Dziś: środa, 6 grudnia 2023
Imieniny: Mikołaj, Emilian, Leontyna

  • Co będzie - aktualności
  • kontakt

Ogólnopolski Zlot KSM na Jasnej Górze
Nie mogę wyświetlić obrazka

Ponad 1200 KSM-owiczów zawierzyło Matce Bożej na Jasnej Górze swoje Stowarzyszenie. W sobotę, 24 lutego, Jasna Góra wypełniła się młodymi ludźmi związanymi z Katolickim Stowarzyszeniem Młodzieży. Na Zlot KSM zjechali się młodzi z całej Polski.

– Postanowiliśmy na poprzedniej Krajowej Radzie KSM w Rzeszowie, że zawierzymy Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Matce Bożej. Nie wiedzieliśmy, że nawiązujemy do tak bogatej historii – powiedział ks. Andrzej Lubowicki, Generalny Asystent KSM – W 1938 r. tu, na Jasnej Górze, zgromadziło się ok. 150 tys. młodych chłopaków. Wtedy to stowarzyszenie przeżywało lata swojej świetności, bowiem organizowało młodzież na terenie całej Polski. Dzisiaj, po reaktywacji KSM w latach 90-tych, stoimy przed wielkim wyzwaniem i zadaniem, aby tę młodzież w Kościele i w naszej Ojczyźnie wokół wartości na nowo organizować. Poprzez dzisiejsze spotkanie, w którym uczestniczą przedstawiciele oddziałów parafialnych, Zarządów Diecezjalnych, księża asystenci, chcemy dać sygnał, że jesteśmy jedną rodziną u Matki, która, tak jak powiedział Ojciec Święty Franciszek w ostatnim Orędziu na Światowe Dni Młodzieży, nie czekała z decyzją, tylko od razu powiedziała Oto ja, służebnica Pańska. KSM-owicze mają w swoim zawołaniu słowo gotów. Tego nie da się wypowiadać dziś, jutro, pojutrze, ale gotów trzeba mówić już, teraz. Więc dziś podczas Apelu Jasnogórskiego zawierzymy formację, aktywność, dzieła apostolskie i tych wszystkich, którzy stanowią struktury KSM, opiece Matki Bożej.

Spotkanie rozpoczęło się w halach św. Józefa, gdzie zebrani mogli usłyszeć m.in. konferencję nt. tożsamości i zobaczyć film pt. Tożsamość 1918-2018, który - jak mówi Michał Hubala, reżyser filmu i członek KSM - porusza tematykę powstania KSM, czasy XX-lecia międzywojennego, kiedy to stowarzyszenie wchłonęło większość organizacji i stowarzyszeń młodzieżowych, i formowało młodego człowieka. Ta formacja obfitowała później w wiele postaw patriotycznych, m.in. wielu KSM-owiczów broniło naszej Ojczyzny w kampanii wrześniowej, podczas II wojny światowej, w bitwie o Anglię – ta tematyka jest poruszana w filmie. Bardzo ważny wątek, który został również poruszony, dotyczy lat 50-tych, kiedy po II wojnie światowej stowarzyszenie próbowało się reaktywować w nowej już rzeczywistości. Po odrodzeniu stowarzyszenie było represjonowane. Właśnie ci KSM-owicze, którzy do tej pory żyją, dają swoje świadectwo wiary, mówią o tym, jak ta formacja wpływała na całe ich życie. Bardzo nam zależy na tym, aby ten film rozszedł się jak najszerzej, by był promocją postaw tych młodych wówczas ludzi, a jednocześnie był przykładem dla współczesnej młodzieży.

 

 

Uroczystej Mszy Świętej w Kaplicy Cudownego Obrazu o godzinie 17.30 przewodniczył abp Wacław Depo, metropolita częstochowski. Eucharystię koncelebrował bp Marek Solarczyk, delegat KEP ds. Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. Podczas przygotowania darów przedstawiciele młodych złożyli na ręce księży biskupów akty zawierzenia oddziałów parafialnych KSM. Po Eucharystii KSM-owicze zebrali się na adoracji Najświętszego Sakramentu w bazylice, a w czasie Apelu Jasnogórskiego nastąpił najważniejszy moment Zlotu - zawierzenie Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Matce Boskiej Częstochowskiej. W kaplicy kilkakrotnie wybrzmiało głośne „Gotów”! Ostatni taki zlot odbył się 80 lat temu.

Zlot KSM wpisał się w odbywającą się przez cały weekend Ogólnopolską Sesję Zarządów Diecezjalnych KSM. Podczas spotkania miały miejsce wybory XIII kadencji Prezydium Krajowej Rady KSM, w której skład weszli:

- Przewodniczący Patryk Czech, diecezja rzeszowska,
- Z-ca Przewodniczącego Łukasz Fenisz, archidiecezja katowicka,
- Z-ca Przewodniczącego Mateusz Stefaniuk, diecezja drohiczyńska,
- Skarbnik Piotr Antczak, archidiecezja poznańska,
- Sekretarz Aleksandra Samula, diecezja pelplińska.

Krajową Komisję Rewizyjną tworzą:

- Paweł Kurasz, diecezja przemyska,
- Mateusz Kuźniar, diecezja przemyska,
- Łukasz Tupaj, archidiecezja wrocławska.

Organizatorem Sesji Zarządów było Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Archidiecezji Częstochowskiej.


Zródło: www.opoka.news 
 


liczba odsłon: 722 | dodano: 2018-03-02 14:13:44

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Dobre strony

Z Chrystusem

www.zchrystusem.pl - forum katolickie dla ludzi chcących w przyjaznej i kulturalnej atmosferze porozmawiać o wierze chrześcijańskiej i nie tylko.

www.hli.org.pl - Human Life International Polska. Prolife news.

www.rekolekcje.info - Rekolekcje z franciszkanami w Białym Dunajcu

www.milujciesie.org.pl - dobra księgarnia, nie tylko dla młodych, i do tego niedroga :) a oprócz książek także koszulki

www.katecheza.info - katecheza wirtualna

Fotogalerie

ADM Wolin 2023 - koncert Siewców Lednicy

Pierwszy dzień naszego wspólnego ...

ADM Wolin 2023 - warsztaty tematyczne

Uczestnicy tegorocznych Archidiecezjalne...

ADM Wolin 2023 - obiad i Plac przed Biblioteką

Gościnne progi Biblioteka Publiczna Gmin...

blog ichtis

Facebook