Dziś: środa, 24 lipca 2024
Imieniny: Kinga, Krystyna, Olga

  • Co będzie - aktualności
  • kontakt

„Pierogi” - spektakl o... wolności
W szczecińskiej Manuartefakturze gościnnie wystąpi Teatr UHURU z Gryfina. Spektakl „Pierogi”, w reżyserii Janusza Janiszewskiego, zdobył I nagrodę, przyznawaną przez profesjonalne jury oraz Nagrodę Publiczności, przyznawaną przez Jury Młodych na III SOFFT 2009, który odbył się w Szczecinie od 11 do 14 czerwca 2009 r. Łukasz Ziemski, występujący w tym spektaklu, otrzymał na SOFFT 2009 nagrodę aktorską.

O możliwości wyboru, o negacji i prawie do zaprzeczenia, ale i akceptacji tego, co uważamy za słuszne i przyjmujemy jako własne. To także spektakl o wierze i możliwości odrzucenia wszelkiej wiary, negacji Boga czy religii czy jakiejkolwiek publicznie głoszonej „prawdy”. Aktorzy jednak podchodzą do tych spraw z dużym dystansem i humorem, poprzez ironiczną zabawę. Czasami ma się wrażenie, że jest to raczej jakaś zgrywa, młodzieńczy wygłup niż poważna próba ujęcia trudnego tematu. „Pierogi” to także próba określenia i uchwycenia specyfiki czasów, w których żyjemy oraz stosunku młodych ludzi do tak zwanych „odwiecznych prawd”, tradycji i wiary. Nasze czasy to - z jednej strony - czasy wolności (możliwość kształtowania i wyrażania własnego światopoglądu) z drugiej strony także - czasy ideologicznego zamętu, tworzenia się przeróżnych, często skrajnych ideologii, sekt, wyznań, naukowych teorii czy po prostu zwykłych bzdur.

Żyjemy w czasach „pierogów” - bo do pierogów możesz włożyć dowolne nadzienie, takie, które ci odpowiada. „Bo do pierogów możesz dodać wszystko, co lubisz, jak czegoś nie lubisz, to to wyrzucasz, albo tego po prostu nie dodajesz... tak jak z siebie wyrzucasz to, co ci się nie podoba...” - jak mówi jedna z bohaterek spektaklu.


Na spektakl Teatru UHURU "Pierogi" oraz wernisaż wystawy fotograficznej Małgorzaty Matuszewskiej i Mariusza Krawczyka „Pierogi a’la Fotomanu” zapraszamy 20 listopada 2009 r. (tj. piątek) o godzinie 19:00 do Centrum Kultury Manuartefaktura, przy ul. Witkiewicza 64 w Szczecinie. Wstęp wolny.

  

Kilka słów o teatrzeUHURU

Teatr UHURU powstał w 1997 w Młodzieżowym Domu Kultury w Gryfinie (obecnie Gryfiński Dom Kultury). Założycielem i kierownikiem artystycznym teatru jest Janusz Janiszewski – były aktor szczecińskiego Teatru KANA, reżyser, polonista i pedagog teatralny. Od 12 lat Teatr UHURU w ramach pracowni teatralnej współpracuje z zagranicznymi - głównie z niemieckimi ośrodkami kultury, uczestnicząc w projektach wymiany młodzieży oraz współorganizując międzynarodowe warsztaty teatralne.

Teatr ma na swoim koncie kilkanaście przedstawień. Największe uznanie przyniosły mu takie spektakle jak: „Pewna mucha”, „Polly i Molly”, „Ciało”, widowisko plenerowe „Apocalypsis” oraz najnowszy spektakl „Pierogi”. Współtwórczynią sukcesów teatru jest Violina Janiszewska - współpraca reżyserska i scenariuszowa, kostiumy i scenografia. Wszystkie przedstawienia od początku istnienia teatru są spektaklami autorskimi.

Teatr jest laureatem wielu ogólnopolskich festiwali młodego teatru offowego. Obecnie od kilku lat grupę  tworzą najmłodsi i początkujący aktorzy. Poza twórczością sceniczną do znanych inicjatyw Teatru UHURU należy stworzenie i organizacja takich projektów artystycznych jak: Gryfińskie Spotkania Teatralne „Karton”, Festiwal „Na moście” i obecnie Festiwal Intymnych Form Artystycznych „FIFART”. Na co dzień teatr pracuje na Scenie pod lwami, małej scenie teatralnej stworzonej przez zespół i zaadaptowanej na potrzeby teatru 5 lat temu w Pałacyku pod lwami przy ul. Chrobrego 48).  

 


liczba odsłon: 2736 | dodano: 2009-11-18 15:35:16

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Dobre strony

Z Chrystusem

www.zchrystusem.pl - forum katolickie dla ludzi chcących w przyjaznej i kulturalnej atmosferze porozmawiać o wierze chrześcijańskiej i nie tylko.

www.hli.org.pl - Human Life International Polska. Prolife news.

www.rekolekcje.info - Rekolekcje z franciszkanami w Białym Dunajcu

www.milujciesie.org.pl - dobra księgarnia, nie tylko dla młodych, i do tego niedroga :) a oprócz książek także koszulki

www.katecheza.info - katecheza wirtualna

Fotogalerie

ADM Wolin 2024 - foto

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z A...

XX Marsz dla Życia przeszedł ulicami Szczecina!

Ulicami miasta już po raz 20 przemaszero...

ADM Wolin 2023 - koncert Siewców Lednicy

Pierwszy dzień naszego wspólnego ...

blog ichtis

Facebook