Posłaniec - marzec 2010 |
Procesy integracji, wymiany ekonomicznej i komunikacji nabrały przyspieszenia na niespotykaną dotychczas skalę. Na tle tego "pejzażu" jeszcze wyraźniej odsłaniają się kontrasty naszej cywilizacji. Z jednej strony jesteśmy świadkami sofistycznych technologii i osiągnięć w różnych dziedzinach życia. Z drugiej strony nie możemy sobie poradzić z podstawowym problemem głodu i nędzy w wielu zakątkach świata. Jak zauważa Benedykt XVI w swojej ubiegłorocznej encyklice Caritas in veritate, głód zależy nie tyle od niewystarczających zasobów materialnych, ile raczej od braku struktur zapewniających dostęp do pożywienia i wody.
Sprawie relacji między sprawiedliwością i równością poświęcamy kilka tekstów. Zachęcam do lektury wywiadu z ks. prof. Piotrem Mazurkiewiczem, Sekretarzem Generalnym Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej COMECE, który mówi o interesujących nas problemach z punktu widzenia Brukseli, Warszawy oraz nauki społecznej Kościoła w szerszym kontekście sytuacji chrześcijaństwa w Europie. Również teksty ks. Andrzeja Sarnackiego SJ, ks. Krzysztofa Mądela SJ oraz ks. Krzysztofa Ołdakowskiego SJ pomogą nam poznać bliżej zjawisko globalizacji i szukać odpowiedzi na pytanie, jak można bardziej sprawiedliwie urządzić nasz świat.
Liturgiczny okres Wielkiego Postu wyznacza co roku drogę prowadzącą do spotkania z ukrzyżowanym i zmartwychwstałym Panem. Jest to droga odkrywania prawdy o nas samych, o naszych ograniczeniach i niewiernościach, ale także o godności człowieka i jego powołaniu do życia w miłości. Na tej drodze towarzyszy nam zawsze Jezus Chrystus. Ofiaruje nam szansę przebaczenia i pojednania. Stąd ostatnia zachęta: warto przeczytać tekst ks. Andrzeja Batorskiego SJ o spotkaniu z Bożym miłosierdziem w sakramencie spowiedzi.
Przeczytaj artykuł z tego numeru: Spotkanie z Bożym Miłosierdziem.