Dziś: niedziela, 25 lutego 2024
Imieniny: Wiktor, Cezary, Zygfryd

  • Co będzie - aktualności
  • kontakt

Radio Wolność
Ruszyło Radio Wolność! Przemówienia papieskie, kronika pielgrzymki do Polski, audycje dokumentalne poświęcone życiu i posłudze Karola Wojtyły, ponadto debaty i cykle publicystyczne, odcinki literackie.

Wspomnienia m.in. prof. Władysława Bartoszewskiego, ks. Bogdana Bartołda, czy prof. Zbigniewa Stawrowskiego oraz goście specjalni. Wszystko to czeka na słuchaczy „Radia Wolność” w dniach 2-30 czerwca na falach radiowych 94,9 MHz i w internecie na stronie http://www.centrumjp2.pl/6czerwca/radio.html .  

2 czerwca mija 30 lat od momentu, gdy Jan Paweł II po raz pierwszy jako papież – pielgrzym przybył do swojej Ojczyzny. Ta pierwsza wizyta apostolska w Polsce zapoczątkowała wielką zmianę: przejście od zniewolenia ku wolności. Na tę okoliczność w audycjach „Radia Wolność” autorzy wracać będą do chwil sprzed trzydziestu lat, spróbują także opatrzyć wspomnienia komentarzem, spojrzeć na nie z dzisiejszej perspektywy – przede wszystkim w kontekście doświadczenia wolności w różnych wymiarach. 

Według Anny Olesiak, kierownika Mediateki Centrum Myśli Jana Pawła II, koordynatorki projektu - „Radio Wolność” nie jest tylko radiem wspomnieniowym, ale okazją do słuchania słów Papieża dzisiaj, oraz inspiracją do refleksji nad wolnością swoją i innych, a także  próbą spojrzenia na wydarzenia historyczne i społeczne w Polsce przez ostatnie 30 lat .  

Ramówka „Radia Wolność” wzbogacona będzie o dobrą muzykę w różnorodnych stylach. Można będzie posłuchać piosenek sprzed trzech dekad, ale także klasyki ostrego rocka czy popu i dzisiejszych hitów. Zaprezentujemy listę przebojów kompozycji związanych z wolnością, a wieczorem i nocą będzie można posłuchać utworów napisanych do poezji Karola Wojtyły, a także kompozycji muzyki poważnej dedykowanych Ojcu Świętemu – dodaje Olesiak. 


Czas nadawania został podzielony na dwie części:


I. Dni pielgrzymki: 2–9 czerwca
Przeniesiemy się 30 lat wstecz, by posłuchać kroniki papieskiej pielgrzymki. W czasie historycznym trwania kolejnych papieskich spotkań pojawi się audycja komentująca, co Papież robił o danej godzinie. Materiały opatrzone będą fragmentami homilii, wspomnieniami i współczesnymi komentarzami.

II. Dni po pielgrzymce: 10–30 czerwca
Usłyszymy najlepsze materiały archiwalne, a także powtórki z najciekawszych momentów
pielgrzymki.


AUDYCJE CYKLICZNE
1. Krzysztof Skowroński (Radio Wnet) poprowadzi debatę o wolności 2 czerwca. W ciągu miesięcznej emisji usłyszymy również inne jego audycje.

2. Artur Moczarski (Radio Vox) w programie „WOLNO BYĆ WOLNYM”: rozmowy z ludźmi polityki, sportu, kultury i sztuki (pisarze, dziennikarze, aktorzy, muzycy, satyrycy, reżyserzy); codzienna rozmowa ma pomóc słuchaczom usłyszeć o WOLNOŚCI OD… i WOLNOŚCI DO…; wychodząc od wspomnień sprzed trzydziestu i dwudziestu lat, autor i jego goście dotykać będą tematu WOLNOŚCI OSOBISTEJ.
Artur Moczarski zaprezentuje też cykl miniatur radiowych (5 minut) „27 wiosen”, przypominający istotne wydarzenia z pontyfikatu Jana Pawła II.

3. Rafał Porzeziński (TVP) w porannym paśmie RADIA WOLNOŚĆ – „UŚMIECH WOLNOŚCI”:
wspomnienia dwóch osób z najbliższego otoczenia Jana Pawła II: Wandy Półtawskiej i kardynała Stanisława Dziwisza; znajdą się tu takŜe fragmenty homilii Ojca Świętego w minicyklu „Katecheza dziejów”, jego wiersze, kalendarium I pielgrzymki, świadectwa w cyklu „Na własne oczy”, a także „Wiadomości Wolności” przygotowywane przez Patrycję Michońską-Dynek, z których dowiemy się o wydarzeniach związanych z obchodami 30. rocznicy pielgrzymki Jana Pawła II do Polski (w dniach 2–9 czerwca).

4. Jacek Kaniewski (Centrum Myśli Jana Pawła II) w cyklu audycji „MIŁOŚĆ WYZWOLONA”: o miłości, ciele, seksualności w kontekście rewolucyjnego nauczania Jana Pawła II; rozmawiamy wprost, bez „owijania w bawełnę”, ale po to, żeby dokładnie wytłumaczyć, a nie żeby się z kimś spierać.

5. Agnieszka Porzezińska (magazyn „Familia”) w audycji „WOLNOŚĆ SŁOWA”: dwudziestominutowe cykliczne rozmowy z Ernestem Bryllem (o PRL-u, przemianach, sierpniu, nowej rzeczywistości i o tym co dał nam Jan Paweł II) oraz z ks. Michałem Muszyńskim (w oparciu o czytania liturgiczne z danego dnia pielgrzymki, a po jej zakończeniu – z kolejnych wizyt Jana Pawła II w Polsce).


liczba odsłon: 4064 | dodano: 2009-05-31 13:36:27

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Dobre strony

Z Chrystusem

www.zchrystusem.pl - forum katolickie dla ludzi chcących w przyjaznej i kulturalnej atmosferze porozmawiać o wierze chrześcijańskiej i nie tylko.

www.hli.org.pl - Human Life International Polska. Prolife news.

www.rekolekcje.info - Rekolekcje z franciszkanami w Białym Dunajcu

www.milujciesie.org.pl - dobra księgarnia, nie tylko dla młodych, i do tego niedroga :) a oprócz książek także koszulki

www.katecheza.info - katecheza wirtualna

Fotogalerie

ADM Wolin 2023 - koncert Siewców Lednicy

Pierwszy dzień naszego wspólnego ...

ADM Wolin 2023 - warsztaty tematyczne

Uczestnicy tegorocznych Archidiecezjalne...

ADM Wolin 2023 - obiad i Plac przed Biblioteką

Gościnne progi Biblioteka Publiczna Gmin...

blog ichtis

Facebook