Dziś: środa, 19 czerwca 2024
Imieniny: Gerwazy, Protazy, Julianna

  • Co będzie - aktualności
  • kontakt

Muzykujący księża zaskoczeni swoją popularnością
Nie mogę wyświetlić obrazka

Nie spodziewaliśmy się takiego zainteresowania – przyznają zgodnie trzej proboszczowie i wykładowca z kalwaryjskiego seminarium duchownego, którzy utworzyli oryginalny zespół muzyczny. Duchowni z żalem muszą rezygnować z zaproszeń, jakie nieustannie przychodzą do nich ze wspólnot parafialnych z całej Polski.

Kapłani muzycy pracują na terenie diecezji bielsko-żywieckiej oraz archidiecezji krakowskiej. Harmonogram występów mają już szczelnie wypełniony do 2013 roku. „Żeby odpowiedzieć na zaproszenia na koncerty, trzeba byłoby się zwolnić z parafii" – żartują.

Każdy z tych około 50-letnich księży nie ukrywa swych fascynacji muzycznych. Grali wcześniej w szkole, w seminarium, występowali też ze znanymi artystami. Praca duszpasterska sprawiła, że okazji do grania było coraz mniej, jednak z okazji 25-lecia ich kapłaństwa postanowili się reaktywować. Do zespołu doszedł franciszkanin z Kalwarii Zebrzydowskiej – pochodzący z Rzeszowa, były członek zespołu San Damiano. Bernardyn ma już w swoim dorobku płytę złożoną z własnych kompozycji. Lider zespołu ks. Marek Bandura, proboszcz parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Bujakowie koło Bielska-Białej, który gra na gitarze prowadzącej, podkreśla, że nie spodziewał się takiego zainteresowania. „Zaproszenia są nawet z Polski Centralnej, ale nie jesteśmy w stanie pojechać. Koncerty z kolędami mamy już zamówione na przyszły rok, a gramy jeszcze program papieski do listopada. Nie jesteśmy w stanie grać co tydzień. Przecież mamy swoje obowiązki w parafii" – tłumaczy. „Ludzie słuchają, bawią się z nami. Najpierw się dziwią, że tacy starsi panowie potrafią coś zagrać, a potem chcą, żebyśmy do nich wracali z nowym repertuarem" – mówi perkusista, ks. Wawrzyniec Gut, proboszcz parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Biórkowie Wielkim. - „To rodzaj odskoczni od pracy proboszcza" – dodaje. Grający na gitarze basowej o. dr Roland Pancerz OFM, bernardyn i wykładowca z seminarium w Kalwarii Zebrzydowskiej, mówi, że muzyka to dla niego rodzaj duszpasterstwa. „To niezwykle wdzięczne i skuteczne duszpasterstwo, w duchu franciszkańskim" – dodaje zakonnik, a gitarzysta, ks. Roman Świerkosz z parafii pw. Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny w Stanisławiu Górnym koło Wadowic zaznacza, że dla niego najważniejsze jest kapłaństwo, a muzyka to jedynie dodatek.

Zespół gra m.in. kolędy i pastorałki autorstwa Ernesta Brylla, Katarzyny Gärtner i Andrzeja Zielińskiego. Razem z kapłanami gra Grzegorz Górkiewicz, znany muzyk sesyjny, dawny klawiszowiec ze „Skaldów". Muzykujący kapłani przygotowali także muzyczny program ewangelizacyjny poświęcony bł. Janowi Pawłowi II.

rk / Bielsko-Biała
 


liczba odsłon: 2399 | dodano: 2012-01-27 22:25:07

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Dobre strony

Z Chrystusem

www.zchrystusem.pl - forum katolickie dla ludzi chcących w przyjaznej i kulturalnej atmosferze porozmawiać o wierze chrześcijańskiej i nie tylko.

www.hli.org.pl - Human Life International Polska. Prolife news.

www.rekolekcje.info - Rekolekcje z franciszkanami w Białym Dunajcu

www.milujciesie.org.pl - dobra księgarnia, nie tylko dla młodych, i do tego niedroga :) a oprócz książek także koszulki

www.katecheza.info - katecheza wirtualna

Fotogalerie

ADM Wolin 2024 - foto

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z A...

XX Marsz dla Życia przeszedł ulicami Szczecina!

Ulicami miasta już po raz 20 przemaszero...

ADM Wolin 2023 - koncert Siewców Lednicy

Pierwszy dzień naszego wspólnego ...

blog ichtis

Facebook