Dziś: niedziela, 25 lutego 2024
Imieniny: Wiktor, Cezary, Zygfryd

  • Co będzie - aktualności
  • kontakt

Szczęście Mikołajka
Nie mogę wyświetlić obrazka

3 marca miała miejsce premiera kinowa animowanego filmu pt. Szczęście Mikołajka. To opowieść nie tylko o przygodach jednego z najpopularniejszych bohaterów wszech czasów, ale przede wszystkim o perypetiach i przyjaźni jego twórców. Jednym z nich był Rene Goscinny współautor m.in. „Asteriksa i Obeliksa”, francuski pisarz i scenarzysta polskiego pochodzenia.

Od kilkudziesięciu lat Mikołajek bawi i wzrusza kolejne pokolenia młodych wielbicieli. Z pewnością wszystkich ucieszy wiadomość, że 3 marca do polskich kin trafia film rysunkowy „Szczęście Mikołajka”.  To pełna humoru opowieść o chłopcu, którego w latach 50. XX wieku w Paryżu powołali do życia przyjaciele: pisarz, René Goscinny i rysownik, Jean-Jacques Sempé. Przy okazji poznajmy tajemnice niezwykłej przyjaźni twórców Mikołajka i fragmenty ich nieznanej dotąd ciekawej biografii.

 

 

O swoim ojcu opowiada Anne Goscinny
Choć René Goscinny urodził się w Paryżu, tak naprawdę miał polsko-żydowskie korzenie. Jego ojcem był Stanisław Goscinny podróżnik, inżynier chemik z Warszawy, a mamą Anna Bereśniak z Chodorkowa (na terenie obecnej Ukrainy). Ponieważ ojciec René dostał pracę w Buenos Aires mógł w latach 20. sprowadzić żonę i dwóch synów do Ameryki Łacińskiej. To ocaliło im życie od Holocaustu. René jest obecnie jednym z najbardziej cenionych na świecie twórców komiksów, w tym właśnie serii książek o przygodach Mikołajka. Zmarł nagle w Paryżu w roku 1977, wieku 51 lat podczas rutynowego testu wysiłkowego serca w gabinecie lekarskim. Jego córka, Anne miała wówczas zaledwie 9 lat. Życie dziewczynki… „zatrzymało się”, a przez dom Goscinnych przetoczyło się tsunami smutku. 

„Doskonale rozumiałam, że on już nie wróci, a mimo to nigdy nie przestałam na niego czekać. W chwili, gdy jego serce przestało bić, wiedziałam o tym. To niewytłumaczalne, ale tak właśnie było”, mówi Anne. „W moich dziecięcych oczach ojciec był superbohaterem, którego darzyłam bezgranicznym podziwem. Uwielbiał mnie, a jednak nigdy nie był pobłażliwy. Niestety, znałam go tylko przez dziewięć lat, ale to wystarczyło, aby uczynić mnie w pełni ukształtowaną kobietą, którą obecnie jestem”, dodaje. 

O przyjaźni pisarza René Goscinngo i rysownika Jean-Jacques Sempé mówi Anne  Goscinny
Film „Szczęście Mikołajka” opowiada też historię Sempé i Goscinnego. Twórcy animacji postanowili wprowadzić do scenariusza elementy ich biografii.  Uznali, że dla wielbicieli przygód Mikołajka, będzie to sprytny zabieg, który pokaże, jak przeszłość twórców wpłynęła na wykreowanie małego urwisa.

„Mój ojciec i Jean Jacques Semp byli bardzo dobrymi przyjaciółmi. Świetnie się razem bawili. Jean-Jacques Sempé opowiadał ojcu o swoich doświdzceniach z letnich obozów, natomiast ojciec bez wątpienia pamiętał swoją szkołę i więź,  jaka łączyła go z rodzicami. W pewnym sensie zuniwersalizował swoje dzieciństwo, nie zamrażając go, a dając mu głos, ożywiony genialną kreską Jean-Jacques’a Sempé", opowiada Anne.

Film animowany „Szczęście Mikołajka”
To pełna humoru, ciepła i życiowej mądrości opowieść o sile przyjaźni, potędze wyobraźni i o tym, jak znaleźć niewyczerpane źródło radości życia. Animacja opowiada historię Mikołajka, który „przyszedł na świat” w Paryżu i od najmłodszych lat doprowadzał do szaleństwa wszystkich dorosłych: nauczycieli, szkolnego woźnego, sąsiadów, znajomych sklepikarzy oraz rodziców.

W „Szczęściu Mikołajka” fani będą mieli okazję zobaczyć – jak wyglądały „narodziny” zabawnego urwisa. Dowiedzą się, jak wrodzona ciekawość chłopca kazała mu zakraść się do pracowni swoich twórców: René Goscinnego i Jean-Jacquesa Semé. Zobaczą, w jaki sposób twórcy opowiadają Mikołajkowi o swojej przyjaźni, dzieciństwie i o tym jak pewnego dnia go wymyślili.

 

Informacje o filmie:
Film prezentowany był na Festiwalu w Cannes 2022.
Nominowany do nagrody Cezary 2023.
„Szczęście Mikołajka” trafia do kin w Polsce 3 marca 2023 roku.
Dystrybutorem jest Monolith Films


liczba odsłon: 344 | dodano: 2023-03-03 17:04:23

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Dobre strony

Z Chrystusem

www.zchrystusem.pl - forum katolickie dla ludzi chcących w przyjaznej i kulturalnej atmosferze porozmawiać o wierze chrześcijańskiej i nie tylko.

www.hli.org.pl - Human Life International Polska. Prolife news.

www.rekolekcje.info - Rekolekcje z franciszkanami w Białym Dunajcu

www.milujciesie.org.pl - dobra księgarnia, nie tylko dla młodych, i do tego niedroga :) a oprócz książek także koszulki

www.katecheza.info - katecheza wirtualna

Fotogalerie

ADM Wolin 2023 - koncert Siewców Lednicy

Pierwszy dzień naszego wspólnego ...

ADM Wolin 2023 - warsztaty tematyczne

Uczestnicy tegorocznych Archidiecezjalne...

ADM Wolin 2023 - obiad i Plac przed Biblioteką

Gościnne progi Biblioteka Publiczna Gmin...

blog ichtis

Facebook