Dziś: środa, 17 kwietnia 2024
Imieniny: Klara, Robert, Rudolf

  • Co będzie - aktualności
  • kontakt

Nawet 2,5 mln młodzieży z 200 krajów na ŚDM 2016
Nie mogę wyświetlić obrazka

 

– Z informacji, jakie posiadamy, wynika, że młodzi ludzie z 95 krajów już zadeklarowali uczestnictwo w Światowych Dniach Młodzieży. Duża ich część pochodzi z Polski, a także m.in. z Włoch, Francji, Stanów Zjednoczonych czy Ameryki Łacińskiej – powiedział Cezary Gabryjączyk, podsekretarz stanu w Ministerstwie Skarbu Państwa, przewodniczący grupy roboczej ds. obsługi medialnej, promocji oraz ułatwień wizowych wizyty Ojca Świętego w Polsce oraz Światowych Dni Młodzieży Kraków 2016.

Organizatorzy spodziewają się, że na wydarzenie może przybyć ok. 2, 5 mln młodzieży z ponad 200 krajów świata. Ks. Grzegorz Suchodolski, sekretarz generalny Komitetu Organizacyjnego ŚDM poinformował, że od miesiąca trwa rejestracja grup uczestników i w tym czasie zgłosiło się już 270 tys. młodych. W połowie są to cudzoziemcy, w połowie Polacy. Sądzi więc, że takie będą też proporcje na samym spotkaniu w Krakowie. Do organizacji Światowych Dni Młodzieży potrzebna jest pomoc także wolontariuszy. Do tej pory zgłosiło się ich prawie 3 tys.

Ks. Suchodolski poinformował też, że 40 polskich diecezji zgłosiło gotowość przyjęcia 273 tys. młodych z całego świata w tygodniu poprzedzającym ŚDM w Krakowie, tj. od 20 do 25 lipca 2016 r. Przedstawiciel Ministra Obrony Narodowej poinformował, że Wojsko Polskie nie tylko pomoże w organizacji infrastruktury czy w logistyce ŚDM, ale przyjmie w Warszawie w tygodniu poprzedzającym grupę 450 oficerów i żołnierzy NATO, przybyłych z różnych krajów na ŚDM w Krakowie.

Wiceminister kultury Andrzej Wyrobiec zadeklarował w imieniu swego resortu gotowość bezpłatnego wstępu do muzeów dla pielgrzymów ŚDM na terenie całej Polski oraz chęć wsparcia przez Narodowe Centrum Kultury wielu imprez kulturalnych organizowanych na ich rzecz. Podkreślił, że tak masowa obecność młodzieży zza granicy jest świetną okazją do promocji kultury polskiej. Podobne deklaracje oraz informacje o bogatej ofercie informacyjnej nt. Polski i jej dziedzictwa oferowanej przez Polską Organizację Turystyczną, złożyła w jej imieniu dyr. Magdalena Ragus.

Za organizację obsługi medialnej całej wizyty papieża w Polsce, w tym Światowych Dni Młodzieży w Krakowie, odpowiadać będzie Katolicka Agencja Informacyjna wraz z Polską Agencją Prasową. Zdaniem Sabiny Nonas, dyrektor CP PAP oraz Marcina Przeciszewskiego, prezesa KAI, obie agencje są do tego dobrze przygotowane, aczkolwiek jest to bardzo wymagające przedsięwzięcie. Wizytę relacjonować będzie ok. 6 tys. dziennikarzy. Czekać będą na nich doskonale wyposażone centra prasowe oraz sektory i zwyżki prasowe w miejscach spotkań Ojca Świętego z wiernymi. Jeszcze w tym roku zostanie uruchomiona, tworzona wspólnie przez obie agencje, specjalna platforma internetowa w kilku językach, będąca płaszczyzną komunikacji ze wszystkimi liczącymi się redakcjami na świecie, zarówno świeckimi jak i religijnymi. Tam też, od 1 lutego 2016 r. można będzie dokonać akredytacji na ŚDM i wizytę papieża w Polsce.

Dyr. Andrzej Godlewski, dyrektor programu pierwszego TVP wraz z o. Rafałem Sztejką, szefem redakcji programów katolickich przedstawili bogatą ofertę telewizji polskiej, związanej z przygotowaniami do ŚDM w Krakowie oraz zapewnili, że TVP będzie transmitować bezpośrednio zarówno wszystkie elementy programu Światowych Dni Młodzieży i wizyty papieża w Polsce, jak i wszelkie momenty nieoficjalne, niezapowiedziane wcześniej, wynikające ze spontanicznego zachowania się papieża Franciszka. Przypomnieli, że TVP, podobnie jak i Polskie Radio, będą jedynymi oficjalnymi nadawcami obrazu i dźwięku z papieskiej wizyty. Inne stacje będą mogły transmitować te uroczystości w ślad za polskimi mediami publicznymi.

Główne wydarzenia Światowych Dni Młodzieży odbędą się pod koniec lipca 2016 roku w Krakowie i Wieliczce. W ich transmitowaniu na cały świat wezmą udział m.in. Polska Agencja Prasowa, Katolicka Agencja Informacyjna, Telewizja Polska i Polskie Radio.

Cezary Gabryjączyk odebrał podziękowania za sprawne koordynowanie pracami grupy roboczej ds. Światowych Dni Młodzieży. Zapowiedział kolejne spotkanie grupy roboczej na 8 października br.

Zamknięcia spotkania dokonał bp Artur Miziński, stojący na czele zespołu roboczego Konferencji Episkopatu Polski ds. wizyty Ojca Świętego w Polsce i ŚDM 2016. Przypomniał, że całość wizyty, włącznie ze Światowymi Dniami Młodzieży, będzie miała charakter wizyty państwowo-kościelnej, stąd całkowicie naturalna jest pomoc państwa w organizacji tego wydarzenia. Podziękował za dobrą dotychczasową współpracę i zachęcił do jej jeszcze większej intensyfikacji, gdyż termin przyjazdu Ojca Świętego zbliża się szybkimi krokami. Przy okazji wyjaśnił, że informacje dotyczące pobytu Ojca Świętego w innych miastach niż Kraków i Częstochowa, będziemy mieć najwcześniej za dwa miesiące.

mp, msp / br, Warszawa


liczba odsłon: 988 | dodano: 2015-09-11 21:00:18

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Dobre strony

Z Chrystusem

www.zchrystusem.pl - forum katolickie dla ludzi chcących w przyjaznej i kulturalnej atmosferze porozmawiać o wierze chrześcijańskiej i nie tylko.

www.hli.org.pl - Human Life International Polska. Prolife news.

www.rekolekcje.info - Rekolekcje z franciszkanami w Białym Dunajcu

www.milujciesie.org.pl - dobra księgarnia, nie tylko dla młodych, i do tego niedroga :) a oprócz książek także koszulki

www.katecheza.info - katecheza wirtualna

Fotogalerie

ADM Wolin 2023 - koncert Siewców Lednicy

Pierwszy dzień naszego wspólnego ...

ADM Wolin 2023 - warsztaty tematyczne

Uczestnicy tegorocznych Archidiecezjalne...

ADM Wolin 2023 - obiad i Plac przed Biblioteką

Gościnne progi Biblioteka Publiczna Gmin...

blog ichtis

Facebook