Dziś: poniedziałek, 27 maja 2024
Imieniny: Juliusz, Magdalena, Jan

  • Co będzie - aktualności
  • kontakt

Multimedia
Podobno Filokrates był dzieckiem brzydkim...

Słynne są słowa Sokratesa „Wiem, że nic nie wiem". Słowa te oznaczają schyłek filozofii, jednak dla życia duchowego jest to dopiero początek. Stwierdzenie „nie wiem" nie jest jedynie aktem odwagi, przyznania się do niewiedzy, ale również postawą umysłu, która kieruje go w stronę doświadczenia tajemnicy, która nie mieści się w słowach, nie da wtłoczyć w pojęcia. Jest to bardzo podobne do medytacji, w której wyrzekamy się wiedzy o Niebie i Ziemi, otwierając się na działanie Boga.

Więcej…

 
Ojca Leona słów kilka... Świadkowie Jehowy

Wędrują od drzwi do drzwi, bardzo dosłownie traktując Ewangeliczny nakaz „Idźcie i nauczajcie wszystkie narody". Zdarza się, że dość mocno nas denerwują, bywają bardzo natrętni. Mówi się o nich „kociarze", należy przepędzać ich z domu lub w ogóle nie otwierać drzwi. Pogardzani, nie lubiani, traktowani jako wrogowie, w dodatku śmieszni. Świadkowie Jehowy. Chyba każdy miał z nimi do czynienia choć raz. Kim w zasadzie są i jak powinno się ich traktować? Ojciec Leon zaleca przede wszystkim szacunek dla odmienności poglądów. Co jeszcze? Na te pytania odpowie dzisiejszy odcinek.

Więcej…

 
Kiedy medytujesz bądź jak Abraham

Abraham, składając swego syna w ofierze, pokazał, że jest w stanie oddać i poświęcić wszystko dla Boga. Podobnie jest z medytacją – trzeba zostawić wszystko, żeby Bóg mógł nas napełnić swoją obecnością. Praktyka codziennej medytacji oczyszcza nasz umysł i pozwala trwać w pokoju pomimo przeciwności losu. Pozwala osiągnąć prawdziwe skupienie, czyli połączenie koncentracji i relaksu. W efekcie człowiek osiąga zbawienie nie poprzez ucieczkę od rzeczywistości, ale przez to, że staje w jej centrum, w pełni świadomy i uważny.

Więcej…

 
Ojca Leona słów kilka... Odejścia z Kościoła

Coraz częściej pojawiają się informacje i historie ludzi, którzy w świadomy i zdecydowany sposób postanawiają odejść z Kościoła. Pojawia się pytanie, dlaczego? Zapewne powodów jest tyle, ile takich decyzji. Często jako przyczynę podaje się frustrację, rozczarowanie działalnością Kościoła i duszpasterzy, afery, nastawienie jedynie na zysk.

Więcej…

 
Boski Festiwal 2011

Boski Festiwal, to reaktywacja Salezjańskiego Sejmiku Młodzieżowego – jednego z najlepiej wspominanych spotkań młodych. Odbywał się przez 12 lat przy Sanktuarium Maryjnym w Skrzatuszu koło Piły. Przedstawiamy Wam dwa filmy video z fragmentami koncertu zespołu Jestem ze Świnoujścia, który wziął udział w Boskim Festiwalu 2011, który odbył się w dniach 18-21 sierpnia 2011 r. w Trzcincu.

Więcej…

 
Kiedy medytujesz bądź jak góra

Medytacja to codzienne życie. Nie trzeba do niej specjalnych nauk, technik, warunków. Przygotowuje ona nasz umysł do życia bez niepotrzebnych lęków, złych, negatywnych emocji, podobnie jak ogień przygotowuje jedzenie do spożycia. Jeden z mnichów żyjących na pustyni egipskiej stwierdził, że póki garnek jest na ogniu, muchy i inne robactwo nie dotykają go.

Więcej…

 
Ojca Leona słów kilka... Kryzys Kościoła?

Z każdej strony otaczają nas jakieś, większe i mniejsze, kryzysy: finansowe, gospodarcze, rodzinne, trudno więc dziwić się, że mówi się o kryzysie Kościoła. Nie jest to wcale wymysł współczesności, gdyż, jak się okazuje, kryzys w Kościele trwa od początku jego istnienia, związany min. ze skłonnością ludzi do grzechów czy prześladowaniami, które uniemożliwiają swobodne funkcjonowanie.

Więcej…

 
Ojca Leona słów kilka... Alkoholizm

Polacy zawsze znani byli z posiadania tzw. „mocnej głowy" do alkoholu. Kiedyś, za czasów sarmackich, raczyli się miodem pitnym, później zaczęły pojawiać się coraz mocniejsze alkohole, które czyniły coraz więcej spustoszenia. Alkoholizm jest straszną plagą, które trzeba przeciwdziałać. Dotknąć może każdego, zarówno kobiety, mężczyzn, osoby duchowne jak i dzieci. To choroba, bardzo trudna i ciężka do opanowania.

Więcej…

 
Ojca Leona słów kilka... Piekło

W „kilku słowach" Ojciec Leon chce przybliżyć i podjąć próbę rozwiązania problemu zawartego w temacie. Ufamy, że film stanie się motywem do głębszych przemyśleń nad sytuacją dzisiejszego człowieka, jak i sposobami na szukanie rozwiązania.

Więcej…

 
Kiedy medytujesz bądź jak ocean...

