Dziś: środa, 24 lipca 2024
Imieniny: Kinga, Krystyna, Olga

  • Co będzie - aktualności
  • kontakt

Papież zaleca „duchowe lekarstwo” z Polski
Nie mogę wyświetlić obrazka

Na zakończenie niedzielnego spotkania z wiernymi na modlitwie Anioł Pański 17 listopada papież Franciszek zachęcił wiernych do odmawiania Koronki do Miłosierdzia Bożego i do wzięcia z sobą, przy opuszczaniu Placu św. Piotra, szkatułek z Koronką.

Jak się ocenia, obecni tam wolontariusze rozdali ok. 25 tys. takich pudełeczek z różańcami-koronkami, obrazkami Jezusa Miłosiernego i tekstem modlitwy. Okazuje się, że Ojca Świętego namówili do tej wypowiedzi jego jałmużnik abp Konrad Krajewski i – pośrednio – metropolita gdański abp. Sławoj Leszek Głódź.

Jak podał włoski dziennik internetowy korazym.org, wszystko zaczęło się jesienią 2011 w Gdańsku od pomysłu seminarzysty Błażeja Kwiatkowskiego, który chciał jakoś upamiętnić dzień skupienia dla młodych ludzi w swoim seminarium duchownym w tym mieście. „Pomyśleliśmy, aby zaproponować Koronkę do Miłosierdzia Bożego, ale w sposób nietypowy: w pudełku, w jakim są lekarstwa” – wspomina swój pomysł młody kleryk. Zaznaczył, że włożono tam jeszcze obrazek Chrystusa Miłosiernego, fragmenty Dzienniczka św. Faustyny i krótką ulotkę wyjaśniającą „sposób użycia”, a więc jak się odmawia Koronkę, podobnie jak instrukcja stosowania lekarstwa. Zamieszczona w pudełeczku „instrukcja” wyjaśniała, że „lekarstwo” to nie ma daty ważności ani przeciwwskazań, a w razie wątpliwości wystarczy skonsultować się z księdzem, siostrą zakonną lub katechetą. Specyfikowi” nadano nazwę „misericordina”. „Całość nazwaliśmy lekarstwem duchowym, gdyż właśnie modlitwa i Miłosierdzie Boże są dla duszy ludzkiej tym, czym lekarstwo dla ciała. Jest tu także odniesienie do serca w znaczeniu duchowym i moralnym” – wyjaśnił kleryk.

Podczas pobytu w Watykanie metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź opowiedział o całej sprawie abp. Krajewskiemu, który przedstawił to Ojcu Świętemu, on zaś odniósł się entuzjastycznie do tej inicjatywy. Zachęcił – jak to było widać podczas dzisiejszego południowego spotkania z wiernymi na Placu św. Piotra – swych słuchaczy do korzystania z tego szczególnego „lekarstwa”, dodając, że jest to sposób „skonkretyzowania owoców Roku Wiary”. Watykańska odmiana „preparatu” ma dwie cechy szczególne. W środku znajduje się prawdziwy różaniec papieski z herbem Franciszka, wykonanym przez ten sam zakład na Północy Włoch, który robi te różańce, choć w nieco prostszej postaci w porównaniu z tymi, które Ojciec Święty wręcza swym gościom podczas audiencji prywatnych w Pałacu Apostolskim. Na opakowaniu – tak jak na „zwykłych” pudełkach z lekarstwami – umieszczono stylizowane czerwone serce, z fragmentem elektrokardiogramu, ale opasane cierniami. Towarzyszą temu, podobnie jak w wersji polskiej, instrukcje użycia: czym jest Miłosierdzie Boże, jak je stosować, dawkować, przeciwwskazania itp.

kg (KAI/korazym.org) / Watykan


liczba odsłon: 1940 | dodano: 2013-11-20 14:57:31

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Dobre strony

Z Chrystusem

www.zchrystusem.pl - forum katolickie dla ludzi chcących w przyjaznej i kulturalnej atmosferze porozmawiać o wierze chrześcijańskiej i nie tylko.

www.hli.org.pl - Human Life International Polska. Prolife news.

www.rekolekcje.info - Rekolekcje z franciszkanami w Białym Dunajcu

www.milujciesie.org.pl - dobra księgarnia, nie tylko dla młodych, i do tego niedroga :) a oprócz książek także koszulki

www.katecheza.info - katecheza wirtualna

Fotogalerie

ADM Wolin 2024 - foto

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z A...

XX Marsz dla Życia przeszedł ulicami Szczecina!

Ulicami miasta już po raz 20 przemaszero...

ADM Wolin 2023 - koncert Siewców Lednicy

Pierwszy dzień naszego wspólnego ...

blog ichtis

Facebook