Dziś: niedziela, 21 kwietnia 2024
Imieniny: Anzelm, Bartosz, Feliks

  • Co będzie - aktualności
  • kontakt

Pieśń Sprawiedliwości - premiera nowego utworu zespołu niemaGOtu
Nie mogę wyświetlić obrazka

Alleluja, Chrystus zmartwychwstał! My zaś z tej okazji przedstawiamy najnowszy efekt pracy zespołu niemaGOtu pt. "Pieśń Sprawiedliwości". W załączeniu także tekst utworu oraz słowo komentarza jego autora.

 

 

 

– Tak jak “Marana Tha” było dla nas programem na tamten czas, tak teraz jest to “Pieśń sprawiedliwości” – mówi Kuba Blycharz, autor piosenki. Nowa piosenka niemaGOtu to zarazem pierwszy singiel z nadchodzącej nowej płyty.

To już kolejna piosenka “niemaGOtu” opowiadająca o zmartwychwstaniu. Kuba Blycharz przyznaje, że kiedy wymyślił nazwę dla zespołu, nie wiedział jeszcze, co się za tym kryje. – Byłem zatopiony w tajemnicy Bożego grobu i rozważałem prawdę, że całe zło, z którym się borykamy, Jezus złożył w grobie i tam zostawił. Byłem tym zachwycony. Jednak dziś historia zespołu i to, z jakim poznaniem przychodzi do nas Bóg, poszerza to rozumienie – mówi Kuba Blycharz. – Nazwa “niemaGOtu” dziś wydaje się prorocza, Bóg wypełnia swoje obietnice i o tym mówi “Pieśń sprawiedliwości”. Ten utwór pokazuje też, jak my mamy wobec zmartwychwstania się zachować – dodaje.

Jak mówi autor “Pieśni sprawiedliwości” warto zwrócić uwagę na napięcie między tekstem zwrotek i refrenu. W zwrotkach pokazany jest starotestamentalny obraz Boga i człowieka, który w niesamowity sposób przejmuje św. Paweł w Liście do Rzymian. Pokazuje on panoramicznie sens zmartwychwstania. Zwraca uwagę, że według Starego Testamentu wszyscy jesteśmy grzesznikami, bo urodziliśmy się w Adamie i jak długo jesteśmy w Adamie, jesteśmy potępieni. “Ale teraz – mówi św. Paweł – jawną się stała sprawiedliwość Boża niezależna od Prawa, poświadczona przez Prawo i Proroków. Jest to sprawiedliwość Boża przez wiarę w Jezusa Chrystusa dla wszystkich, którzy wierzą.” Św. Paweł pokazuje: tak, jesteśmy grzesznikami, ale teraz Bóg okazał swoją sprawiedliwość w Jezusie, w Nim pokazał swoją miłość do mnie. I na tym polega nawrócenie – kiedy Zły przychodzi i zaczyna nas oskarżać “zobacz, co zrobiłeś, co z Ciebie za chrześcijanin”, my mówimy “tak zgrzeszyłem, ale teraz Bóg okazał mi sprawiedliwość, odkupienie w Jezusie. Mój grzech nigdy nie niweczy miłości Boga do mnie; nigdy nie zwycięży. Grzesznik we mnie polegnie pod naporem tej miłości i dzięki niej powstanę jako sprawiedliwy Boga.

Tytuł nie od razu może nasuwać myśl, że “Pieśń sprawiedliwości” to utwór o odpuszczeniu grzechów. – Sprawiedliwość kojarzy nam się z karą. A Bóg okazał swoją sprawiedliwość odpuszczając nam grzechy przez śmierć Jezusa. To jest przesłanie, jakie zostawia nam św. Paweł w Liście do Rzymian – zwraca uwagę autor piosenki. Sprawiedliwy sędzia, który za dobre wynagradza, a za złe karze to wspaniały obraz Boga, który za wszelkie nasze zło ukarał swego Syna, zaś za wszelkie dobro, jakie jest dziełem Jego życia, chce nagrodzić nas, którzy jesteśmy w Jego Synu.

