor.Rycerskie flagi
Wizualizacją symboliki w czasie Marszu dla Życia były charakterystyczne rycerskie flagi, które kiedyś zdobione były symbolami chrześcijaństwa i pod takimi świętymi sztandarami polskie rycerstwo walczyło w obronie ojczyzny i wiary.

Nieśmiertelnik
Każdy młody uczestnik VIII szczecińskiego Marszu dla Życia otrzymał nieśmiertelnik. W czasie wojny jest on przedmiotem identyfikującym żołnierza. Nieśmiertelnik z wyrytym znakiem Trójcy Świętej w swojej symbolice nawiązuje do rycerskiego ryngrafu. Można powiedzieć, że nieśmiertelnik jest jednocześnie identyfikatorem – znakiem: kim jest osoba nosząca go, a także co jest dla niej najważniejsze. Nieśmiertelnik, którego będzie można otrzymać stanie się symbolicznym znakiem rozpoznawczym Rycerza dla Życia.

Bogurodzica

Polskie rycerstwo zanim wyruszyło w bój, śpiewało swój święty hymn – Bogurodzicę. Dlatego mocnym, rycerskim śpiewem wypełni się szczecińska katedra w czasie Eucharystii odprawionej bezpośrednio po Marszu dla Życia, do czego już przygotowują się zespoły, chóry, schole i parafialne grupy muzyczne z terenu naszej diecezji.

Boży recykling
W ramach przygotowań do tych ważnych uroczystości trwa akcja: „Uratuj różaniec”. Kontynuujemy zbiórkę starych, uszkodzonych różańców, z jednej strony: dla pozyskania paciorków do ,,produkcji” nowych. Tradycyjnie – osoby, które podejmą Duchową Adopcję Dziecka Poczętego po Marszu dla Życia otrzymają dziesiątkę różańca na rękę wykonaną przez młodzież z tych paciorków oraz specjalną kartę wraz z tekstem codziennej modlitwy za dzieciątko. Różaniec duchowej adopcji to prawdziwy oręż Rycerza Życia. Dziewięć miesięcy modlitwy jedną dziesiątką różańca świętego w intencji poczętego życia to ogromna siła, a każdy chrześcijański rycerz wie, że ,,… są takie złe duchy, które można pokonać tylko modlitwą i postem”.

200 metrowa encyklika JP II
Marsz dla Życia to nie tylko manifestacja poglądów, ale to również formacja świadomości społecznej, dlatego w ramach wieloletniego programu formacyjnego dla młodzieży szkół ponad gimnazjalnych na terenie Archidiecezji Szczecińsko – Kamieńskiej przeprowadzony został kolejny – II Konkurs pt.: „Poznajemy dokumenty Ojca Świętego Jana Pawła II”. W tym roku szkolnym młodzież rozważała encyklikę „Redemptor hominis”. Została ona przez nich przepisana na 200 metrowy materiał i będzie poniesiona w Marszu dla Życia, a w październiku zostanie zawieziona do Rzymu.

3 tysiące balonów z helem
Dla najmłodszych uczestników Marszu dla Życia zostaną napełnione helem balony, tak aby każde dziecko w symboliczny sposób mogło ponieść w marszu swoją prośbę, a tuż przed wejściem do katedry posłać w niebo ją jako swoją modlitwę.

Husaria na dwóch kółkach

Każda armia potrzebuje mobilnych oddziałów, Armia Życia również . Nawiązując do chlubnych tradycji polskiej jazdy konnej współcześni młodzi rycerze wsiądą się na rowery i w zwartym szyku poprowadzą Marsz dla Życia. Wielu z nich będzie miało husarskie skrzydła, to tak na wszelki wypadek, aby nikt nie miał wątpliwości kim są. Kilkuset osobowa grupa rowerowej husarii w dniu marszu zbierze się przed kościołem na osiedlu Głębokie, aby udział w marszu poprzedzić efektowną jazdą przez miasto.

Rycerze Kolumba
W tegorocznym Marszu dla Życia wezmą udział Rycerze Kolumba którzy przysięgali bronić swojej ojczyzny, rodziny i wiary, a w statucie mają zapisaną obronę życia człowieka od poczęcia aż do naturalnej śmierci.liczba odsłon: 3004 | dodano: 2010-04-12 18:54:54

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Dobre strony

Z Chrystusem

www.zchrystusem.pl - forum katolickie dla ludzi chcących w przyjaznej i kulturalnej atmosferze porozmawiać o wierze chrześcijańskiej i nie tylko.

www.hli.org.pl - Human Life International Polska. Prolife news.

www.rekolekcje.info - Rekolekcje z franciszkanami w Białym Dunajcu

www.milujciesie.org.pl - dobra księgarnia, nie tylko dla młodych, i do tego niedroga :) a oprócz książek także koszulki

www.katecheza.info - katecheza wirtualna

Fotogalerie

ADM Chojna 2021 - Msza Święta i wieczór w kościele

Archidiecezjalne Dni Młodych Chojna 2021...

ADM Chojna 2021 - koncert niemaGOtu

Wspólny czas Dni Młodych w Chojni...

ADM Chojna 2021 - świadectwo s. Nulli UK

W popołudniowym programie Archidiecezjal...

blog ichtis

Facebook