Świat toruńskiego piernika |
Już od 12 lipca w gmachu głównym Muzeum Narodowego w Szczecinei trwać będzie niezwykła wystawa interaktywna, której celem jest zapoznanie się z rzemiosłem piernikarskim oraz fenomenem wypieku toruńskiego smakołyku.
Toruńskie pierniki, specjał kulinarny, to słynne wypieki, wyrabiane przez piekarzy od prawie 700 lat. Rozsławiły oraz sławią miasto Toruń w całej Polsce i w Europie. Wystawa zaaranżowana jest formie średniowiecznej kogi, która stanowiła podstawowy typ statku Hanzy. W uzupełnieniu ekspozycji znajduje się stanowisko dawnego sklepu i piec do wypieku pierników.
W trakcie zwiedzania wystawy uczestnik otrzyma odpowiedź na pytania: Skąd pochodzi słowo piernik? Jak przed wiekami pieczono ciasto? Czym są kolendra, kardamon, cynamon? Jak wyglądały formy piernikowe? Kto produkował toruńskie smakołyki? Wystawie będą towarzyszyły warsztaty edukacyjne, w trakcie których będzie można samemu wyrobić ciasto, dodając do niego odpowiednie przyprawy, wybrać ozdobne formy i nadzorować pieczenie, słuchając jednocześnie legend.
Wernisaż: 12 lipca 2011, godz. 12.00, wstęp wolny.
Gmach Główny Muzeum Narodowego w Szczecinie, ul. Wały Chrobrego 3
Wystawa czynna: do 18 września 2011.
Bilety: 10 zł normalny/ 5 zł ulgowy/ czwartek bezpłatny.
Godziny otwarcia: wtorek–piątek, 10.00–18.00; sobota–niedziela, 10.00–16.00.