Zaskakujący może być dla słuchaczy koniec piosenki. Inwokacja po ostatnim refrenie “niewinny, godzien chwały i czci, sprawiedliwy Ty” nie jest bynajmniej zwrotem do Boga. – Spodziewam się, że w odpowiedzi na tę część piosenki może się pojawić bunt, że tylko Bóg jest godzien chwały i czci. Ale to naprawdę jest zwrot do każdego z nas, to Boży sąd nad człowiekiem – wyjaśnia Blycharz. – Bóg przyodziewa nas w szaty sprawiedliwości, w szaty swojego Syna. Bóg patrząc na mnie, widzi swojego Syna. Nie liczę się już ja jako “Kuba Blycharz”, ale ja jako “Kuba Blycharz w Chrystusie”. To jest też lekcja pokory, bo trzeba uznać prawdę o sobie, usunąć się i dać w sobie przestrzeń Panu Bogu do działania – dodaje. “Ja jestem czlowiekiem, ktory nie jestem w stanie się poprawić. Doświadczyłem tego bardzo mocno. Ale wierzę, że to jest robota Boga we mnie, a moją rolą jest stworzyć ku temu miejsce, żeby On działał. Wierzę, że na tym polega przemiana życia, że wchodząc w relację z Bogiem, ufając Jego obietnicom, ja uczę się odpuszczać i staję się jak On, bo daję mu miejsce w sobie – dodaje Kuba Blycharz.

W teledysku do piosenki występują członkowie zespołu oraz chór i dzieciaki niemaGOtu. Kuba Blycharz liczy jednak na wyrozumiałość odbiorców wobec braku chóru w nagraniu. – Tego samego dnia, kiedy mieliśmy nagrać chór w studiu, niestety wprowadzono stan zagrożenia epidemicznego i nagranie zostało odwołane – wyjaśnia. Z powodu epidemii przesunęły się też wszystkie nagrania chóru na nową płytę. W oczekiwaniu na krążek fani mogą wrócić do znanych już utworów niemaGOtu, które również pojawią się na płycie. Będą to m.in. “Biada, “Pieśń stworzenia” i “Pieśń świąteczna o wierności Boga”.  


TEKST I AKORDY:

[INTRO] Bm A G F# G A Bm A F#

[1.] Wszyscy pobłądziliśmy jak owce; Bm A
każdy z nas się zwrócił ku swej drodze, G F#
lecz Pan na Niego kładł winy nas wszystkich! G A Bm A F#
Wszyscy winni, wszyscy potępieni, Bm A
wszyscy chwały Bożej pozbawieni, G F#
pośród bezbożnych nasz grób, G A Bm
ale teraz: E

[REFREN]
Alleluja! Ten, co za nas umarł, wstał Bm D A Em G D
trzeciego dnia dla zbawienia nas! A Em G A D
Alleluja! Po prawicy Ojca siadł F# Bm G D
sprawiedliwy Sędzia! A E

[BREAK] Bm D A Em Bm D A Em

[2.] Kto z nas ujdzie przed karzącym gniewem?
Kto rodzącym dobry owoc drzewem?
Kto sprawiedliwym przed Bogiem najczystszym?
Na nic próby, na nic staranie –
Prawo nie sprawi, byś prawym był przed Panem,
tylko wykaże Ci grzech,
lecz pamiętaj:

[REFREN] x 2

[BRIDGE]
Złóż więc, Jeruzalem B Em D A
szatę smutku i utrapienia swego,
a płaszczem okryj się B Em D A
sprawiedliwości danej Ci przez Boga twego,
On bowiem piękno twe B Em D A
pokazać wszystkim chce, zachwycić niebo,
więc już nie lękaj się, nie! bowiem teraz: B Em D A F#

[REFREN] x 2

[OUTRO]
Ooo, niewinny! Bm D A Em
Ooo, godzien chwały i czci! Bm D A Em
Ooo, sprawiedliwy! Bm D A Em
Ooo, Ty! Bm D A Em

 

Załączniki


liczba odsłon: 626 | dodano: 2020-04-14 14:38:23

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Dobre strony

Z Chrystusem

www.zchrystusem.pl - forum katolickie dla ludzi chcących w przyjaznej i kulturalnej atmosferze porozmawiać o wierze chrześcijańskiej i nie tylko.

www.hli.org.pl - Human Life International Polska. Prolife news.

www.rekolekcje.info - Rekolekcje z franciszkanami w Białym Dunajcu

www.milujciesie.org.pl - dobra księgarnia, nie tylko dla młodych, i do tego niedroga :) a oprócz książek także koszulki

www.katecheza.info - katecheza wirtualna

Fotogalerie

XX Marsz dla Życia przeszedł ulicami Szczecina!

Ulicami miasta już po raz 20 przemaszero...

ADM Wolin 2023 - koncert Siewców Lednicy

Pierwszy dzień naszego wspólnego ...

ADM Wolin 2023 - warsztaty tematyczne

Uczestnicy tegorocznych Archidiecezjalne...

blog ichtis

Facebook