Dziś: wtorek, 18 czerwca 2024
Imieniny: Elżbieta, Paula, Marek

  • Co będzie - aktualności
  • kontakt

Śpiochy w trupie czaszki, rajstopki z trumnami
Nie mogę wyświetlić obrazka

Moja siedmioletnia córka na urodziny otrzymała między innymi: torebkę „zombie”, pamiętnik z diamentową czaszką, pamiętnik z motywem „w trupy” i trupi budzik… Czy ludzie już w ogóle nie widzą, co kupują i zupełnie się nie zastanawiają komu…? – wypowiedź jednej z internautek przytacza ks. Sławomir Kostrzewa w artykule „Dzieci ubrane w śmierć”. Tekst ukazał się w listopadowo – grudniowym numerze „Polonia Christiana”, który właśnie trafił do sprzedaży.

Tekst „Dzieci ubrane w śmierć” to ostrzeżenie dla rodziców i wychowawców, którzy naiwnie wierzą, że symbole znajdujące się na dziecięcych ubraniach nie mają wpływu na psychikę maluchów. Oswajanie dzieci z motywami śmierci odbiera im nadzieję, radość, beztroskę i poczucie bezpieczeństwa. – ostrzega ks. Kostrzewa. Obecność tych uczuć jest niezbędna dla prawidłowego rozwoju psychiki dziecka i jego duchowości. Ich brak połączony z epatowaniem symboliką demoniczną lub turpistyczną to wstęp do niewiary w dobroć i wszechmoc Boga, to podważenie wiary w obecność obiektywnego źródła dobra i piękna, to narastające poczucie strachu, zagrożenia i wszechpotęgi śmierci – dodaje duchowny.

Najnowszy numer „Polonia Christiana” poświęcony jest teologii wyzwolenia. Sens i genezę ideologii, która zrodziła się na niemieckich uniwersytetach, a rozpowszechniła w Ameryce Południowej i Środkowej, wyjaśnia ks. prof. Tadeusz Guz, kierownik Katedry Filozofii Prawa na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II. Ks. prof. Guz mówi: Istotę owej teologii stanowi próba połączenia treści objawienia chrześcijańskiego w Osobie Jezusa Chrystusa i obudowanej na tym objawieniu treści świętej nauki Kościoła rzymskokatolickiego z ideologią socjalizmu i komunizmu Marksa, Engelsa i Lenina. Dlatego teologia wyzwolenia to przykład par excellence wewnętrznej sprzeczności.

Julio Loredo zauważa, że w ostatnim czasie teologia wyzwolenia często gości na łamach gazet (artykuł pt. „Dla ubogich czy dla ubóstwa?”), Bogusław Bajor przypomina zjawisko wcielających teologię wyzwolenia w czyn księży-partyzantów („W co wierzysz? W guerillę!”), a Krystian Kratiuk przypomina, iż „Watykan potępia ideologię wyzwolenia”.

Zapytany, czy teologia wyzwolenia wciąż jest żywa i groźna, Ks. prof. Guz odpowiada bez wahania: nie daj Boże, żeby teologia wyzwolenia rozprzestrzeniła się na inne kontynenty. Jeszcze bardziej krytyczny jest Jerzy Wolak, który w artykule „Istota teologii wyzwolenia” pisze: Teologia wyzwolenia to nic innego jak komunistyczna agentura wewnątrz Kościoła. Żeby tego nie dostrzegać, trzeba nie mieć oczu; żeby tego nie rozumieć, trzeba nie mieć mózgu; żeby to propagować, trzeba mieć – i to bardzo dużo – złej woli

W numerze także ciekawe teksty na inne tematy:
- Jakub Majewski, twórca gier komputerowych, pisze o tym, dlaczego większość produkowanych współcześnie gier jest bardzo sprzeczna z katolickim punktem widzenia („Przekłamana rzeczywistość”);
- Monika Gabriela Bartoszewicz zauważa, że katolickie uczelnie w Europie otwierają się na Islam i dostosowują ofertę edukacyjną do jego wyznawców („Islam na katolickiej uczelni”);
- Marcin Jendrzejczak zastanawia się nad przyszłością Polski, w której dzietność jest niższa niż w stosujących politykę jednego dziecka Chinach („Naród bez przyszłości”);
- Grzegorz Kucharczyk przypomina postać C. S. Lewisa, autora „Opowieści z Narnii”, jednego z najwybitniejszych twórców powieści chrześcijańskiej.

Warto sięgnąć po listopadowo–grudniowy numer pisma! Dwumiesięcznik „Polonia Christiana”jest dostępne w salonach prasowych Empik, Ruch, Inmedio, Garmond, Kolporter, a także prenumeracie i księgarni wydawcy: ksiegarnia.piotrskarga.pl. Więcej informacji znaleźć można na stronie internetowej: www.pismo.poloniachristiana.pl oraz na facebookowym profilu pisma: www.facebook.com/PoloniaChristiana.

 

 


liczba odsłon: 1519 | dodano: 2013-11-06 11:24:33

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Dobre strony

Z Chrystusem

www.zchrystusem.pl - forum katolickie dla ludzi chcących w przyjaznej i kulturalnej atmosferze porozmawiać o wierze chrześcijańskiej i nie tylko.

www.hli.org.pl - Human Life International Polska. Prolife news.

www.rekolekcje.info - Rekolekcje z franciszkanami w Białym Dunajcu

www.milujciesie.org.pl - dobra księgarnia, nie tylko dla młodych, i do tego niedroga :) a oprócz książek także koszulki

www.katecheza.info - katecheza wirtualna

Fotogalerie

ADM Wolin 2024 - foto

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z A...

XX Marsz dla Życia przeszedł ulicami Szczecina!

Ulicami miasta już po raz 20 przemaszero...

ADM Wolin 2023 - koncert Siewców Lednicy

Pierwszy dzień naszego wspólnego ...

blog ichtis

Facebook