Dziś: poniedziałek, 22 lipca 2024
Imieniny: Maria, Magdalena, Wawrzyniec

  • Co będzie - aktualności
  • kontakt

Niecodzienna kartka z kalendarza
Nie mogę wyświetlić obrazka

W codziennym chaosie i natłoku spraw łatwo zagubić to, co w życiu najważniejsze. Jak nie dać się przytłoczyć? Ksiądz Jan Twardowski podaje nam gotową receptę, zawartą w swojej najnowszej książce – Wszystko darowane. Myśli na każdy dzień w opracowaniu Aleksandry Iwanowskiej. W książce zostały zebrane wypowiedzi księdza Jana, dotyczących spraw zdaniem Autora najważniejszych. To całoroczny przewodnik oraz swoistego rodzaju kalendarz dla wszystkich spragnionych chwili ciszy, zadumy. Zawarte rozważania dotykają trudnych i uniwersalnych tematów – jak miłość, wiara, nadzieja jednak z ogromną dawką humoru jak przystało na poetę uśmiechu, którym był ks. Jan.

W tomie pojawiają się także rozważania tak bardzo charakterystyczne dla ks. Jana jak: dziecięctwo, ufność, pokora, zdziwienie, zachwyt przyrodą. Z dozą dziecięcej radości, a czasem nawet naiwności stara się obudzić każdego dnia u swoich wiernych czytelników sumienie. Przypomina, że: „za mało w nas pogody ducha, humoru i dowcipu – tego co niszczy zło”. Wszystko darowane jest niezwykłym połączeniem wypowiedzi ks. Jana ułożonym w formie kalendarza – niezbędnika zawierającego myśli na każdy dzień roku. To w tych kilku zdaniach poeta prowokuje czytelnika do codziennej refleksji, tym samym do znalezienia chwili dla siebie, a to bardzo istotne w dzisiejszym zabieganym świecie.

Ks. Jan Twardowski wielokrotnie podkreślał, że głównym celem jego pisarstwa jest pozyskanie ludzkiego serca. Co mu się niewątpliwe udało, dowodem tego były wypełnione po brzegi sale podczas spotkań autorskich. Po raz kolejny przypomina także w tym tomie, że musimy się spieszyć z jedyną sprawą – aby kochać. Wszystko darowane to kolejny tom zawierający wypowiedzi ks. Jana Twardowskiego, opublikowany nakładem Wydawnictwa Świętego Wojciecha z okazji 100-lecia urodzin poety. Wybór ten stanowi dopełnienie tomu Myśli na każdy dzień, przynosząc wiele nigdy wcześniej niepublikowanych refleksji.

Rok 2015 – Rokiem ks. Jana Twardowskiego
Rok 2015 został ogłoszony – Rokiem ks. Jana Twardowskiego z powodu przypadającej setnej rocznicy urodzin poety. Wydawnictwo Świętego Wojciecha postanowiło uczcić to wyjątkowe wydarzenie publikacją dwóch nowych książek poety: „Na ostatni guzik” i „Wszystko darowane”. Inicjatywa ta wpisuje się w koordynowany przez Społeczny Komitet Obchodów Jubileusz 100-lecia urodzin ks. Jana Twardowskiego, którego celem jest refleksja na twórczością poety oraz poszukiwanie autentyzmu świata i przywracanie wartości słowom. Pełny program uroczystości rocznicowych na www.slowozabieraglos.pl.

***

Jan Twardowski (1915-2006), ksiądz katolicki, poeta, kaznodzieja. Debiutował w 1932 r. na łamach pisma młodzieży szkolnej „Kuźnia Młodych”, którego był współredaktorem (1933-35). Pierwszy tomik wierszy (Powrót Andersena) opublikował w 1937 r. W latach dziewięćdziesiątych minionego wieku znalazł się u szczytu poczytności i należy do czołówki poetów polskich. Różnorodne gatunkowo książki prozatorskie (rozważania, myśli, felietony, aforyzmy, opowiadania dla dzieci) kreują bogaty wizerunek myśliciela, filozofa, przewodnika duchowego i wybitnego kaznodziei.

Otrzymał: nagrody, m.in.: im. Brata Alberta (1978), polskiego Pen Clubu im. Roberta Gravesa (1980), Fundacji Alfreda Jurzykowskiego (Nowy Jork za 1985), im. Władysława i Nelli Turzańskich (Toronto 1995), Ministra Kultury i Sztuki (1997), Miasta Stołecznego Warszawy (1999), wydawców katolickich „Feniks” (1999), Ikar 2000, „Totus”, zwany „katolickim Noblem” (za 2001); Rady Miasta Stołecznego Warszawy (2005); Marszałka Województwa Mazowieckiego (2005); tytuły, m.in: Kawalera Orderu Uśmiechu (1996), doktora honoris causa KUL (1999); honorowego prałata Jego Świątobliwości (2003); medale, ordery, krzyże, m.in: Medal im. Janusz Korczaka (1980), Order „Polonia Mater Nostra Est” (1999), Medal Senatu Rzeczypospolitej (2000), Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski (2006 pośmiertnie).


Informacje o książce:
Tytuł: Wszystko darowane. Myśli na każdy dzień
Autor: Ks. Jan Twardowski
Liczba stron: 418
Cena promocyjna: 29,90 zł
Książkę kupisz w księgarni internetowej Wydawnictwa Święty Wojciech.


liczba odsłon: 1566 | dodano: 2015-05-21 11:32:25

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Dobre strony

Z Chrystusem

www.zchrystusem.pl - forum katolickie dla ludzi chcących w przyjaznej i kulturalnej atmosferze porozmawiać o wierze chrześcijańskiej i nie tylko.

www.hli.org.pl - Human Life International Polska. Prolife news.

www.rekolekcje.info - Rekolekcje z franciszkanami w Białym Dunajcu

www.milujciesie.org.pl - dobra księgarnia, nie tylko dla młodych, i do tego niedroga :) a oprócz książek także koszulki

www.katecheza.info - katecheza wirtualna

Fotogalerie

ADM Wolin 2024 - foto

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z A...

XX Marsz dla Życia przeszedł ulicami Szczecina!

Ulicami miasta już po raz 20 przemaszero...

ADM Wolin 2023 - koncert Siewców Lednicy

Pierwszy dzień naszego wspólnego ...

blog ichtis

Facebook