Dziś: niedziela, 25 lutego 2024
Imieniny: Wiktor, Cezary, Zygfryd

  • Co będzie - aktualności
  • kontakt

Przemijanie…

 

 

Gdy poproszono mnie, o napisanie czegoś, na temat przemijania – pomyślałam – phi drobnostka. Ale gdy usiadłam z piórem w ręku, żeby coś napisać, okazało się, że to wcale nie jest drobnostka… no bo przemijanie to czas, to wydarzenia z przeszłości, czyli w skrócie temat od dinozaurów do dziś – ojej – to chyba dużo?! Może skupię się na samym czasie, bo jeżeli chodzi o wydarzenia, to ja nie lubię za bardzo liczyć kart historii – dobrze, że wiem, iż chrzest Polski był, pod Grunwaldem Jagiełło dzielnie poprowadził swoją drużynę do zwycięstwa, prawie jak Leo Beenhakker wygrał z Azerbejdżanem. Były dwie wojny światowe (nawet daty kojarzę), i ludzie tacy jak: Mieszko I, Bona i Napoleon, Piłsudski i Maria Skłodowska – Curie. Pozostałych znacie, więc nie będę wymieniać.


 
A wracając do czasu – to istnieją dwie grupy ludzi: jedni uważają, że czas leci jak woda: szybko mija, nie zatrzymuje się, pędzi z nurtem wydarzeń, nie cofa się przed niczym; ci drudzy zaś uważają, że czas jest jak spadający piasek niekończącej się klepsydry – powoli spada ziarnko po ziarnko – tak jak wolno idzie minuta za minutą, że czas się nigdzie nie spieszy, ospale idzie do przodu. Tak się zastanawiam, w której grupie osób jestem… bo chciałabym postawić jakąś tezę i ją udowodnić, ale w przypadku tego tematu, ciężko jest mi stanąć po jednej stronie barykady. Może czas naprawdę goni do przodu, a ja tego nie dostrzegam, bo sama biegnę jak szalona za białym królikiem (wyimaginowanym celem moich pragnień) jak Alicja z Krainy Czarów. Z drugiej zaś strony, 24 godziny doby, to dużo; bo w tej dobie znajduję czas na sen (nie zawsze ośmio godzinny – ale sen), mam czas na naukę, na „godzinną” rozmowę przy kawie z nim lub z nią, jest czas na odpoczynek, na obiadek, na spacer z psem, na porządki, na napisanie listu i na… przecież tyle tego jest.
 

Czas mimo wszystko przemija, takie panta rehi i chyba będę się trzymała tezy, że czas wyznacza nam drogę działania od wczoraj do jutro. Nie spornym faktem jest wczoraj – bo „to już było i nie wróci więcej” – tak śpiewano w jednej z piosenek. Przeminęło, nie ma co ukrywać: faktów i zdarzeń cofnąć się już nie da, można jedynie ich konsekwencje sprowadzić na inny tor. Między wczoraj, a jutro jest jeszcze dziś – ale dziś też już przeminęło, bo miedzy czwartą, a piątą rano spałam, bo o ósmej byłam już po śniadaniu, a poranek w radio i tv trwa co najmniej od godziny, więc to wszystko co jest dziś – mija. Ale co z jutrem? Ono jeszcze nie minęło! To ważne, bo można je jeszcze zaplanować – nie myślę raczej o locie w kosmos, bo mnie nie stać, zresztą mam lęk wysokości, rany to co by było w kosmosie?!? Ale jutro mogę wszystko – to nic, że przeminie, ale ten czas jest, jest częścią mnie, gdyż to co było – było moje – to ja mogłam zrobić z czasem co chciałam i nadal mogę, bo znów będzie jutro. Czas wyznacza nam naszą drogę do dążenia ku marzeniom, planom, celom, najczęściej przez wysiłek i trud, ale to też minie, bo czas odsłoni uśmiech sukcesu. Czas to nasz przyjaciel i nasz największy wróg, czy się z nim zaprzyjaźnię, czy pokłócę, on będzie zależny ode mnie, a ja od niego. Złączeni na zawsze – ja i czas – może warto dać mu szansę, bo skoro on przemija to ja też. Ale dzięki niemu mogę trwać wiecznie. Polubiłam swój czas (czasem się nie dogadujemy), ale nie jest istotne czy on pędzi, czy czołga się jak żółw, ważne, że wyznacza drogę, że był, jest i będzie i że ma wpływ na nasze plany i spotkania. To przemijanie nie jest takie straszne, wręcz przeciwnie – jak długo chcielibyście mieć 5 lat?? Dziś 20 za rok 21, a wiecie jak miło będziecie wspominać szaleństwa młodości z wieku 63 lat z wnuczkami na kolanach. Czas to piękny dar – nie marnujmy go i nie spychajmy na dalszy plan. Uszanujmy go nawet, a może zwłaszcza za cechę jego przemijania.

 

 

 

Asik

 


liczba odsłon: 3386 | dodano: 2007-11-16 17:54:07

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Dobre strony

Z Chrystusem

www.zchrystusem.pl - forum katolickie dla ludzi chcących w przyjaznej i kulturalnej atmosferze porozmawiać o wierze chrześcijańskiej i nie tylko.

www.hli.org.pl - Human Life International Polska. Prolife news.

www.rekolekcje.info - Rekolekcje z franciszkanami w Białym Dunajcu

www.milujciesie.org.pl - dobra księgarnia, nie tylko dla młodych, i do tego niedroga :) a oprócz książek także koszulki

www.katecheza.info - katecheza wirtualna

Fotogalerie

ADM Wolin 2023 - koncert Siewców Lednicy

Pierwszy dzień naszego wspólnego ...

ADM Wolin 2023 - warsztaty tematyczne

Uczestnicy tegorocznych Archidiecezjalne...

ADM Wolin 2023 - obiad i Plac przed Biblioteką

Gościnne progi Biblioteka Publiczna Gmin...

blog ichtis

Facebook