Dziś: poniedziałek, 27 maja 2024
Imieniny: Juliusz, Magdalena, Jan

  • Co będzie - aktualności
  • kontakt

Święty Otton z Bambergu, biskup (1 lipca)
Nie mogę wyświetlić obrazka

Dziś w Kościele Katolickim obchodzimy wspomnienie liturgiczne św. Ottona z Bambergu - patrona naszej Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej. Kim był św. Otton i dlaczego został patronem diecezji na Pomorzu Zachodnim?

Otton urodził się ok. 1060 r. w Szwabii, w rodzinie szlacheckiej. Do Polski przybył jako kleryk w orszaku opata Henryka z Wurzburga, który został później arcybiskupem gnieźnieńskim. W Polsce Otton przebywał dłuższy czas, poznał język i miejscowe obyczaje. Prowadził szkołę w Gnieźnie i był kapelanem na dworze księcia Władysława Hermana. Po pewnym czasie powrócił do Niemiec. W 1102 roku został mianowany biskupem Bambergu. Mimo ciężkiej zimy Otton wszedł do swego miasta boso i w szacie pokutnej, co wywarło duże wrażenie na wiernych. Otton musiał się wyróżniać wśród biskupów niemieckich dużym taktem i zmysłem politycznym, skoro powierzano mu delikatne misje pokojowe między kolejnymi królami niemieckimi a papieżami. Jako biskup Otton okazał się dobrym organizatorem diecezji. Zachował jedność z papieżem w czasie jego sporu z cesarzem. Czuwał nad wolnością Kościoła w swojej diecezji. Troszczył się o reformę kleru i o karność w klasztorach. Zasłużył sobie na przydomek „ojca zakonów”, bo założył 15 dużych i 6 mniejszych klasztorów.

Jednak największym jego dziełem było nawrócenie Pomorza. Otton ponownie przyjechał do Polski na zaproszenie władcy polskiego, Bolesława Krzywoustego, który pokonał Pomorzan i rozciągnął swoje panowanie po Bałtyk, Szczecin i wyspę Wolin. W 1124 Otton wyruszył na Pomorze wraz z 20 kapłanami, a ponadto wziął sobie do pomocy ludzi świeckich i skorzystał z książęcej eskorty. Książę Szczecina, Warcisław, jego żona i brat oraz możni przyjęli chrzest. Po początkowych problemach zrobiła to także ludność pomorska. W ciągu ośmiu miesięcy Otton ochrzcił 22 tysiące Pomorzan. Podczas kolejnej misji założył 14 ośrodków duszpastersko-misyjnych, wyposażył je w sprzęt liturgiczny, stworzył zręby organizacji kościelnej. Otton zmarł w Bambergu 30 czerwca 1139 r.

za: brewiarz.pl


liczba odsłon: 2056 | dodano: 2014-07-01 10:14:38

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Dobre strony

Z Chrystusem

www.zchrystusem.pl - forum katolickie dla ludzi chcących w przyjaznej i kulturalnej atmosferze porozmawiać o wierze chrześcijańskiej i nie tylko.

www.hli.org.pl - Human Life International Polska. Prolife news.

www.rekolekcje.info - Rekolekcje z franciszkanami w Białym Dunajcu

www.milujciesie.org.pl - dobra księgarnia, nie tylko dla młodych, i do tego niedroga :) a oprócz książek także koszulki

www.katecheza.info - katecheza wirtualna

Fotogalerie

XX Marsz dla Życia przeszedł ulicami Szczecina!

Ulicami miasta już po raz 20 przemaszero...

ADM Wolin 2023 - koncert Siewców Lednicy

Pierwszy dzień naszego wspólnego ...

ADM Wolin 2023 - warsztaty tematyczne

Uczestnicy tegorocznych Archidiecezjalne...

blog ichtis

Facebook