"Kiedy medytujesz, bądź jak ocean..." - medytacyjny film nagrany przez Jana Bereza OSB - benedyktyna z klasztoru medytacji w Lubiuniu. Jest to część serii "Sztuka życia codziennego" - promującej medytację i samoświadomość w modlitwie i kontemplacji.

Więcej…

 
Ojca Leona słów kilka... Ezoteryka

Ezoteryka, magia, horoskopy – kto z nas nie miał z nimi do czynienia? Pomimo, że odrzucamy zabobony, opieramy się na doświadczeniach naukowych, rozwoju techniki i technologii, ezoteryka wciąż przeżywa renesans. Homeopatia, różdżkarstwo, bioenergoterapia – dlaczego współczesny człowiek, rozsądny i racjonalny, wykształcony – wciąż korzysta z tego typu „usług"? Interesuje nas to, co niewyjaśnione, nie zbadane do końca. Z jednej strony ojciec Leon wskazuje na to, że wszelkie bałwochwalstwo, tworzenie sobie bożków, w postaci wróżek, kart, horoskopów – to grzech przeciwko pierwszemu przykazaniu. Z drugiej strony – nie da się zaprzeczyć, że istnieją ludzie posiadający szczególne zdolności, dużo bogatszą psychikę. Czy zawsze musi to pochodzić od szatana? Jak rozróżnić, czy pewne szczególne cechy są od Boga, czy już wkrada się w nie szatan? Ojciec Leon mówi dzisiaj o ezoteryce i innych kwestiach „magicznych".

Więcej…

 
Medytacja chrześcijańska

John Main, angielski benedyktyn, autorytet w kwestii medytacji chrześcijańskiej uważał, że doświadczenie spotkania Wschodu i Zachodu przypomina nam, że serce chrześcijaństwa nie zamyka się dla jakiejkolwiek kultury i przekracza granice intelektualnej formy. Siła modlitwy i medytacji przekracza granice kulturowe, systemowe, jest ponad podziałami. Silniejsza od konfliktów i wojen. Nie chodzi o stworzenie jednej, wspólnej religii, ale o tolerancję i szacunek oraz trwanie w wierze i miłości.

Więcej…

 
„Jestem legendą" – wakacyjne rekolekcje

Pamiętacie historię o siedmiu latach tłustych i siedmiu latach chudych? Ile razy ją słyszeliście - w kościele, na lekcjach religii, czytaliście ją w Biblii. Ale czy zrozumieliście jej sens? Czy jesteście przygotowani na kryzys? Józef, który tłumaczył sen o tłustych i chudych krowach faraonowi przeszedł życiowe lekcje, które nauczyły go, jak przekuć kryzys w sukces i zrealizować Bożą obietnicę.

Więcej…

 
Ojca Leona słów kilka... Po co nam błogosławieni i święci?

Beatyfikacja, na którą niemal wszyscy Polacy czekali już od sześciu lat, właśnie stała się faktem. Wielu z nas było w Rzymie, by uczestniczyć na żywo w wydarzeniu, które niewątpliwie przejdzie do historii. Ci, którzy zostali, zapewne połączyli się we wspólnej modlitwie, czuwaniu, uczestnictwie we Mszy Św. Jest do dobry moment, aby na chwilę przystanąć i pomyśleć „po co nam właściwie błogosławieni i święci?". To nie tylko pomniki, kolorowe obrazki, chorągiewki, ale o wiele więcej. To nasi orędownicy, stróże, patroni, którzy wstawiają się za nami u Pana Boga. O „papieżomanii", Ojcu Świętym i idei beatyfikacji i kanonizacji kilka słów od siebie powie ojciec Leon Knabit.

Więcej…

 
Ojca Leona słów kilka... Modlitwa

Skoro już usłyszeliśmy co nieco o pobożności, warto odpowiedzieć sobie na pytanie czym jest modlitwa dla każdego z nas? Czy można osiągnąć w niej doskonałość? To chyba trudne, skoro dla ojca Leona jest ona ciągłym wyzwaniem. Mnich każdego dnia zaczyna się modlić od nowa, czyli rozmawiać, spotykać się z Bogiem, nie tylko mówić, zasypywać Go potokiem słów, ale również słuchać. Modlitwa nie powinna być jedynie obowiązkiem, przyzwyczajeniem. Ma przemieniać, „przeżerać" duszę do samego dna.

Więcej…

 

<< pierwsza < poprzednie 10  11  12  13  14  15  16  17  18  19  20   następne > ostatnia >>


liczba odsłon: 80120 | dodano: 0000-00-00 00:00:00

Dobre strony

Z Chrystusem

www.zchrystusem.pl - forum katolickie dla ludzi chcących w przyjaznej i kulturalnej atmosferze porozmawiać o wierze chrześcijańskiej i nie tylko.

www.hli.org.pl - Human Life International Polska. Prolife news.

www.rekolekcje.info - Rekolekcje z franciszkanami w Białym Dunajcu

www.milujciesie.org.pl - dobra księgarnia, nie tylko dla młodych, i do tego niedroga :) a oprócz książek także koszulki

www.katecheza.info - katecheza wirtualna

Fotogalerie

XX Marsz dla Życia przeszedł ulicami Szczecina!

Ulicami miasta już po raz 20 przemaszero...

ADM Wolin 2023 - koncert Siewców Lednicy

Pierwszy dzień naszego wspólnego ...

ADM Wolin 2023 - warsztaty tematyczne

Uczestnicy tegorocznych Archidiecezjalne...

blog ichtis

Facebook