TAIZE |
Tegoroczne Europejskie Spotkanie Młodych jest spotkaniem rocznicowym – trzydziestym, dlatego miejsce w którym się odbędzie jest dla Wspólnoty z Taizé bardzo symboliczne.
To w Genewie w 1940 roku brat Roger Schutz, szukał miejsca w którym mógłby założyć wspólnotę opartą na pojednaniu pomiędzy chrześcijanami. To z Genewy ruszył dalej w swoją pielgrzymkę zaufania aż zamieszkał w wiosce na wzgórzu, wiosce której nazwę po czasie przyjęła założona przez niego Wspólnota.
Dziś my chcemy kierować się z naszego miejsca zamieszkania do Szwajcarii – do Genewy, gdzie spotkamy się na wspólnej modlitwie, zostaniemy ugoszczeni w parafiach mieszkańców Genewy, okolicznych miejscowości i tych położonych we Francji tuż przy granicy.
Odpowiadając więc na to zaproszenie , organizujemy w naszej diecezji w Punktach przygotowań przygotowania i zapisy na Europejskie Spotkanie Młodych w Genewie.
Oto adresy Punktów w naszej diecezji:
• Szczecin, Karolina Wiśna; NSPJ, ul. Bogurodzicy 3; wtorki 19.00, salka Hlonda (wejście od ul. Więckowskiego)
• Szczecin, Andrzej Waś; Św. Jana Bosko, ul. Witkiewicza 64; poniedziałki 20.00, salka
• Nowogard, Ks. Marcin Szczodry; Wniebowzięcia NMP, ul. Kościelna 2A; drugie i czwarte piątki miesiąca 19:00, salka/kościół
• Świnoujście, Agata Drabarek; Chrystusa Króla, pl. Kościelny 1; czwartki 18.00, salka 2
• Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży: oddział Choszczno i Stargard Szczeciński: Monika Zapert, e-mail. monikazapert@o2.pl
Zgłoszenia osób indywidualnych jak i organizatorów którzy zgłaszają swoją grupę przyjmowane będą tylko do 18 listopada.
W Szczecinie od kilku lat spotykamy się na modlitwie ze śpiewami z Taize. Gościły nas już różne parafie, począwszy od 1999 roku kiedy to przez trzy lata gościła nas parafia p.w. św. Andrzeja Boboli przy ul. Pocztowej (jezuici), W 2003-2004 św. Jana Chrzciciela przy ul. Bogurodzicy, 2004-2006 Sanktuarium NSPJ przy pl. Zwycięstwa (chrystusowcy), 2005-2006 św. Dominika pl. Katyński (dominikanie), 2005-2007 św. Jana Bosko przy Witkiewicza (salezjanie)
W tym roku zawitaliśmy ponownie w gościnne progi Chrystusowców, gdzie co tydzień przygotowania do Spotkania rozpoczynają się piękną modlitwą opartą na śpiewie z Taize.
Na Spotkanie zaproszone są osoby w wieku od 18-35 lat. Osoby młodsze – 16-17 lat mogą jechać tylko z opiekunem, starsi powyżej 35 lat tylko jako opiekunowie osób niepełnoletnich lub odpowiedzialni za grupę. Szczegółowe informacje w Punktach Przygotowań i na stronie www.taize.fr/pl
Wspólnota nie animuje ruchu, na spotkania w Taize i na Europejskich Spotkaniach młodych przyjeżdża młodzi z różnych ruchów i wspólnot, z różnych krajów i kontynentów, z różnych też wyznań – aby przeżyć kilka dni na wspólnej modlitwie, rozmowach, wymianie doświadczeń. Dzięki możliwości poznania się burzymy barierę uprzedzeń i stereotypów. Odkrywamy że najważniejsze jest to co nas łączy a nie to co dzieli. Łączymy się we wspólnej modlitwie.
Owoce Spotkań Europejskich widać po czasie albo od razu. Młodzi okrywają radość płynącą z zaangażowania się w lokalnym kościele, angażują się w różne ruchy i wspólnoty. Oczywiście dla wielu to jedynie (a może aż) zaangażowanie tylko raz w roku, jednak jest to również ogromnie ważne bo w tym również widać pragnienie i wielką wiarę tych osób.
Taizé położone jest we Francji, na południu Burgundii. Tu właśnie w 1940 roku brat Roger założył międzynarodową wspólnotę ekumeniczną. Bracia zobowiązują się na całe życie do dzielenia ze sobą dóbr duchowych i materialnych, do zachowywania celibatu oraz do daleko idącej prostoty. Obecnie wspólnota liczy ponad stu braci pochodzenia ewangelickiego i katolików, więcej niż dwudziestu pięciu narodowości.
W centrum każdego dnia w Taizé jest trzykrotna modlitwa. Bracia utrzymują się wyłącznie z własnej pracy. Nie przyjmują osobistych darów ani prezentów. Niektórzy z nich - tworząc kilkuosobowe grupy, zwane „fraterniami” - żyją wśród najuboższych.
Od końca lat pięćdziesiątych tysiące młodych ludzi z wielu krajów odnajduje drogę do Taizé, aby brać udział w cotygodniowych, modlitewno-refleksyjnych spotkaniach. Niektórzy bracia z Taizé odwiedzają różne miejsca w Afryce, Ameryce Południowej, Azji i Europie, aby tam prowadzić małe i duże spotkania. Wszystkie są one etapami tej samej „pielgrzymki zaufania przez ziemię”.
Zainteresowanych Wspólnotą Taize zapraszamy do odwiedzenia strony http://www.taize.fr/pl. Aby dowiedzieć się więcej o działalności Wspólnoty Taize w Szczecinie napisz: taize07@wp.pl.