Dziś: piątek, 8 grudnia 2023
Imieniny: Maria, Wirginia, Wirgiliusz

  • Co będzie - aktualności
  • kontakt

Młyn i krzyż
Obraz „Droga na Kalwarię” szesnastowiecznego artysty Pietera Bruegla, stał się inspiracją dla najnowszego filmu Lecha Majewskiego „Młyn i krzyż”. Światowa premiera z gwiazdorską obsadą będzie miała miejsce 2 lutego w paryskim Luwrze. Polska widownia obejrzy film 18 marca.
Scenariusz do „Młyna i krzyża” napisali wspólnie Lech Majewski oraz Michael F. Gibson. Gibson jest także autorem książki o obrazie Bruegla i to on namówił Majewskiego do realizacji filmu. Scenarzyści wybrali z setek postaci namalowanych przez szesnastowiecznego malarza (niektóre z nich na obrazie mają po kilka milimetrów wysokości) kilka osób, by pokazać krótko ich historie do chwili, w której zostali uwiecznieni przez artystę. Fabuła filmu przypomina mozaikę, dialogi są rzadkie i krótkie, ale oszczędność w słowach i narracji rekompensują zdjęcia. Majewski, który zanim zajął się reżyserią studiował malarstwo w Akademii Sztuk Pięknych, stworzył plastycznie wysmakowane i wystylizowane na szesnastowieczny obraz kadry. Do prawdziwych krajobrazów – a film kręcono m.in. w Wieliczce i Jurze Krakowsko-Częstochowskiej – dołączył dzięki technice komputerowej tło z obrazu Bruegla. Praca nad realizacją całości trwała 3 lata.

Reżyserowi udało się zebrać gwiazdorską obsadę – Bruegla gra Rutger Hauer, Michael York wcielił się w bankiera i kolekcjonera obrazów, Jonghelincka, a Charlotte Rampling występuje jako Maria.


liczba odsłon: 2220 | dodano: 2011-01-19 23:03:51

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Dobre strony

Z Chrystusem

www.zchrystusem.pl - forum katolickie dla ludzi chcących w przyjaznej i kulturalnej atmosferze porozmawiać o wierze chrześcijańskiej i nie tylko.

www.hli.org.pl - Human Life International Polska. Prolife news.

www.rekolekcje.info - Rekolekcje z franciszkanami w Białym Dunajcu

www.milujciesie.org.pl - dobra księgarnia, nie tylko dla młodych, i do tego niedroga :) a oprócz książek także koszulki

www.katecheza.info - katecheza wirtualna

Fotogalerie

ADM Wolin 2023 - koncert Siewców Lednicy

Pierwszy dzień naszego wspólnego ...

ADM Wolin 2023 - warsztaty tematyczne

Uczestnicy tegorocznych Archidiecezjalne...

ADM Wolin 2023 - obiad i Plac przed Biblioteką

Gościnne progi Biblioteka Publiczna Gmin...

blog ichtis

Facebook